WSPÓLNE KONTO BANKOWE

WSPÓLNE KONTO BANKOWE

Wspólne konto bankowe mogą założyć nie tylko małżeństwa i pary, aczkolwiek to właśnie w takich związkach jest najbardziej popularnym rozwiązaniem.

Przyjrzyjmy się zatem właśnie na takich przykładach, jakie są największe korzyści – ale i potencjalne wady – rachunków bankowych dla dwojga.

Zwykle jest tak, że gdy para postanawia połączyć się związkiem małżeńskim, ich finanse również stają się wspólne.

Oznacza to m.in. przejęcie wspólnej odpowiedzialności za płacenie rachunków, ustalanie wspólnych celów oszczędnościowych, czy konsultowanie ze sobą większych zakupów.

Na pewnym etapie związku, przychodzi również nieuniknione pytanie – konto bankowe wspólne, czy (nadal) osobno?

Dla wielu par, posiadanie wspólnego rachunku jest symbolicznym gestem finansowej jedności.

Niezależnie od tego, czy jesteście małżeństwem, czy żyjecie w związku partnerskim – priorytetem jest podjęcie decyzji o zarządzaniu kontami bankowymi.

Wspólne konto bankowe – korzyści

Współdzielenie konta, pozwala każdemu z partnerów na swobodny dostęp do pieniędzy wtedy, gdy jest to potrzebne.

Wspólny ROR, to możliwość zamówienia kart płatniczych dla każdego posiadacza i wszystkie inne funkcjonalności konta indywidualnego: przelewy, bankomaty, dostęp online i mobilny, itd.

Ważna kwestią, są tutaj również względy prawne. W przypadku śmierci jednego współmałżonka, drugi małżonek zachowuje swobodny dostęp do środków na wspólnym rachunku.

Co ważne, nie zachodzi tu konieczność powoływania się na testament lub przechodzenia przez procedury prawne w celu uzyskania pieniędzy.

Kolejną zaletą wspólnego rachunku bankowego jest to, że oboje partnerów widzi na bieżąco stan środków na koncie.

Pozwala to uniknąć „finansowych niespodzianek”, do których dochodzi w sytuacji, gdy jeden z partnerów chciałby wydawać pieniądze lekką ręką.

Małżeństwa, które współdzielą konto, mogą łatwiej śledzić i zarządzać budżetem, ponieważ wszystkie wydatki wykonują właśnie z niego.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie zachodzi tutaj groźba przegapienia terminów spłaty rachunków, rat kredytu czy ubezpieczenia.

Następnym plusem, są koszty utrzymania takiego ROR-u. Jeśli takowe w ogóle są, to rozkładają się tutaj na 2 osoby.

W przypadku dwóch kont indywidualnych, prowizje płacone są oczywiście oddzielnie – każdy za swój rachunek.

Wspólne konto bankowe – minusy

Chociaż współdzielenie konta w banku, upraszcza zarządzanie domowym budżetem, niektóre pary mogą odczuwać utratę niezależności finansowej.

Każdy z partnerów, posiadając rachunek indywidualny, ma oczywiście większą swobodę w dysponowaniu swoimi pieniędzmi, niż w przypadku rachunku wspólnego.

Jedną z głównych wad konta małżeńskiego jest to, że może ono powodować konflikty w przypadku, kiedy partnerzy nie informują o swojej aktywności na rachunku.

Problemy mogą pojawić się również wtedy, gdy jeden ze współwłaścicieli, zawiera związek małżeński z pożyczkami, alimentacją lub innym zadłużeniem.

W takiej sytuacji, drugi z partnerów również staje się odpowiedzialny za spłatę długu.

Aby uniknąć takich sytuacji, pary powinny szczegółowo omówić swoje oddzielne długi.

Taka rozmowa powinna mieć miejsce, jeszcze przed podjęciem decyzji, jaki rodzaj bankowości, będzie dla nich najbardziej optymalny.

Wspólne finanse mogą stanowić również problem, jeśli relacja pomiędzy partnerami się skończy. Trzeba wtedy podzielić pozostałe na koncie środki, zobowiązania, itd.

Oddzielne rachunki

Jeżeli partnerzy chcą prowadzić oddzielne konta bankowe, powinni odbyć rozmowę na ten temat jak najwcześniej.

Analiza zalet i wad wszystkich opcji, pomoże stworzyć solidne fundamenty finansowe i zapewnić, że każde z małżonków będzie wiedzieć, czego oczekiwać od drugiej strony.

Posiadanie indywidualnych rachunków bankowych, nie wyklucza oczywiście odpowiedzialności żadnego z małżonków.

Partnerzy nadal muszą wspólnie pracować nad tym, w jaki sposób spłacać rachunki, kto jest odpowiedzialny za jakie opłaty itd.

W sytuacji dwóch odrębnych kont, można otworzyć jeszcze np. jeden rachunek oszczędnościowy, na którym będą gromadzone środki na jakiś wspólny cel.

Innym rozwiązaniem, jest jeszcze dodatkowe (oprócz 2 osobistych) wspólne konto w banku, na które będą wpłacane środki na zbiorcze wydatki.

W ten sposób oboje partnerów zachowa swobodę w dysponowaniu swoimi finansami, ale również będzie odpowiedzialne za wspólny budżet.

Wasze finansowe priorytety

Podczas rozmowy na temat wyboru opcji, jeśli chodzi o zarządzanie finansami – należy przedyskutować kilka fundamentalnych zagadnień.

Szczera rozmowa i ustalenie pewnych reguł pozwoli w przyszłości uniknąć nieporozumień i ewentualnych konfliktów.

Na jakie pytania, należy sobie odpowiedzieć?

  • Spłacamy zadłużenie razem czy osobno?
  • Jak dzielimy pieniądze, w przypadku chęci inwestycji?
  • W jaki sposób zarządzamy codziennymi wydatkami na zakupy „do domu”?
  • Jak zarządzać rachunkami za media, ubezpieczenie, podatek?
  • Jak korzystamy z środków, w przypadku nagłych wypadków?

Wspólne konto bankowe – podsumowanie zalet

1. Łatwiejsze zarządzanie finansami i uproszczenie płatności za rachunki

Jedną z największych korzyści, płynących z posiadania wspólnego konta bankowego jest to, że pary łączące swoje finanse, nie mają wątpliwości, kto za co płaci.

Współdzielony rachunek umożliwia łatwiejsze śledzenie przepływu gotówki, oraz efektywniejsze zarządzanie całym zgromadzonym budżetem.

2. Wspólne konto bankowe – oszczędność na opłatach

Banki w przypadku większości kont osobistych, pobierają takie czy inne opłaty. Zsumowane, mogą stanowić całkiem spory koszt.

Posiadanie dwóch oddzielnych ROR-ów powoduje, że prowizje są płacone przez obojga partnerów osobno.

Jeśli nie są one duże, nie jest to problemem. Jeśli jednak opłaty są większe niż symboliczne, warto zastanowić się nad rezygnacją z jednego konta i znalezienie bardziej konkurencyjnego (jeśli chodzi o koszt utrzymania).

3. Osiąganie wspólnych celów

Wspólne życie, to oczywiście również wspólne plany i cele – emerytura, zakup domu, wysłanie dzieci na studia, itp.

Łączone konto bankowe, może odegrać istotną rolę w ich osiągnięciu z psychologicznego punktu widzenia.

Oboje partnerzy będą postrzegać pieniądze jako „nasze”, a nie „moje” lub „twoje”.

4. Konto dla dwojga to odpowiedzialność

Posiadanie wspólnego rachunku, daje absolutną przejrzystość – każdy współmałżonek może zobaczyć wszystkie transakcje – wypłaty z bankomatów, przelewy, zlecenia stałe, itd.

Postrzeganie konta jako „nasze”, może być bardziej skłonny do omówienia zakupów z małżonkiem, aby upewnić się, że pasują one do Twojego budżetu i nie narażają na szwank wspólnych celów.

W odwrotnej sytuacji, posiadając osobne konta, pieniądze mogą być postrzegane tylko jako „moje”.

Co może powodować, iż partnerzy nie będą czuć potrzeby konsultowania się ze swoją drugą połówką, na temat zakupów.

5. Jeśli Twój współmałżonek umiera, masz dostęp do konta wspólnego

Wspólny rachunek bankowy gwarantuje, że w przypadku śmierci jednego z małżonków, pozostający przy życiu partner, może uzyskać swobodny dostęp do środków na rachunku.

W przypadku posiadania osobnych kont, żyjący współmałżonek będzie musiał prawdopodobnie przejść przez wiele procedur (w tym sądowych).

Kiedy jeden ze współwłaścicieli umiera, prawo własności do całego rachunku przechodzi automatycznie na pozostającego przy życiu partnera.

Aby usunąć dane zmarłego z konta, zazwyczaj wystarczy przedstawić bankowi akt zgonu. 

—– —– —–

Ostateczny wybór i decyzja, co do sposobu zarządzania domowym budżetem, należy oczywiście do Was. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy.

To, że któreś rozwiązanie będzie dobre dla jednej pary, nie oznacza, że będzie optymalne dla innej.

Finanse to bardzo ważny aspekt życia we dwoje, więc trzeba poświęcić odpowiednią ilość czasu, na przedyskutowanie wszystkich spraw z nimi związanych.

Może Cię również zainteresować rachunek bankowy dla najmłodszych – https://finansepersonalne.pl/konto-dla-dziecka-ponizej-13-lat/

4/5 - (2 votes)