ZARZĄDZANIE FINANSAMI

ZARZĄDZANIE FINANSAMI

Pierwszym krokiem w sprawnej organizacji finansów, jest określenie, co konkretnie chcesz osiągnąć. Po wyznaczeniu celów, najważniejszą sprawą jest, abyś dobrze przyjrzał się przepływowi gotówki.

Pozwoli Ci to na zorientowanie się, jakie kroki musisz przedsięwziąć, aby sfinansować swoje założenia. Można to zrobić przy pomocy prostej metody:

  • Oblicz ile pieniędzy wydajesz.
  • Oblicz ile zarabiasz i płacisz w podatkach.
  • Odejmij wydatki i podatki od dochodu, aby obliczyć dochód dyskrecjonalny.

Jest to praktyczna analiza zarządzania środkami pieniężnymi i jest niezwykle ważna w dwóch aspektach.

Uświadamia Twoje przyzwyczajenia w zakresie wydatków, podatków i dochodów, oraz pozwala na odpowiednie planowanie budżetu.

Co oznacza racjonalne planowanie? Kiedy będziesz stał w obliczu decyzji o zakupie nowego lub używanego samochodu, nabyciu sprzętu RTV do domu, będziesz wiedział dokładnie, jaki to będzie miało wpływ na Twoją płynność finansową.

Przyjrzyjmy się więc dokładniej konkretnym punktom.

Zarządzanie finansami – Wydatki

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, gdzie wydajesz swoje pieniądze, jest Twoje konto bankowe.

A konkretnie przejrzenie historii transakcji, lub poproszenie banku o wydanie wyciągu z rachunku.

Następnie można ściągnąć jeden z dostępnych w sieci darmowych programów do analizy budżetu.

Po otwarciu konta użytkownika na jednym z nich i zaimportowaniu transakcji, możesz przyjrzeć się dokładnym trendom wydatków.

W miarę jak będziesz otrzymywał coraz więcej danych, będziesz wiedział ile wydajesz na żywność, samochód i zakwaterowanie.

Oznacza to również, że w razie potrzeby będziesz świadom, gdzie możesz obniżyć wydatki.

Takie narzędzia online, mają zwykle sporo innych funkcjonalności, np. porównanie konkretnych okresów czasowych, więc są bardzo pomocne na wielu płaszczyznach.

Zarządzanie finansami – Dochody i podatki

Najlepszym sposobem na porównanie dochodu z wysokością składek podatkowych, jest spojrzenie na całkowity dochód ubiegłorocznego zeznania podatkowego PIT.

Dochód dyskrecjonalny

Ostatnim krokiem jest odjęcie wydatków z dochodu (po opodatkowaniu). Tak aby określić, ile środków masz do dyspozycji na sfinansowanie swoich celów.

Dzięki temu, dowiesz się czy mieszkasz powyżej lub poniżej swoich możliwości finansowych, oraz ile pieniędzy pozostało Ci na cele oszczędnościowe.

Analiza ta pozwala osobom w wieku przedemerytalnym wiedzieć, ile mogą zaoszczędzić i czego mogą potrzebować, aby mieć stały dochód na emeryturze.

Może również zapobiec utracie funduszy przez emerytów, ponieważ będą oni w stanie ustalić, czy wydają więcej niż mogą sobie na to pozwolić.

Natomiast bez względu na to, czy jesteś przed, czy po przejściu na emeryturę, gdy już wiesz, gdzie przepływają Twoje pieniądze – możesz podejmować lepsze decyzje, co do swojego budżetu.

Ocena internautów
[Ogółem: 3 Średnio: 4.7]