ZMIANA KONTA BANKOWEGO

ZMIANA KONTA BANKOWEGO

Chciałbyś zmienić konto bankowe, ale nie wiesz od czego najlepiej zacząć? Często jest to jedyna rzecz, która powstrzymuje nas przed skorzystaniem z bardziej atrakcyjnej oferty.

Na szczęście, cały proces przeprowadzania zmian, przychodzi o wiele łatwiej, kiedy podzielisz go na mniejsze etapy. W jakiej kolejności wykonywać poszczególne czynności, aby sprawnie i szybko dokonać zmiany?

1. Otwórz nowe konto bankowe

Nie wiesz, jak założyć konto bankowe? To bułka z masłem – można to zrobić np. online w 10 minut lub jeszcze mniej.

Dokonaj wpłaty na nowy rachunek ze „starego” banku, aby móc szybko zweryfikować tożsamość.

Otwórz rachunek przynajmniej tydzień lub dwa przed planowaną ostateczną zmianą, tak abyś mógł z niego jeszcze korzystać.

Chcesz mieć dostęp do dotychczasowego konta, aby wypłacić z niego wszystkie środki oraz pozamykać „papierkowe” formalności.

2. Zmiana konta bankowego, a identyfikacja miesięcznych wydatków

Sporządź listę – spisz rachunki, które są automatycznie płacone z Twojego konta, poprzez zlecenia stałe lub/i polecenie zapłaty.

Nie możesz zamknąć swojego starego rachunku bankowego, dopóki nie ustanowisz alternatywnego sposobu płatności tych rachunków.

Tymczasowo możesz zmienić ustawienia i wrócić do „manualnego” regulowania zobowiązań za faktury.

Jeżeli masz już na tyle środków na nowym koncie, możesz tam ustawić zlecenia na takie usługi (a na starym koncie – wyłączyć je).

Ważna uwaga! Nie przeglądaj historii transakcji tylko z jednego miesiąca – przejrzyj cały rok (trzy miesiące to minimum).

Niektóre rachunki mogą być opłacane tylko raz na 12 miesięcy, lub kwartalnie i zazwyczaj są to płatności bardzo ważne (np. składki na ubezpieczenie, opłaty za energię elektryczną, itd.).

3. Zmiana konta bankowego, a przekierowanie dochodu

Jeśli zlecasz wynagrodzenie/stypendium/rentę/emeryturę lub inne świadczenie na swoje stare konto, poproś o wpłatę na nowo otwarty rachunek.

Przeanalizuj dokładnie wyciąg ze starego konta i zaplanuj zmianę na określoną datę. Wybierz przedział czasowy, w którym nie otrzymujesz stałych wpływów.

Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy np. księgowość Twojego zakładu pracy, zrealizuje już przelew na dotychczas używany ROR.

4. Zmiana konta bankowego – nie wszystko może pójść jak z płatka

Człowiek jest tylko człowiekiem, a złośliwość rzeczy martwych, też czasami daje o sobie znać. Tak może być również w przypadku zmiany banku.

Jakiś nieoczekiwany błąd czy niedopatrzenie, może być powodem, że nie będziesz mieć dostępu do swoich środków na nowym koncie przez pewien czas (np. 1-2 dni).

Nie jest to sytuacja częsta, ale warto się na taką okoliczność zabezpieczyć.

Aby zminimalizować takie ryzyko, trzymaj trochę pieniędzy na dotychczasowym koncie.

Lepiej zapłacić prowizję za korzystanie ze starego ROR-u w kolejnym miesiącu, niż odsetki za nieopłacone w terminie rachunki/faktury.

5. Trzymaj swoje stare konto otwarte (do czasu)

Nie zamykaj starego konta zbyt szybko. Czasem bywa tak, że nowy bank potrzebuje trochę więcej czasu na „dopięcie” wszystkich szczegółów, dotyczących Twojego konta i usług, jakie na nim zleciłeś.

Poczekaj około miesiąca (wtedy powinieneś otrzymać pierwszy wyciąg z rachunku), aby upewnić się, że wszystko jest tak, jak powinno być.

Jeśli zmieniasz bank z powodu opłat, prawdopodobnie nie możesz doczekać się zamknięcia konta. Ale jeszcze jedna prowizja Cię nie zrujnuje.

A dając sobie czas na sprawdzenie, czy z nowym produktem jest wszystko w porządku, unikniesz ewentualnych przykrych niespodzianek.

6. Na koniec – zamknij dotychczas używane konto

Zamknij swoje „stare” konto, kiedy będziesz już pewny, że go nie potrzebujesz. Skontaktuj się z bankiem i zapytaj, co jest wymagane do całkowitego zamknięcia rachunku.

W wielu przypadkach można po prostu wysłać list, a nawet zrobić to online – z poziomu bankowości internetowej. Upewnij się, że bank zaprzestanie sporządzania wyciągów i pobierania wszelkich opłat.

— — —

Z kolei jeżeli zależy Ci na czasie i chcesz mieć rachunek osobisty od zaraz, możesz otworzyć konto bankowe bez dokumentów, bez kuriera i podpisywania papierowej umowy.

Taki produkt aktywujesz poprzez przelew weryfikacyjny. Kilka banków w Polsce udostępnia taką usługę.

A może jesteś przedsiębiorcą i potrzebujesz zmienić konto dla firmy? Sprawdź – https://finansepersonalne.pl/darmowe-konto-firmowe/

4/5 - (1 vote)