ZMIANA KONTA BANKOWEGO

ZMIANA KONTA BANKOWEGO

Jak zmienić konto bankowe? Poradnik krok po kroku

Chciałbyś zmienić konto bankowe, ale nie wiesz od czego najlepiej zacząć? Często jest to jedyna rzecz, która powstrzymuje nas przed skorzystaniem z bardziej atrakcyjnej oferty.

Na szczęście, cały proces przeprowadzania zmian, przychodzi o wiele łatwiej, kiedy podzielisz go na mniejsze etapy. W jakiej kolejności wykonywać poszczególne czynności, aby sprawnie i szybko dokonać zmiany?

1. Otwórz nowe konto bankowe

Nie wiesz, jak założyć konto bankowe? To bułka z masłem – można to zrobić np. online w 10 minut lub jeszcze mniej.

Dokonaj wpłaty na nowy rachunek ze “starego” banku, aby móc szybko zweryfikować tożsamość.

Otwórz rachunek przynajmniej tydzień lub dwa przed planowaną ostateczną zmianą, tak abyś mógł z niego jeszcze korzystać.

Chcesz mieć dostęp do dotychczasowego konta, aby wypłacić z niego wszystkie środki oraz pozamykać “papierkowe” formalności.

2. Zmiana konta bankowego a identyfikacja miesięcznych wydatków

Sporządź listę – spisz rachunki, które są automatycznie płacone z Twojego konta, poprzez zlecenia stałe lub/i polecenie zapłaty.

Nie możesz zamknąć swojego starego rachunku bankowego, dopóki nie ustanowisz alternatywnego sposobu płatności tych rachunków.

Tymczasowo możesz zmienić ustawienia i wrócić do “manualnego” regulowania zobowiązań za faktury.

Jeżeli masz już na tyle środków na nowym koncie, możesz tam ustawić zlecenia na takie usługi (a na starym koncie – wyłączyć je).

Ważna uwaga! Nie przeglądaj historii transakcji tylko z jednego miesiąca – przejrzyj cały rok (trzy miesiące to minimum).

Niektóre rachunki mogą być opłacane tylko raz na 12 miesięcy, lub kwartalnie i zazwyczaj są to płatności bardzo ważne (np. składki na ubezpieczenie, opłaty za energię elektryczną, itd.).

3. Zmiana konta bankowego a przekierowanie dochodu

Jeśli zlecasz wynagrodzenie/stypendium/rentę/emeryturę lub inne świadczenie na swoje stare konto, poproś o wpłatę na nowo otwarty rachunek.

Przeanalizuj dokładnie wyciąg ze starego konta i zaplanuj zmianę na określoną datę. Wybierz przedział czasowy, w którym nie otrzymujesz stałych wpływów.

Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy np. księgowość Twojego zakładu pracy, zrealizuje już przelew na dotychczas używany ROR.

4. Zmiana konta bankowego – nie wszystko może pójść jak z płatka

Człowiek jest tylko człowiekiem, a złośliwość rzeczy martwych, też czasami daje o sobie znać. Tak może być również w przypadku zmiany banku.

Jakiś nieoczekiwany błąd czy niedopatrzenie, może być powodem, że nie będziesz mieć dostępu do swoich środków na nowym koncie przez pewien czas (np. 1-2 dni).

Nie jest to sytuacja częsta, ale warto się na taką okoliczność zabezpieczyć.

Aby zminimalizować takie ryzyko, trzymaj trochę pieniędzy na dotychczasowym koncie.

Lepiej zapłacić prowizję za korzystanie ze starego ROR-u w kolejnym miesiącu, niż odsetki za nieopłacone w terminie rachunki/faktury.

5. Trzymaj swoje stare konto otwarte (do czasu)

Nie zamykaj starego konta zbyt szybko. Czasem bywa tak, że nowy bank potrzebuje trochę więcej czasu na “dopięcie” wszystkich szczegółów, dotyczących Twojego konta i usług, jakie na nim zleciłeś.

Poczekaj około miesiąca (wtedy powinieneś otrzymać pierwszy wyciąg z rachunku), aby upewnić się, że wszystko jest tak, jak powinno być.

Jeśli zmieniasz bank z powodu opłat, prawdopodobnie nie możesz doczekać się zamknięcia konta. Ale jeszcze jedna prowizja Cię nie zrujnuje. A dając sobie czas na sprawdzenie, czy z nowym produktem jest wszystko w porządku, unikniesz ewentualnych przykrych niespodzianek.

6. Na koniec – zamknij dotychczas używane konto

Zamknij swoje “stare” konto, kiedy będziesz już pewny, że go nie potrzebujesz. Skontaktuj się z bankiem i zapytaj, co jest wymagane do całkowitego zamknięcia rachunku.

W wielu przypadkach można po prostu wysłać list, a nawet zrobić to online – z poziomu bankowości internetowej. Upewnij się, że bank zaprzestanie sporządzania wyciągów i pobierania wszelkich opłat.

— — —

Z kolei jeżeli zależy Ci na czasie i chcesz mieć rachunek osobisty od zaraz, możesz otworzyć konto bankowe bez dokumentów, bez kuriera i podpisywania papierowej umowy.

Taki produkt aktywujesz poprzez przelew weryfikacyjny. Kilka banków w Polsce udostępnia taką usługę.

Ocena internautów
[Ogółem: 2 Średnio: 5]