ZARZĄDZANIE BUDŻETEM DOMOWYM
Zarządzanie budżetem domowym – jak robić to efektywnie? Co należy wiedzieć, aby sprawnie operować swoimi finansami?
Kluczem do efektywnego zarządzania finansami, jest wiedza i nabywanie nowych, praktycznych umiejętności.
Niezbędne jest również zrozumienie, że zasady, które przyczyniają się do sukcesu w biznesie i karierze zawodowej, sprawdzają się równie dobrze w dysponowaniu pieniędzmi osobistymi.
Trzy kluczowe z nich to: ustalenie priorytetów, ocena i ograniczenie.
Ustalenie priorytetów oznacza, że jesteś w stanie zorientować się, co utrzymuje Twoją płynność finansową i skoncentrować się nad zapewnieniem jej ciągłości.
Ocena jest kluczową umiejętnością, która pozwala na realizację różnorakich pomysłów – niezależnie od tego, czy jest to drobny interes, czy „gruby” biznes inwestycyjny.
Ograniczenie polega na umiejętnym redukowaniu swoich wydatków na aktywa, niezwiązane bezpośrednio z budową majątku. Taki proces powinien trwać do czasu osiągnięcia miesięcznych celów: oszczędności lub redukcji zadłużenia.
Zarządzanie budżetem domowym – nauka o finansach osobistych
Niestety nadal niewiele szkół, oferuje kursy w zakresie zarządzania pieniędzmi. Oznacza to, że większość osób musi zdobyć takową wiedzę od rodziców lub na własną rękę.
Całe szczęście, nie trzeba wydawać na to dużo środków – w końcu, od czego jest internet i biblioteki publiczne.
Edukacja dzięki blogom
Świetnym sposobem na nabycie odpowiedniej wiedzy, jest czytanie blogów o tematyce finansowej. To doskonała alternatywa dla ogólnych porad, które znajdziesz w największych portalach internetowych.
Dzięki blogerom dowiesz się, jakie wyzwania stoją przed prawdziwymi ludźmi i jak rozwiązują problemy.
Edukacja dzięki książkom i audiobook-om
Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach, nikt już nie chodzi do bibliotek. Jednak zdziwiłbyś się, jak wielu ludzi, nadal korzysta z tego darmowego dobrodziejstwa. Spróbuj i Ty – na pewno znajdziesz tam odpowiednią literaturę lub interesującego audiobook’a.
Edukacja dzięki podcastom
Śledzenie podcastów o tematyce finansowej, to świetny sposób na nauczenie się, jak zarządzać pieniędzmi. Jest to szczególnie praktyczny sposób, jeśli brakuje Ci wolnego czasu na naukę. Podcastu możesz słuchać podczas śniadania, aerobicu, czy w drodze do pracy.
Najważniejsze, żeby znaleźć odpowiednią osobę, która usatysfakcjonuje Cię zarówno wiedzą merytoryczną jak i stylem przekazu.
Zarządzanie budżetem domowym – 3 kluczowe umiejętności
Zarządzanie budżetem domowym a dyscyplina
Jedną z najważniejszych zasad zarządzania domowym budżetem, jest systematyczne oszczędzanie. Najlepiej byłoby więc, gdyby Twoim pierwszym krokiem, było utworzenie specjalnej puli na wypadek sytuacji kryzysowej.
Jednak przeszkodą może być to, że brakuje Ci dyscypliny, niezbędnej do odkładania pieniędzy. Co można na to poradzić? Należy systematycznie kontrolować swoje zachowania przy wydatkach.
A z czasem przerodzi się to w naturalny nawyk, który pozwoli na lepsze wybieranie finansowych priorytetów.
Zarządzanie budżetem domowym a poczucie czasu
Jeżeli dostrzegłeś rozsądną szansę na pomnożenie swojego kapitału – przeanalizuj ją i szybko podejmij decyzję. Ociąganie się co do „wejścia” w dany biznes, będzie praktycznie zawsze działać na Twoją niekorzyść.
Lokata z dobrym oprocentowaniem w promocji? Konto oszczędnościowe z czasowo podwyższonym oprocentowaniem? Działaj – czas, to pieniądz.
Zarządzanie budżetem domowym a oderwanie emocjonalne
Personalne kwestie finansowe, są sprawami biznesowymi i nie powinny mieć charakteru osobistego. Trudny, ale konieczny aspekt rozsądnego podejmowania decyzji finansowych, polega na usunięciu emocji podczas dokonywania transakcji.
Dokonywanie impulsywnych zakupów lub zaciąganie kredytów dla członków rodziny, wydaje się dobre, ale może mieć istotny wpływ na długoterminowe cele inwestycyjne.
Oczywiście empatia jest w życiu bardzo ważna, ale jeśli chodzi o finanse personalne i zarządzanie budżetem domowym – kluczem jest oddzielenie uczuć od zdrowego rozsądku.
Kiedy łamać zasady dot. domowego budżetu?
Sferę finansów osobistych i domowego budżetu, powinna cechować konsekwencja i rozsądek w działaniu. Jednak czasem dochodzi do pewnych okoliczności, w których można/trzeba złamać niektóre zasady.
Oszczędzanie lub inwestowanie części dochodu
Idealny budżet obejmuje w swoich ramach, comiesięczne odkładanie niewielkiej kwoty na emeryturę – zazwyczaj około 10%-20%.
Chociaż bycie odpowiedzialnym w młodym wieku jest ważne, a myślenie o swojej przyszłości ma kluczowe znaczenie – ogólna zasada oszczędzania określonej kwoty w każdym miesiącu, może nie być najlepszym wyborem dla młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają pracę w realnym świecie.
Pojawienie się dobrej okazji do zainwestowania części swojego kapitału, również może być powodem do nagięcia sztywnych reguł.
Tutaj kluczową umiejętnością, jest ocena ryzyka i nabyte doświadczenie. Jeśli takowego nie posiadasz, musisz rozsądnie rozdysponować środki, które możesz przeznaczyć na dany biznes, jako wkład własny.
Długoterminowe inwestycje
Początkujący inwestorzy, powinni mieć długoterminową perspektywę i trzymać się swojej strategii. Zdolność przystosowania się do zmieniających się rynków, może stanowić różnicę między zarabianiem pieniędzy a ograniczaniem strat.
W końcu nie chcesz bezczynnie siedzieć i obserwować, jak Twoje ciężko zarobione oszczędności maleją. Inwestowanie krótkoterminowe ma swoje zalety w każdym wieku.
Jako młody inwestor, możesz angażować się w przedsięwzięcia o podwyższonym ryzyku, ponieważ przez resztę życia masz czas, aby odzyskać równowagę finansową po ewentualnych stratach.
Jeżeli jednak nie chcesz podejmować nadmiernego ryzyka w swoich krótko i długoterminowych inwestycjach, nie musisz tego robić.
Idea dywersyfikacji, stanowi ważny element tworzenia silnego budżetu domowego. A Twoim priorytetem jest przede wszystkim jego stabilność.