Praca zdalna obecnie staje się coraz bardziej popularna. Wiele firm stacjonarnych oferuje taki typ zatrudnienia, a zdalnie można obecnie zatrudnić się w wielu markach na całym świecie.

Wraz z rozwojem internetu trend ten jest wykorzystywany coraz częściej. Praca zdalna posiada jednak swoje plusy i minusy, które warto znać i które warto rozważyć przed podjęciem takiego zatrudnienia.

W tym tekście przedstawiamy zalety oraz wady pracy zdalnej i podpowiadamy, kiedy warto wybrać takie rozwiązanie, aby przynosiło nam najwięcej korzyści.

Co to jest praca zdalna?

Praca zdalna polega na wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych poza siedzibą pracodawcy. Pracownik wykorzystuje do niej nowoczesne technologie, a rezultaty swojej pracy przesyła pracodawcy za pomocą internetu.

Kontakt na linii pracownik – pracodawca odbywa się za pośrednictwem elektronicznej poczty (e-mail) oraz komunikatorów internetowych. Pracę zdalną nazywa się również telepracą lub e-pracą. Najczęściej wykonuje się ją w domu.

Co ciekawe, prawo w Polsce nie definiuje terminu pracy zdalnej. Określa za to telepracę (art. 675 KP), ale tylko w sytuacji, kiedy jest wykonywana regularnie. W przeciwnym wypadku mowa jest o tzw. home office.

Telepraca może mieć formę regularną lub doraźną. W zależności od tego, ile czasu pracownik poświęca na wykonywanie swoich obowiązków zdalnie, e-pracę dzieli się na:

  • permanentną – czyli wykonywaną w pełnym wymiarze czasu pracy
  • uzupełniającą – czyli wykonywaną stacjonarnie w pełnym wymiarze czasu pracy, a tylko w wyjątkowych sytuacjach – zdalnie
  • naprzemienną – czyli część obowiązków pracownik wykonuje w biurze, a część w domu

E-praca najlepiej sprawdza się w przypadku osób, których praca polega na przetwarzaniu i analizie informacji.

Dlatego też, z takim modelem pracy najczęściej można spotkać się wśród przedstawicieli wolnych zawodów, tzw. freelancerów.

Z możliwości pracy zdalnej korzystają więc, graficy, copywriterzy, tłumacze, redaktorzy, analitycy, eksperci SEO czy młode matki na wychowawczym.

Zalety i wady pracy zdalnej

Pracuj gdzie chcesz

Pierwszym plusem pracy zdalnej jest fakt, że możemy pracować w dowolnym miejscu na całym świecie.

Plus ten przypadnie do gustu zarówno osobom, które pracują w obrębie danego miasta i często się przemieszczają np. między różnymi lokalizacjami, jak i osobom, które po prostu lubią podróżować.

Gdzie zmieniają swoją lokalizację, przemieszczając się między państwami czy kontynentami.

Praca zdalna nie ogranicza nas zatem lokalizacją i jeśli w danym momencie potrzebujemy znaleźć się lub mieszkać w innym regionie możemy po prostu to zrobić, nie zwracając uwagi na pracę.

Brak przywiązania do konkretnego biura to też możliwość wyboru miejsca pracy codziennej.

Możemy wybierać między domem, kawiarnią a powierzchniami co-workingowymi.

Dzięki temu w danym momencie wybierzemy najlepszą dla nas opcję.

Nielimitowany czas pracy

Drugim plusem pracy zdalnej jest nielimitowany czas pracy.

Dzięki niemu nie musimy wykonywać naszych obowiązków zawodowych w konkretnych godzinach i często nie musimy być o jednej porze dostępni dla pracodawcy.

Korzyść ta bardzo pozytywnie wpływa na nasze całe życie, a nawet naszą rodzinę.

Dzięki nielimitowanemu czasowi pracy możemy zajmować się obowiązkami zawodowymi o dowolnej porze i nie musimy przestrzegać ściśle harmonogramu pracy.

Mając nielimitowany czas na pracy, możemy też o dowolnej porze załatwiać swoje sprawy i dogodnie dostosowywać obowiązki domowe z tymi i zawodowymi.

Elastyczny czas pracy jest również niezwykle wygodny pod kątem wykonywania obowiązków.

Jeśli w danej chwili nie czujemy się przygotowani do pracy, po prostu możemy nie pracować, a nasze obowiązki możemy wykonać w późniejszym terminie.

Swoje miejsce pracy

Jednym z największych plusów, jakie niesie ze sobą praca zdalna, jest fakt, że pracujemy we własnym, domu lub w miejscu, które wybieramy samodzielne.

Oznacza to, że możemy je dostosować do naszych potrzeb i zagwarantować sobie możliwie jak najlepsze warunki pracy. Jest to bardzo duża korzyść.

Pracując w warunkach i otoczeniu, które sami sobie stworzymy, nasza praca z pewnością będzie bardziej wydajna oraz bardziej efektywna.

Urządzając biuro we własnym mieszkaniu, będzie ono na pewno dużo wygodniejsze i poręczniejsze od biura w firmie.

W swoim mieszkaniu lub innej lokalizacji, gdzie będziemy pracowali, możemy wyposażyć takie miejsce praktycznie w dowolny sposób, a nie jest często to możliwe we firmie, która ma pewne ograniczenia.

Pracując na własnych warunkach, możemy też zagwarantować sobie ciszę i spokój, które często są nie do osiągnięcia, gdy pracujemy w biurze firmy.

Brak tracenia czasu na dojazdy

Kolejną korzyścią, jaką odniesiemy, pracując zdalnie, jest brak tracenia czasu na dojazdy do pracy.

Choć jest to czynność, którą wykonujemy przeważnie automatycznie, pracując stacjonarnie i nie zastanawiamy się nad nią, w rzeczywistości zabiera bardzo dużo czasu oraz wysiłku.

Przeznaczając na dojazdy do pracy jedynie dwie godziny dziennie — co jest często dobrym wynikiem, miesięcznie tracić możemy 40 godzin na stanie w korkach lub tłoczenie się w komunikacji miejskiej.

Pracując zdalnie i oszczędzając 40 godzin miesięcznie, możemy zarobić nawet o kilkanaście — kilkadziesiąt procent więcej, jeśli pracujemy na akord i zarabiamy za czas poświęcony na wykonywanie pracy.

Jeśli zaoszczędzimy miesięcznie kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin, możemy czas ten przeznaczyć na przebywanie z naszymi bliskimi lub inne sprawy niekoniecznie związane z naszą karierą zawodową.

Brak kontaktu z ludźmi

Praca zdalna pomimo wszystkich swoich zalet posiada również kilka wad. Pierwszym takim elementem pracy zdalnej jest brak kontaktu z ludźmi.

Nie jest on zauważalny bezpośrednio po rozpoczęciu pracy zdalnej, ale może dać się we znaki przy dłuższym pracowaniu w samotności.

Pracując zdalnie np. w domu, nie mamy styczności z klientami, kontrahentami, współpracownikami czy znajomymi i nie możemy rozmawiać z nimi w trakcie pracy lub w trakcie przerwy.

Najczęściej z takimi problemami mamy do czynienia po około roku pracy, kiedy taki styl pracy zaczyna nam przeszkadzać.

Po pewnym czasie brak możliwości rozmowy z drugą żywą osobą nawet na najprostsze tematy może powodować u niektórych osób dyskomfort psychiczny.

Wada ta jest zatem obecna przy długotrwałej pracy zdalnej. U niektórych osób będzie ona też widoczna nieco bardziej zależności od tego, jaka ta osoba posiada charakter.

Jeśli zatem jesteśmy osobami towarzyskimi lub ekstrawertykami, zdecydowanie warto rozważyć ten minus.

I zastanowić się, czy praca zdalna bez innych osób w pobliżu przez dłuższy czas nie będzie powodowała u nas złego samopoczucia.

Brak zaplecza biurowego

Bardzo często pewnym minusem pracy zdalnej jest brak pełnego zaplecza biurowego.

Jeśli pracujemy w biurze firmy mamy do dyspozycji kompletne zaplecze techniczne w postaci drukarek, skanerów, komputerów czy innych urządzeń potrzebnych do pracy w danej branży.

Pracując w domu, możemy jedynie liczyć na te podstawowe urządzenia, które możemy przechowywać w swoim mieszkaniu.

Pełne zaplecze biurowe oraz wsparcie techniczne, jakie otrzymujemy w biurze od działu serwisowego, czasami jest niezwykle pomocne i nieocenione.

Brak profesjonalnego zaplecza może powodować, że nasza praca zdalna w domu może być mniej efektywna oraz niekomfortowa, choć nie jest regułą.

Jeśli jest to dla nas duży problem, zminimalizować możemy go, wynajmując własne biuro lub powierzchnię co-workingową.

Utrudniona komunikacja

W niektórych sytuacjach dość dużym minusem może być utrudniona komunikacja pomiędzy współpracownikami oraz klientami firmy.

Choć obecnie do pracy wykorzystuje się korespondencję elektroniczną czy telefony, szybkie ustalenie danej kwestii ze współpracownikami w następnym pokoju jest bardzo często nieocenione.

Pracując zdalnie w domu, będziemy musieli opierać się na wykonaniu telefonów lub na korespondencji elektronicznej.

Jest to dużo bardziej niewygodny system komunikacji, zwłaszcza jeśli musimy czekać, aż dana osoba odbierze wiadomość i odpowie na nią.

Praca zdalna dla mam

Praca zdalna, czyli home office to świetne rozwiązanie, gdy trzeba połączyć ze sobą dwa obowiązki: zawodowe i rodzinne.

Z jednej strony konieczne jest wykonanie powierzonych przez firmę zadań i wywiązanie się z planu.

Z drugiej pojawiają się potrzeby pozostałych domowników, głównie dzieci.

Jak zorganizować home office, gdy za plecami niecierpliwią się pociechy?

Porozmawiaj z dzieckiem

Nawet dwulatek rozumie, że rodzice muszą chodzić do pracy, by tam zarabiać pieniądze potrzebne na utrzymanie domu, opłacenie rachunków, zakup jedzenie, ubrań i nowych zabawek.

Problem może pojawić się wówczas, gdy mamę lub tatę zaabsorbuje praca zdalna.

Wytłumacz dziecku, że to jest czas, gdy jesteś w pracy, chociaż maluch cały czas może mieć Cię w zasięgu wzroku.

Przekonaj je, że im szybciej uporasz się z zadaniami od szefa, tym szybciej zamkniesz swój home office i będziecie mieli więcej czasu dla siebie.

Wyznacz strefę do pracy

Praca zdalna najczęściej wykonywana jest z domu. Wydziel strefę, która będzie spełniała zadania Twojego home office.

Poproś domowników, by nie wchodzili w nią, gdy pochłaniają Cię obowiązki zawodowe.

Strefę roboczą najłatwiej jest wyznaczyć w mieszkaniu, w którym domownicy mają do swojej dyspozycji kilka pomieszczeń. Jedno z nich zarezerwuj sobie do pracy.

Jeśli nie masz dużego mieszkania i możliwości zamknięcia się w domowym biurze, wyznacz we wspólnym pokoju strefę, do której wstęp masz tylko Ty.

Możesz to zrobić np. naklejając na podłogę kolorową taśmę, którą zerwiesz, gdy skończysz pracę.

Dla dziecka będzie to czytelną informacją, czy jeszcze jesteś w biurze, czy już w domu.

Zadaj dziecku zadanie do wykonania

Najskuteczniejszym sposobem na chwilę spokoju jest zaabsorbowanie dziecka ciekawym dla niego zajęciem.

Zadaj mu np. wykonanie obrazków na konkretny temat, kolorowanie obrazków, lepienie rodziny z plasteliny, tworzenie konstrukcji z klocków lub układanie puzzli.

Pamiętaj, że im mniejsze jest dziecko, tym trudniej będzie mu skupić się na jednym zajęciu przez dłuższy czas.

Przygotuj więc listę kolejnych zadań i akcesoriów, z których maluch skorzysta. Dzieci często lubią naśladować rodziców.

Daj więc mu szansę poczuć się jak pracująca mama lub tata. Zaproponuj dziecku stworzenie planu wspólnych zajęć, którymi wypełnicie resztę dnia.

Pamiętaj o tym, że wyobraźnia może podsuwać mu niczym nieograniczone pomysły.

Stwórz więc ramy, w których inwencja malucha musi się zmieścić, np. zaproponuj mu kilka zajęć do wyboru.

Pilnuj godzin poświęconych na home office

Dziecko musi wiedzieć, że praca zdalna zajmie Ci określoną część dnia. Daj mu szansę kontrolowania czasu, jaki poświęcasz obowiązkom zawodowym.

Możesz to zrobić np. zaznaczając na zegarku godzinę, w której zakończysz pracę i poświęcisz swoja uwagę rodzinie.

Zadbaj o przerwy w pracy. Ustaw np. kuchenny minutnik lub alarm w telefonie, który da znać, że przyszła chwila, by oderwać się od pracy na kilka minut. Spędź je z dzieckiem i poproś, by pilnowało sygnału na kolejną pauzę.

Praca zdalna w zagranicznych serwisach

Najpierw zastanówmy się, jakie umiejętności potrzebne są do pracy zdalnej i kto może ją wykonywać.

Internet niesie ze sobą wręcz nieograniczone możliwości zarabiania, także i podczas różnego rodzaju kryzysów.

W polskim Internecie zarabiać będzie obecnie o wiele trudniej, chyba że już zarabiało się w ten sposób wcześniej, posiadając obecnie mocną pozycję.

W trudnej sytuacji znajdują się między innymi copywriterzy, którzy nie mają jeszcze stałych klientów i imponującego portfolio.

Chociaż nawet oni mogli zarabiać do tej pory pokaźne sumy pieniędzy, wykonując hurtowo zlecenia w niskich cenach.

Obecnie przewiduje się gwałtowny spadek zamówień na teksty, a pewni pracy mogą być tylko ci copywriterzy, którzy posiadają długie doświadczenie i rzeszę stałych i bogatych klientów.

Jako że copywriting to jeden z najpopularniejszych sposobów zarabiania przez Internet w Polsce, wiele osób nie wie, co począć w przypadku zniknięcia zleceń i popytu na te usługi.

Kryzys jednak nie dotknął jeszcze całego świata, a wiele osób zarabia dziś przez Internet na rynku amerykańskim, który prosperuje w chwili obecnej całkiem dobrze.

W dobrej sytuacji są więc osoby, które znają język angielski w stopniu przynajmniej średnio-zaawansowanym.

Jakie umiejętności posiąść, aby zacząć pracę zdalną?

Praca zdalna i zarabianie przez Internet nie są jednak zazwyczaj możliwe z dnia na dzień i wymagają pewnych umiejętności.

Trudno oczekiwać bowiem, że stworzy się na przykład bloga, który zacznie przynosić dochód natychmiastowo.

Gdyż musi tu często upłynąć kilka miesięcy, zanim w ogóle zacznie on przyciągać większy ruch.

Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można zacząć stosunkowo szybko zarabiać w Internecie.

Część sposobów zarobku będzie wymagała jednak rejestracji działalności gospodarczej, chociaż można obecnie korzystać z dobrodziejstw rozwiązania, jakim jest działalność nierejestrowana.

Do tego w przypadku niektórych działań nie trzeba będzie zakładać firmy, gdyż wynagrodzenie wypłacane jest jako tantiemy, a więc jako przychód z praw autorskich.

Do zarabiania w Internecie, poza językiem angielskim, przydatne będą umiejętności przede wszystkim w zakresie sprawnego posługiwania się językiem HTML i CSS.

A także w miarę sprawna obsługa edytorów tekstu i ogólnie pakietów biurowych. Solidne podstawy tych umiejętności są już do przyswojenia w ciągu kilku dni.

A wiele materiałów do nauki występuje w darmowej formie w postaci tutoriali – zarówno tekstowych, jak i w formie wideo na YouTube.

Pomocna będzie też obsługa programów graficznych, w tym tych do grafiki wektorowej.

I chociaż większość osób nie posiada talentu w zakresie tworzenia grafik, to wcale nie trzeba samemu ich tworzyć.

Można korzystać z grafik na licencji CC0, których można używać w celach komercyjnych za darmo i bez podawania autorstwa.

Można je więc stosować w projektach na sprzedaż w stopniu nieograniczonym.

Cała obsługa programu graficznego będzie więc się sprowadzać do złożenia projektu z gotowych elementów.

Wstawia się tylko do pliku grafiki i odpowiednio je rozmieszcza, dodając tekst.

Praca zdalna – przydatne programy:

  • Pakiet MS Office – tu przyda się przede wszystkim Word i PowerPoint
  • Pakiet LibreOffice – dobra alternatywa w przypadku braku posiadania pakietu Microsoftu. Jest on otwarto źródłowy i darmowy. Szczególnie przydatne jego składniki do zarabiania w Internecie to Libre Office Writer, czyli odpowiednik Worda Microsoftu, a także Libre Office Draw, czyli program do grafiki wektorowej i składu tekstu w jednym.
  • Scribus – darmowy program do składu tekstu, który również jest otwartoźródłowy i darmowy do użytku komercyjnego
  • Inkscape – otwartoźródłowy program do grafiki wektorowej, będący darmowym zamiennikiem dla Adobe Illustratora
  • GIMP i Krita – dwa darmowe i otwartoźródłowe programy do grafiki rastrowej
  • Sigil i Calibre – programy do tworzenia e-booków. Obydwa wymagają wiedzy w zakresie języków HTML i CSS.

Usługi, które można zacząć świadczyć natychmiast jako praca zdalna

Poniżej znajduje się lista usług i biznesów, które można szybko uruchomić w Internecie, posiadając przynajmniej średnio-zaawansowaną znajomość angielskiego i podstawowe umiejętności w zakresie obsługi wybranych programów.

1. Formatowanie e-booków

Wielki popyt istnieje na usługi formatowania e-booków, które zlecają autorzy publikujący na platformach takich, jak Amazon i Smashwords.

Chociaż umiejętność ta wydaje się ciężka, wcale taka nie jest. Podstawą jest tu jednak znajomość języków HTML i CSS, gdyż to z ich użyciem przygotowywane są e-booki.

Istnieje wiele świetnych darmowych kursów online, które uczą solidnych podstaw, wystarczających do rozpoczęcia tego biznesu w zaledwie 2-3 dni, zakładając, że poświęci się na naukę kilka godzin dziennie.

Po szybkim przyswojeniu wiedzy na temat HTML i CSS należy jeszcze przestudiować specyfikację plików EPUB i MOBI oraz to, jak utworzyć je z plików HTML i CSS. Ich dokumentacja jest bardzo dobra i ogólnodostępna.

Usługi w tym zakresie świadczy się przede wszystkim na portalu Fiverr. To platforma, która umożliwia rozpoczęcie biznesu nawet osobom początkującym, jednak z racji tego będą one musiały rozpocząć pracę od niskich stawek.

Za sformatowanie pierwszych e-booków bierze się więc po 5 dolarów, jednak z czasem można podnieść ceny, kiedy uzyska się pozytywne oceny pierwszych klientów.

Wraz ze wzrostem ilości dobrych opinii, cena może skoczyć kilkukrotnie.

Fiverr to świetna opcja na zarabianie dla nastolatków – inne pomysły możesz sprawdzić tutaj: https://finansepersonalne.pl/praca-przez-internet-dla-mlodziezy/

Zanim jednak wyjdzie się ze swą ofertą do ludzi, warto jest poćwiczyć umiejętności.

Można w tym celu na przykład pobrać jakieś e-booki należące do domeny publicznej, na przykład z Projektu Gutenberg, i przekształcić je w e-booki w ramach treningu.

Warto jest wybrać zarówno te prostsze, jak i bardziej skomplikowane, zawierające tabele i ilustracje, a także przypisy.

Gdyż to właśnie te elementy wymagają najbardziej intensywnego treningu.

W przypadku prostych książek, często wystarczy konwertować dostarczony przez zleceniodawców plik Worda do języka HTML.

Co możliwe jest do zrobienia z poziomów edytora Microsoft Word i LibreOffice Writer.

Powstałe w ten sposób pliki trzeba najczęściej tylko lekko edytować w edytorze HTML i programach Sigil i Calibre.

Posiadając wprawę, można zrobić to błyskawicznie, chociaż wszystko zależy też oczywiście od poziomu skomplikowania danej książki.

2. Publikowanie własnych książek na Amazon i Smashwords

Spore pieniądze można zarobić na publikowaniu e-booków na Amazon i Smashwords. Najlepiej sprzedają się tam krótkie poradniki.

Najlepiej jest pisać o tym, co zna się najlepiej, a co jednocześnie należy też do tematyki popularnej i zawsze na topie.

Przy sprzedaży książki za cenę 3 dolarów i wyżej, autor dostaje 70% jej ceny na Amazonie. Smashwords z kolei płaci autorom 80%.

Chociaż Amazon jest lepszym rynkiem zbytu, sporą jego wadą jest konieczność dość długiego czekania na zapłatę.

Terminem jest tu bowiem około 60 dni po zakończeniu danego miesiąca sprzedaży.

Za książkę wrzuconą na Amazon na początku kwietnia, na przykład, dostanie się pierwsze pieniądze dopiero z końcem czerwca.

Smashwords z kolei płaci autorom co miesiąc, chociaż zapewne na tej platformie sprzedaż e-booka będzie niższa.

E-booka na te platformy można napisać naprawdę szybko i wiele osób potrafi zrobić to w jeden dzień.

Wiele książek ma jedynie 40 stron, chociaż dobrze jest przygotować coś dłuższego.

Do napisania poradnika trzeba ustalić dokładnie tematykę i konspekt książki. Jeżeli siedzi się mocno w danym temacie, nie jest to problemem.

Do książki wykonuje się szybki research, czyli poszukiwanie źródeł informacji.

Bardzo dobrze jest korzystać tutaj z darmowych e-booków na Amazonie, grup w mediach społecznościowych i blogów.

Można korzystać chociażby z serwisu Flipboard. A także śledzić blogi na dany temat, które warto dodać do ulubionego czytnika RSS, takiego jak Inoreader lub Feedly.

Wartościowym serwisem jest też Quora, na której to padają szczegółowe odpowiedzi na wiele pytań.

Należy wyszukać więc pytania dotyczące tematu naszej książki i sparafrazować padające odpowiedzi. W ten sposób książkę można przygotować w zaledwie jeden dzień!

3. Przygotowywanie zeszytów i innych prostych produktów do druku

Na książkach, a w zasadzie produktach książko podobnych, można zarobić bardzo szybko. Chodzi tutaj o różnego rodzaju notatniki, kalendarze, zeszyty i planery.

Tu nawet nie trzeba często znać za bardzo języka, gdyż zawierają one zaledwie minimalne ilości tekstu lub nie zawierają go wcale.

W krajach anglojęzycznych, w tym w USA, takie produkty, określane mianem low-content books lub no-content books, sprzedają się wyśmienicie.

A do tego nie trzeba inwestować w nie ani grosza. Gdyż po załadowaniu stworzonego przez siebie pliku sprzedaż następuje na drodze druku na żądanie.

Wszelkie opłaty za druk są pobierane w momencie zamówienia produktu przez klienta. A my nie płacimy za to ani grosza przed sprzedażą książki.

Dostajemy naszą prowizję za sprzedaż pomniejszoną o cenę druku.

Produkty takie można sprzedawać na Amazon, a także chociażby przez serwis Blurb. Z czego ten drugi skoncentrowany jest niemal wyłącznie na tego typu produktach.

Środki zeszytów i notatników można nauczyć się tworzyć nawet w jeden dzień. A jeżeli mówimy o projektach prostszych, jednak prosty nie oznacza tu brzydki.

Używając bowiem programu LibreOffice Draw, można szybko stworzyć piękny projekt. Wstawiając jedynie linie i ozdobne grafiki wektorowe na licencji CC0, których można używać legalnie w produktach na sprzedaż.

Okładki z kolei można tworzyć w programach GIMP i Krita. Alternatywą jest także fenomenalny program Canva, który dostępny jest online i również jest on nieodpłatny.

Darmowe grafiki do użytku komercyjnego znaleźć można na portalach Pixabay, Pexels i SvgSilh.

Praca zdalna – podsumowanie

Powyższe trzy sposoby zarabiania w Internecie możliwe są do rozpoczęcia w szybkim trybie.

Konieczne będzie w ich przypadku kilka dni początkowej szybkiej nauki, po której od razu można przystąpić do działania.

A dalsze umiejętności będzie się szlifować przez praktykę i kolejne wykonywanie zleceń.

W razie, gdyby różne sytuacje losowe uniemożliwiły nam pracę na terenie kraju, można spróbować zarabiać chociaż w ten sposób.

W przypadku świadczenia usług na Fiverr, po przekroczeniu granicy dochodu, do którego wysokości nie trzeba zakładać działalności gospodarczej, trzeba będzie ją w trybie pilnym rozpocząć.

Jednak w przypadku publikowania własnych e-booków nie jest to konieczne. Gdyż zarabia się jako autor i można znacznie przekroczyć ten próg bez uruchamiania firmy.

Sprawdź także, w jaki sposób można zarabiać wypełniając ankiety online – https://finansepersonalne.pl/zarabianie-na-ankietach/

4.2/5 - 5 głosów