W JAKIM BANKU KONTO

W JAKIM BANKU KONTO 2022

W jakim banku konto? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, wybierając rachunek osobisty.

Konkurencja w sektorze bankowym jest ogromna. W Polsce działa wiele podmiotów finansowych, które zaciekle rywalizują ze sobą o klienta.

To dobra wiadomość dla przeciętnego Kowalskiego, który chcąc skorzystać z danego produktu, może wybierać spośród wielu ofert.

Jednak od nadmiaru, też może rozboleć głowa i w zalewie różnorakich propozycji, czasem trudno wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.

Dotyczy to przede wszystkim rachunków bankowych osobistych oraz oszczędnościowych.

W tej kategorii, klient ma do wyboru całą paletę ofert. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu i rozwiążmy raz na zawsze dylemat z wyborem konta.

W jakim banku konto osobiste?

1. Brak miesięcznych opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku

To jeden z najważniejszych aspektów, przy podejmowaniu decyzji o wyborze danego rachunku.

W dobie tak wielu ofert, bez trudu znajdziesz konto bez opłat. A przynajmniej takie, które w bardzo prosty sposób, pozwoli ich uniknąć, np. poprzez jakikolwiek wpływ lub transakcję na dowolną kwotę.

Większość banków zrezygnowała już z tego typu prowizji, choć kilka z nich nadal ma produkty, które są darmowe, ale tylko warunkowo.

Kluczową sprawą, jest tutaj uważne zapoznanie się z warunkami zwolnienia z takich opłat.

2. Brak wymogu utrzymywania na rachunku minimalnego salda

Dobre konto bankowe, nie wymaga posiadania minimalnego salda. To daje swobodę w dysponowaniu własnymi pieniędzmi.

Elastyczność w tym zakresie jest bardzo ważna w końcu rachunek osobisty, ma być tylko „przechowalnią” Twoich środków.

3. Swobodny przepływ środków na koncie

Ilość oraz rodzaj możliwych do przeprowadzenia transakcji, również jest bardzo ważna.

Możliwość bezpłatnych przelewów internetowych do innych banków Polsce, czy pomiędzy swoimi rachunkami, np. oszczędnościowym to także powinien być standard.

4. Bezpłatny dostęp do bankomatów

Świetną sprawą jest również to, jeżeli nie są pobierane prowizje za wypłatę pieniędzy z bankomatów. Nie jest to jednak powszechną praktyką.

Większość instytucji nalicza opłaty za podejmowanie gotówki z terminali.

Dlatego wybierając swój bank, należy się zastanowić, czy dysponuje on dużą siecią bankomatów własnych (z których wypłaty są darmowe).

Niektóre oferty ROR-ów, zawierają także prowizje warunkowe. Jeżeli spełnisz określone w umowie warunki, dostęp do maszyn będziesz miał za darmo.

Ciekawą opcja jest również BLIK, za pomocą którego również można wypłacać pieniądze z terminali.

5. Bankowość internetowa i mobilna

W dobrym banku, standardem powinny być także nowoczesne technologie.

Powinieneś mieć możliwość sprawdzenia konta, płacenia rachunków i dokonywania przelewów drogą elektroniczną, zarówno na swoim komputerze w domu, jaki przez telefon „w trasie”.

Bankowość internetową posiada w zasadzie każda licząca się instytucja dzisiaj to po prostu wymóg czasów.

Podobnie jak bankowowość mobilna. Klientami banków są coraz częściej młodzi ludzie, którzy gros swojego czasu, spędzają właśnie „na telefonie”.

Nowoczesne aplikacje mobilne są ciągle udoskonalane i posiadają coraz to nowsze funkcjonalności.

Tego unikaj wybierając konto bankowe

W obecnych czasach największym nieporozumieniem i błędem, jest płacenie za prowadzenie z ROR.

Wiele osób niestety ponosi za to niepotrzebnie, comiesięczne opłaty. Niepotrzebnie dlatego, że na rynku jest mnóstwo bezpłatnych rachunków.

Jeśli należysz do konsumentów z tej kategorii, przelicz sobie miesięczną prowizję razy 12 (miesięcy) i zobacz, ile pieniędzy mogłoby zostać w Twoim portfelu.

Pytanie jest takie, czy nadal chcesz sponsorować swój bank? Te instytucje są już wystarczająco bogate Ty nie musisz być ich fundatorem.

Jeśli masz zamiar skorzystać z którejś oferty, musisz być ostrożny i dokładnie przeczytać umowę z bankiem.

Nie spiesz się, konsultant ma czas na to, aby Ci asystować za to mu w końcu płacą.

A Ty nie chcesz za miesiąc przeczytać na wyciągu z konta, że bank obciążył Twój rachunek jakąś prowizją o której w ogóle nie wiedziałeś.

Tak dzieje się w przypadku banków, które różnymi kruczkami, sprytnie potrafią zamaskować ukryte opłaty.

Klient zazwyczaj nie jest ekspertem w dziedzinie prawa i nie ma ochoty zagłębiać się w bankową nowomowę chce mieć wszystko czarno na białym.

Twoim priorytetem jest więc znalezienie banku transparentnego, uczciwego, z jasnymi warunkami współpracy.

Przeanalizujmy zatem kryteria, które powinny być kluczowymi, jeśli chodzi o wybór najlepszego dla Ciebie konta bankowego.

W jakim banku konto oszczędnościowe?

1. Zabezpieczenie oszczędności

Jeżeli dysponujesz jakimiś finansowymi nadwyżkami i zdecydujesz się na odkładanie ich na rachunku oszczędnościowym, priorytetem powinno być dla Ciebie ich bezpieczeństwo.

W końcu nie po to odkładasz kapitał, aby pewnego dnia, Twoje ciężko zarobione pieniądze po prostu „zniknęły”.

Wszystkie banki działające w Polsce, należą do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

BFG gwarantuje zwrot środków do 100 tys. euro, w przypadku upadłości banku.

Warto jednak zaznaczyć, że zwrotami nie są objęte produkty typu polisolokaty, produkty maklerskie czy lokaty z funduszami.

Więc korzystając z danej oferty, upewnij się, że jest to na pewno rachunek oszczędnościowy.

Jak założyć konto w banku? Bardzo prosto zrobisz to z poziomu bankowości online, w placówce banku, przez infolinię, a nawet za pomocą aplikacji mobilnej.

2. Elastyczny dostęp do zgromadzonego kapitału

Swobodny dostęp do swoich środków za pomocą przelewu online, bankomatu czy w oddziale, to kolejna ważna sprawa.

Choć zbyt łatwa dostępność do pieniędzy, nie jest idealna (pokusa do „wyciągnięcia” ich z konta przy pierwszej, lepszej okazji), to musisz mieć do nich akces w razie jakiejś sytuacji kryzysowej.

3. W jakim banku konto oprocentowanie

Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem, jest oczywiście konkurencyjna stopa procentowa lub przynajmniej konkurencyjna w stosunku do inflacji.

Obecnie oprocentowanie kont oszczędnościowych, niestety nie rzuca na kolana. Dlatego warto poszukać maksymalnie atrakcyjnej oferty. Takiej, która rzeczywiście może przynieś jakiś realny zysk.

4. Dostęp do konta on-line i mobilny

Podobnie jak w przypadku zwykłych ROR-ów, ważną kwestią jest korzystanie przez dany bank z nowoczesnych rozwiązań.

Dzięki elektronicznemu dostępowi do konta, można wykonać zdecydowaną większość operacji na rachunku, bez konieczności udawania się do oddziału.

Nowoczesna technologia, ułatwia w tym przypadku sprawne zarządzanie finansami.

5. Subkonta rachunki oszczędnościowe

Wielu ekspertów z branży finansowej, zaleca również otwarcie konta oszczędnościowego, które pozwala segregować pieniądze na oddzielne cele.

Takie rozwiązanie ułatwia gromadzenie kapitału, gdyż wprowadza przejrzystość na rachunku. Odkładane środki na wakacje, nowe meble czy komputer, będą mieć swoje osobne „subkonto”.

Oczywiście za takie „dodatkowe” konta nie możesz ponosić ekstra opłat. To mijałoby się z celem i z całą „ideą” oszczędzania.

Przestrzegając tych kilku uniwersalnych wskazówek, zdecydowanie zwiększysz swoje szanse, na znalezienie najbardziej dogodnej dla Ciebie oferty.

Sprawdź również nasz aktualny ranking, w którym wybieramy najlepsze bezpłatne rachunki osobiste https://finansepersonalne.pl/darmowe-konto-bankowe-przez-internet/

W jakim banku konto firmowe?

Przedsiębiorcy mają do wyboru sporo produktów dedykowanych specjalnie dla biznesu. Jednym z nich jest oczywiście rachunek bankowy dla firmy.

W Polsce nie ma formalnie obowiązku jego posiadania, aczkolwiek w praktyce prawie każda osoba prowadząca działalność gospodarczą musi jednak takowe mieć.

Aby założyć konto firmowe nie trzeba udawać się do banku (jak to było jeszcze choćby dekadę temu ) dziś wszystkie formalności dopełnimy online.

Przy otwieraniu takiego rachunku warto zwrócić uwagę na tabelę opłat i prowizji.

Banki dla nowych klientów mają często również atrakcyjne promocje, dzięki którym można zyskać nawet ponad 1 tys. zł.

Nie zapominajmy także o produktach i usługach dodatkowych na takim koncie kredytach na preferencyjnych warunkach, dodatkowych kartach czy subkontach.

Więcej informacji o kontach dla firmy znajdziesz na stronie https://finansepersonalne.pl/darmowe-konto-firmowe/

4/5 - (1 vote)