Praca dla nieletnich – sprawdź najlepsze pomysły oraz zasady, na jakich może pracować nastolatek. Nie masz jeszcze osiemnastu lat, a chciałbyś w jakiś sposób powiększyć swoje kieszonkowe?

Masz marzenie, na które chcesz sam zapracować, ale nie chcesz czekać do ukończenia pełnoletności? Zastanawiasz się, czy uczciwa praca dla nieletnich jest w ogóle realna? Czy praca dla nieletnich istnieje?

Praca dla nieletnich – czy to dobry pomysł?

Wielu rodziców może mieć wątpliwości, czy praca dla młodzieży to dobry pomysł. Praca to zobowiązanie, na które młody człowiek musi znaleźć czas, jeśli podpisze umowę.

Wiąże się to także z ich obawą o wyniki w nauce oraz kondycję ich dziecka. Ponadto jest to swoisty krok w dorosłość osoby, która jest przecież ich dzieckiem.

Nie ma się co dziwić, że nie każdy rodzic podskoczy z radości słysząc o tym, że jego pociecha chce zacząć pracę. Jednak praca na własny rachunek uczy samodzielności. Rzeczywiście jest krokiem w dorosłość.

Daje możliwość zdobycia nie tylko dodatkowej gotówki, ale także doświadczenia. To w przyszłości zaowocuje możliwością łatwiejszego znalezienia zatrudnienia.

Ponadto, jeśli uda Ci się znaleźć pracę w miejscu, które daje możliwość awansu, może okazać się, że po ukończeniu szkoły zadowolony pracodawca będzie chciał Cię zatrudnić na stałe.

Praca dla nieletnich to idealna sposobność, by nauczyć się odpowiedzialności i gospodarowania pieniędzmi. Jeśli więc sądzisz, że w gąszczu obowiązków znajdziesz czas na pracę, warto spróbować. 

Praca dla nieletnich – aspekty prawne

Mitem jest, że trzeba być pełnoletnim, by móc legalnie pracować. Według prawa, już osoby, które ukończyły 13 rok życia mogą pracować. Na innych zasadach można jednak zatrudnić 13-, na innych 14-, 15-, 16- i 17-latka.

Oznacza to, że jeśli skończyłeś 13 lat, możesz legalnie pracować. Czym różni się zatrudnienie każdej z tych grup wiekowych? Postaramy się to jak najprościej wytłumaczyć. 

Praca dla osób poniżej 13 roku życia

Mitem jest również to, że osoby poniżej 16 roku życia nie mogą pracować. Prawda jest taka, że osoby, które nie ukończyły 13 lat nie mogą podpisać żadnej umowy z pracodawcą.

Jeśli jednak występują np w reklamach, teledyskach sesji zdjęciowej czy filmie, mogą zarobić. Umowa jednak jest podpisywana przez opiekunów prawnych takiej osoby.

Ponadto rodzic nie może wydać zarobionych przez dziecko pieniędzy na co chce. Zgodnie z art. 101 i 103 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego rodzic, może wydać je na rzeczy związane z wychowaniem nieletniego. Osoba poniżej 13 roku życia nie podpisuje umowy o pracę. Jest to zazwyczaj umowa cywilno-prawna.

Zatrudnienie 13 i 14 latków

Osoba, która ukończyła 13 rok życia może podpisać samodzielnie umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Jednak praca dla nastolatków w tym wieku jest bardzo szczegółowo opisana.

Osoba taka może zostać zatrudniona przez firmę lub organizację, która zajmuje się działalnością:

  • reklamową
  • sportową
  • kulturalną
  • artystyczną

By podpisać umowę z takim pracodawcą potrzebna jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych.

Zatwierdzić umowę musi także odpowiedni inspektor pracy, przy uwzględnieniu orzeczenia lekarskiego, dyrektora szkoły i poradni psychologiczno-pedagogicznej. 

Ważne, że osoba poniżej 16 roku życia nie może pracować dłużej niż 6 godzin na dobę. Przy czym do czasu pracy wlicza się też nauka w szkole.

Nie może ona również pracować w godzinach nocnych, czyli między 22, a 6 rano. Pracodawca nie może takiego nastolatka zatrudnić w wymiarze godzin nadliczbowych. 

Praca dla młodzieży, która ukończyła 15 lat

Od 1 września 2018 roku możliwe jest zatrudnienie osoby, która ukończyła 15 rok życia na umowę o pracę.

Wcześniej było to możliwe po ukończeniu 16 lat. Co jest więc Ci potrzebne do podpisania umowy o pracę z pracodawcą? 

By 15 latek mógł podpisać umowę o pracę, musi ukończyć ósmą klasę szkoły podstawowej (lub skończyć gimnazjum).

Ważne jest także, by zdobyć zaświadczenie lekarskie, które wskazuje brak przeciwwskazań do wykonywania danej pracy.

Już piętnastolatek może zostać zatrudniony w celu przygotowania zawodowego lub do prac lekkich.

Mówiąc o pracach lekkich mówimy o pracy, która nie powoduje zagrożenia dla zdrowia, życia i rozwoju młodocianego. Ponadto nie utrudniają mu wypełniania obowiązków szkolnych.

Osoba, która ukończyła 15  lat może aplikować do pracy, która według rozporządzenia Rady Ministrów nie jest pracą wzbronioną.

Osoba powyżej 16 roku życia może wykonywać pracę wzbronioną, jeśli jest ona potrzebna do odbycia przygotowania zawodowego.

Nastolatek taki pracuje wtedy na specjalnych warunkach określonych przez Radę Ministrów.

Praca dla 16 latków

Nieprawdą jest, że osoby niepełnoletnie nie mogą pracować. Już osoby w wieku 16 lat mogą pracować przez 8 godzin dziennie. W oparciu o umowę o pracę. Warunkiem jest zatrudnienie w ramach przygotowania zawodowego.

Możesz również szukać zatrudnienia przy pracach lekkich. To samo tyczy osób w wieku 17 lat oraz osób, które rocznikowo są już pełnoletni, jednak nie skończyli jeszcze 18 lat. 

Praca dla nieletnich – warunki zatrudnienia

To nieprawda, że osoby niepełnoletnie mogą pracować jedynie sezonowo.

Wprawdzie to właśnie prace sezonowe najchętniej podejmowane są przez osoby niepełnoletnie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by nastolatkowie pracowali przez cały rok. 

Pisaliśmy już, że osoby poniżej 16 roku życia nie mogą pracować dłużej niż 6 godzin na dobę, a po ukończeniu 16 lat dłużej niż 8 godzin w ciągu doby.

Warto pamiętać, że czas spędzony w szkole zaliczany jest do godzin pracy. 

Ponadto osoby takie nie mogą pracować w godzinach nocnych (od 22 do 6 rano) i pracować na nadgodzinach. To jednak nie wszystko.

Nieletni, który chce zacząć zarabiać na własny rachunek, ma dużo więcej przywilejów. 

Jeżeli czas pracy w ciągu dnia przekracza 4,5 godziny, osoba nieletnia ma prawo do 30 minutowej przerwy.

Przerwa między dwoma dniami pracy musi wynosić 14 godzin i obejmować porę nocną.

Raz w tygodniu zaś nastolatek powinien mieć przerwę wynoszącą 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku. W dodatku przerwa ta musi przypadać w niedzielę. 

Jeśli nastolatek zatrudniony jest w innym celu niż przygotowanie zawodowe, raz uczy się w szkole, może pracować maksymalnie 12 godzin tygodniowo. Ponadto w dniu lekcyjnym może pracować maksymalnie 2 godziny.

Ważną kwestią jest także urlop, który należy się nieletniemu. Po upływie 6 miesięcy pracy, młodociany ma prawo do 12 dni roboczych urlopu.

Gdy nastolatek przepracuje rok zdobywa dodatkowe 26 dni urlopu. Tak aż do ukończenia pełnoletności. W wieku 18 lat zaczną obowiązywać regulacje dotyczące dorosłych pracowników.

Na uwagę zasługuje również prawo do urlopu w czasie ferii zimowych dla nieletnich, którzy nadal uczą się w szkole. Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu nieletniemu pracownikowi w tym czasie. 

Jeśli nieletni pracownik nie chce w tym czasie iść na urlop, może pracować maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Jeżeli zaś nie skończył 16 lat, pracować może maksymalnie 6 godzin na dobę.

Praca dla nieletnich – propozycje

Istnieje wiele możliwości podjęcia zatrudnienia przez osoby niepełnoletnie.

Należy pamiętać, że osoby poniżej 15 roku życia mogą zostać zatrudnione jedynie przez firmy i organizacje zajmujące się działalnością kulturalną, reklamową, sportową lub artystyczną.

Idealną pracą dla nieletnich w tym wieku może więc okazać się praca w reklamie, jako model dziecięcy czy np. gra w zespole sportowym. 

Osoby trochę starsze mogą pracować przy pracach lekkich. Takimi pracami może okazać się na przykład roznoszenie ulotek czy sprzedaż na portalach takich jak Allegro.

Czy wiesz, że właśnie na Allegro możesz posiadać konto mając 13 lat? Jeśli zajmujesz się rękodziełem, lub chcesz sprzedać stare książki, czy nieużywane płyty, gry, Allegro może okazać się do tego idealnym miejscem.. 

Konsultant w branży kosmetycznej może okazać się kolejną propozycją dla nieletnich. Jako 16 latek możesz podpisać umowę z taką firmą. Musisz jednak dobrze wybrać. Zarówno zarobki między firmami mogą się drastycznie różnić, jak i podejście liderów.

Warto poszukać takiej osoby, która poprowadzi Cię krok po kroku i pokaże, że praca jako konsultant to nie tylko sprzedaż, ale też budowanie relacji z klientami i osobami pod Tobą w strukturze.

Zarobki w tej branży też się bardzo wahają. Jeśli chcesz skupić się jedynie na sprzedaży kosmetyków to możesz zarobić od kilku do kilkuset złotych miesięcznie. Jest to z pewnością praca dla wytrwałych. 

Praca w restauracji lub fast foodzie to rozwiązanie dla osób, które szukają elastycznego grafiku. Możesz popytać w mniejszych restauracjach lub złożyć swoje CV do sieci fast foodów takich jak McDonalds czy KFC.

Mniejsze restauracje mogą mieć problem z dopasowaniem Twoich godzin pracy, z powodu ograniczenia pracy w godzinach nocnych. Ale z pewnością z chęcią przyjmą pomoc na weekendy, gdy ruch w restauracjach wyraźnie się zwiększa.

PRACA DLA NIELETNICH – FOTOGRAFIA

Fotografia, którą młodzież z chęcią się zajmuje może okazać się wspaniałą pracą na własny rachunek.

Załóż konto w mediach społecznościowych i ćwicz swój warsztat. Możesz zacząć od imprez rodzinnych, jeśli Twoi najbliżsi zgodzą się na publikację ich wizerunku.

W ten sposób przyciągniesz potencjalnych klientów, którzy bez problemu zapłacą Ci 400-500 zł za bycie fotografem w trakcie chrztu lub komunii ich dziecka.

PRACE SEZONOWE DLA NIELETNICH

Jeśli czujesz, że nie dasz rady odpowiednio skupić się na nauce i pracy, a zależy Ci na wykształceniu, możesz pracować sezonowo.

Praca przy zbiorze owoców nie należy do najłatwiejszych, ale zarobki też nie są najniższe. Sprawdź ogłoszenia na portalach internetowych. W sezonie letnim z pewnością wiele osób szuka pomocy w zbiorze owoców. 

PRACA DLA NIELETNICH W RZEMIOŚLE

Jeśli interesuje Cię szeroko pojęte rzemiosło, możesz udać się do lokalnych rzemieślników i zapytać ich, czy nie szukają pomocy.

Prócz pieniędzy, które z pewnością dostaniesz za swoją pracę, mogą Ci oni podarować jeszcze jedną, bardzo ważną rzecz. Swoje doświadczenie.

I choć brzmi to bardzo górnolotnie, to doświadczenie i wsparcie mistrza w swoim fachu może okazać się niecenioną pomocą na początku Twojej kariery. 

Dopasowana praca do potrzeb młodzieży powinna zwracać szczególną uwagę na ich obowiązki szkolne.

Dodatkowe wymogi, które są stawiane pracodawcą chcącym zatrudnić nieletniego stworzono po to, by młody człowiek mógł prawidłowo się rozwijać i przede wszystkim spełniać obowiązek jakim jest nauka.

Mimo wszystko praca dla nieletnich jest bliżej niż myślisz, a firmy z chęcią zatrudniają nastolatków gotowych do działania.

PRACA DLA NIELETNICH PRZEZ INTERNET

Nieletni mogą zarabiać także przez internet. I jest to zdecydowanie najczęściej wybierany przez nich sposób. Taka forma zarabiania ma sporo zalet:

  • w większości przypadków – brak uciążliwych formalności,
  • mnogość sposobów na zarabianie,
  • elastyczność „czasu pracy”,
  • możliwość zarabiania w domu,
  • pomoc innych domowników.

Jedną z najpopularniejszych metod na zarabianie są ankiety internetowe. Gdzie sporo paneli umożliwia założenie bezpłatnego konta już od 13 roku życiahttps://finansepersonalne.pl/zarabianie-na-ankietach/

Innym sposobem, który cieszy się sporym powodzeniem wśród młodzieży, jest zarabianie na swoim telefonie (aplikacjach)https://finansepersonalne.pl/aplikacje-do-zarabiania/

Jeszcze inną propozycją na dodatkowe pieniądze jest monetyzacja swojego kanału na YouTubie. Tutaj trzeba jednak zdobyć sporą ilość subskrybentów. Co wiąże się oczywiście z tworzeniem na kanale interesującego kontentu.

Z kolei utalentowana pisarsko młodzież może spróbować swoich sił jako copywriter. Aktualnie, zapotrzebowanie na tworzenie treści na strony i blogi jest ogromne, więc można w tej branży sporo zarobić.

5/5 - 2 głosów