Praca dodatkowa w domu może być świetnym sposobem na podreperowanie budżetu. W życiu zdarzają się bowiem różne sytuacje – choroby, nieprzewidziane wydatki, czy po prostu okazja na dodatkowe wakacje.
Na każdą z nich warto mieć odłożone nieco dodatkowej gotówki. Dzięki temu zachowamy stabilność finansową nawet w najtrudniejszej chwili, będziemy mogli sobie również pozwolić na relaks wtedy, gdy będzie nam to odpowiadać.
I właśnie dlatego taka praca po godzinach warta podjęcia. Nie musi to być zajęcie, które wykonujemy codziennie.
Sami ustalamy nasze godziny pracy w taki sposób, by osiągane dochody nas satysfakcjonowały, ale praca nie przemęczała.
Co można robić po godzinach normalnej pracy? Dostępnych jest wiele różnych dodatkowych zajęć – a za chwilę wymienimy jedynie przykładowe.
Jak dobrze wybrać pracę dodatkową?
Praca dodatkowa, jak mówi sama nazwa, wykonywana jest oprócz typowej, codziennej pracy w biurze, na produkcji, czy z klientem.
Wymaga więc wygospodarowania dodatkowego nakładu sił, co nie zawsze jest zadaniem łatwym. Jak zwiększyć naszą produktywność podczas pracy dodatkowej z własnego domu?
Przede wszystkim – postarajmy się dobrać prace tak, by zgadzała się z naszymi zainteresowaniami. Oczywiście, rzadko kiedy uda się to w 100%, lecz warto wybrać stanowisko możliwie jak najbliższe naszej pasji. Rzecz jasna jednak, od pasji dużo ważniejsze są umiejętności.
Zastanawiając się nad wyborem pracy dodatkowej zdecydujmy się na taką, na której naprawdę się znamy – w przeciwnym wypadku zostaniemy bowiem po prostu hucznie zwolnieni.
Wreszcie – stanowisko dobierzmy tak, aby wykonywanie pracy zdalnej nie było dla nas zbytnim obciążeniem czasowym.
Przeanalizujmy przed decyzją, ile czasu dziennie będzie wymagała od nas dana praca i czy rzeczywiście jesteśmy w stanie ten czas poświęcić.
Praca dodatkowa w domu – lista pomysłów
Praca po godzinach z własnego domu to chyba najbardziej komfortowy sposób na zarobienie dodatkowej gotówki.
Nie musimy marznąć wykonując pracę na dworze, nie mamy narzuconych godzin pracy. To, co robimy, robimy dla siebie i na własny rachunek.
Praca zdalna może też przyjąć bardzo różne formy. Poniższa lista ma jedynie za zadanie pokazać, jak zróżnicowane są możliwości.
1. Pisanie tekstów
Pisanie tekstów, czyli copywriting to dobry sposób na pracę dodatkową dla każdej osoby, która potrafi poprawnie posługiwać się naszym rodzimym językiem, a także ma w miarę lekkie pióro.
Ważne jednak, by brać siły na zamiary – zleceń dla copywriterów jest w internecie masa, ale początkujący autor poradzi sobie tylko z niewielkim procentem z nich.
Jeśli od razu porwiemy się z motyką na słońce, może to dla nas oznaczać niską ocenę wykonanej pracy.
A to będzie oznaczać znaczne utrudnienia w uzyskaniu kolejnych zleceń, zwłaszcza tych dobrze płatnych.
Pamiętać powinniśmy również, że z reguły artykuły pisane w obcych językach są bardziej opłacalne – jeśli więc mamy talent językowy, warto go wykorzystać.
2. Ankiety i panele mobilne
Ankiety i panele mobilne, z grami lub aplikacjami umożliwiającymi zarabianie prawdziwych pieniędzy, są z nami już od wielu lat.
Oczywiście, trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – kokosów na takiej pracy dodatkowej nie zarobimy – nieważne, jak wiele ankiet wypełnimy.
Zazwyczaj zarobek za pojedynczą wynosi bowiem zaledwie kilka złotych. Komu zatem taka praca może odpowiadać?
Studentom, którzy chcą dorobić na czesne, matkom na urlopie macierzyńskim, które chciałyby w niezobowiązujący sposób zarobić i wielu innym osobom.
Nie każdy oczekuje przecież zarobienia fortuny za pracę dodatkową.
Choć ankiety nie są najlepiej płatną opcją, jeśli chodzi o pracę dodatkową po godzinach, to liczba zleceń jest olbrzymia, dlatego gwarantują one stałą możliwość zarabiania pieniędzy.
3. Korepetycje i kursy online
Korepetycje dla uczniów oraz kursy dla osób dorosłych mogą być prawdziwą żyłą złota, jeśli, rzecz jasna, posiadamy niezbędną wiedzę do nauczania konkretnego zagadnienia.
Platformy oferujące tego typu zlecenia zazwyczaj udostępniają wszelkie niezbędne do pracy narzędzia bez dodatkowych opłat.
Do tego charakteryzuje je praktycznie nieograniczony, ciągły napływ użytkowników pragnących poznać tajniki konkretnej dziedziny wiedzy.
Niezależnie, czy posiadamy wiedzę na temat konkretnego języka, przedmiotu szkolnego, gry na określonym instrumencie, czy skomplikowaną wiedzę na tematy techniczne – z pewnością znajdziemy klientów.
4. Gameplay
Każdy z nas zapewne słyszał kiedyś od rodziców, że “siedząc przy komputerze (czy konsoli) to my sobie na życie nie zarobimy”.
Jak się okazało – trudno, by nasi rodzice pomylili się bardziej. W XXI wieku biznes związany z grami komputerowymi jest bowiem jednym z najbardziej dochodowych na świecie.
I nie mowa jedynie o arcy bogatych studiach deweloperskich. Utalentowani gracze również mogą zarobić całkiem niezłe pieniądze na swoim hobby, dzięki wykorzystaniu platform takich jak Twitch czy Youtube.
Potrzeba, rzecz jasna, charyzmy, by umieć przyciągnąć do siebie fanów.
Lecz gdy już nam się to uda – jednym z głównych sposobów na zarabianie będą ich donate’y, czyli wpłaty pieniężne przekazywane nam w prezencie.
Najlepsi gracze potrafią zarobić w ten sposób do kilkuset dolarów w trakcie jednej, kilkugodzinnej sesji.
5. Programy partnerskie
Programy partnerskie mają to do siebie, że przy odpowiednim podejściu, zaangażowaniu oraz szczypcie talentu możemy z łatwością przekształcić taką pracę w zarobek pasywny.
Na czym polega praca na programach partnerskich? Przede wszystkim chodzi o umiejętne polecenia konkretnych produktów zainteresowanym osobom.
Mowa między innymi o produktach bankowych, takich jak pożyczki, konta, czy lokaty. Polecać jednak można również masę innych rzeczy – kosmetyki, suplementy, a nawet biżuterię.
Za każde pomyślne polecenie – czyli wtedy, gdy polecona osoba skorzysta z oferty firmy” otrzymujemy określoną premię.
Bardzo popularnym sposobem na zarabianie jest polecanie produktów w internecie.
Za każdym razem, gdy ktoś kliknie w nasz link i sfinalizuje zakup otrzymamy wynagrodzenie, dlatego – jak wcześniej wspominaliśmy – programu partnerskie mogą pozwolić nawet na zarobek pasywny.
6. Prowadzenie Social Media
Jednym z popularniejszych sposobów na zarobek po godzinach może byc również prowadzenie kanałów społecznościowych.
Sieci społecznościowych jest naprawdę bardzo dużo – Facebook, Twitter, Tik-Tok czy Instagram to tylko niektóre z nich.
Dlatego bez problemu dopasujemy pracę do naszego gustu.
A na czym konkretnie będzie ona polegała? Do naszych zadań należeć będzie przygotowanie oraz publikacja postów, interakcja z odbiorcami czy moderowanie treści.
To, ile zarobimy zależy w dużej mierze od tego, jak się spiszemy.
Na przykład jak duży ruch na stronę wygenerujemy postami w social media – dlatego warto do tej pracy podejść poważnie.
7. Inwestycje
Na koniec tej części artykułu coś być może bardziej kontrowersyjnego, czyli inwestycje. Od razu ostrzegamy, że inwestycja w każdy produkt finansowy wiąże się z ryzykiem.
Dlatego metodę tę polecamy jedynie osobom, które mają jako takie doświadczenie i wiedzę dotyczącą tego, jak działa świat finansów.
Inwestować, rzecz jasna, możemy praktycznie we wszystko – akcje, obligacje, kryptowaluty i nie tylko. Pamiętać jednak musimy, że żadna inwestycja nie gwarantuje nam zysku.
Warto także, jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, zapoznać się z opiniami dotyczącymi nie tylko danego surowca, ale i giełdy, na której będziemy pracować.
Praca dodatkowa w domu – chałupnictwo
Powyżej omówiliśmy kilka możliwości dodatkowego zarobku, który możliwy jest za pomocą internetu.
Teraz, z kolei, przedstawimy kilka opcji, które posiadania dostępu do internetu nie wymagają.
Należy jednak wykazać się konkretnymi umiejętnościami, często również pogodzić z koniecznością pracy fizycznej.
8. Handel okazjonalny
Prawie każdemu z nas coś “zalega” w mieszkaniu, czy na strychu – niepotrzebne ubrania, sprzęt komputerowy, książki…
Dlaczego więc nie wybrać się od czasu do czasu na organizowaną w mieście giełdę, czy też targ miejski?
Handel okazjonalny jest fantastycznym sposobem nie tylko na zarobienie dodatkowej gotówki, ale i oczyszczenie mieszkania z niepotrzebnych szpargałów.
To, ile zarobimy zależy przede wszystkim od jakości towaru, jaki przywieźliśmy, ale ceny każdej rzeczy, rzecz jasna, ustalamy samodzielnie.
9. Opieka nad dziećmi
Coraz więcej osób, w tym młodych rodziców, prowadzi zabiegany, intensywny tryb życia. Sprawia to, że często potrzebują oni pomocy w opieki nad swoimi pociechami.
Oczywiście, o ich zaufanie nie będzie na początku łatwo – dlatego poszukiwania pracy powinniśmy rozpocząć od grona najbliższych znajomych.
Być może ktoś z nich, albo osoba z nimi zaznajomiona, potrzebuje pomocy w opiece nad dzieckiem?
Oczywiście, jest to zadanie wiążące się z dużą odpowiedzialnością, a przede wszystkim – odpowiednim podejściem do najmłodszych członków naszego społeczeństwa.
10. Praca dodatkowa w domu jako „złota rączka”
Złota rączka bez wątpienia cieszy się poważaniem lokalnej społeczności.
Naprawi cieknący kran, wstawi drzwi, zniesie meble ze strychu – a za każdą z takich prac może zarobić całkiem niezłe pieniądze.
Oczywiście, wiele zależy od tego, na jakiego zleceniodawcę akurat trafiliśmy. Czasami zdarza się bowiem trafić na typowego skąpca i nie wiele jesteśmy w takim przypadku w stanie zrobić.
Niemniej jednak, zazwyczaj dorabianie jako złota rączka naprawdę się opłaca.
Zleceń nie brakuje, a przecież w zamian za solidnie wykonaną pracę zostajemy poleceni kolejnym, często lepiej płacącym zleceniodawcom.
11/12. Gotowanie / pieczenie na zlecenie
Jeśli mamy talent kulinarny – dlaczego nie wykorzystać go, aby dorobić? Wiele osób potrzebuje pomocy kuchennej, choćby przy organizacji porządnego wesela, czy przyjęcia urodzinowego.
Tymczasem nie każdego stać na wynajęcie profesjonalnej firmy oferującej tego typu usługi. Nasza pomoc będzie więc nieoceniona, a zarobki naprawdę godne.
Oczywiście, aby przygotować wysokiej jakości obiad, ciasto, czy deser musimy poświęcić – często niemałą – ilość swojego czasu.
Jeśli jednak gotowanie jest naszym hobby, raczej nie będziemy mieli z tym problemu. Zwłaszcza, że ceny ustalamy indywidualnie, na podstawie własnej wyceny każdego zamówienia.