STRONA GŁÓWNA > PRACA CHAŁUPNICZA

PRACA CHAŁUPNICZA

Praca chałupnicza w wydaniu nowoczesnym, nie jest wyłącznie składanie długopisów lub też sklejaniem proporczyków.

Trzeba jednakże mieć się na baczności, kiedy natkniemy się na ofertę typu ,,dam pracę chałupniczą”, ale najpierw konieczne będzie wpłacenie tak zwanego wpisowego.

Ile się napracujemy, tyle możemy dostać – oto najkrótsze z możliwych określenie dla chałupnictwa.

Na ogół w wypadku pracy chałupniczej, wysokość wynagrodzenia uzależniona będzie od ilości poświęconego czasu na wykonanie pracy.

Chałupnictwo, praca chałupnicza – czym dokładnie jest?

Chałupnictwo to drobna twórczość, którą wykonujemy w domu (w swoim własnym warsztacie) na zlecenie, jak i z materiałów/surowców, które dostarczy nam zleceniodawca.

W praktyce, praca o charakterze chałupniczym, będzie obejmować ponadto wiele różnorodnych metod, które umożliwiają zarobienie pieniędzy w domu, ale nie polegają na wytworzeniu czegoś.

Biorąc pod uwagę sporą elastyczność, jeżeli chodzi o czas pracy i niewielki kapitał, potrzebny celem rozpoczęcia tego typu działalności, chałupnictwo cieszy się naprawdę dużą popularnością.

Niemniej jednak aby nie było aż tak kolorowo, tego typu zajęciach, trzeba koniecznie uważać na oszustów.

Ogłoszenia mówiące nam o dużym, szybkim, do tego prostym zarobku bez własnego wkładu pracy, możemy praktycznie od razu włożyć pomiędzy bajki.

Zwykle są to po prostu próby wykorzystania bardzo naiwnych ludzi na wykonanie przez nich pracy, albo nawet i wyłudzenia środków finansowych.

Jak chociażby przy bardzo sławnym skręcaniu długopisów, kiedy to zleceniodawca wymagał wpłacenia wstępnej zaliczki na identyfikator, opłaty manipulacyjne, kaucję, czy też na przykład materiał.

Niewątpliwe, nie każda spośród tego typu ofert będzie oszustwem, jednakże musimy zawsze bardzo uważać.

Dla kogo jest praca chałupnicza w domu?

Praca chałupnicza wykonywana w domu, to świetne rozwiązanie między innymi dla młodych mam, które tuż po narodzinach dziecka, nie powróciły jak dotąd na rynek pracy.

Chałupnictwo sprawdzi się również w przypadku osób niepełnosprawnych (chociażby ruchowo, które poruszają się na wózkach inwalidzkich), uczniów i studentów chcących sobie dorobić.

To również dobre rozwiązanie dla osób zatrudnionych, które chcą zwiększyć swoje dotychczasowe zarobki poprzez podjęcie dodatkowej pracy.

Chałupnictwo – ile możemy zarobić?

Kwestia osiąganych zarobków w przypadku wykonywania pracy chałupniczej, będzie w dużej mierze uzależniona od tego jaki jej typ wybierzemy.

Przyjrzyjmy się zatem potencjalnym wysokością zarobków na przykładzie wcześniej wspomnianego, składania długopisów.

W paczce, która zostanie do nas wysłana, będzie się znajdowało 5000 sztuk długopisów, która trzeba będzie złożyć. Za każdy z nich, możemy otrzymać 13 groszy.

Czyli za złożenie całej paczki, możemy otrzymać wynagrodzenie w wysokości 650 zł. Doświadczony pracownik, złożę w jedną godzinę około 80 sztuk długopisów.

Niemniej jednak to tylko teoria. Tak naprawdę, po przelaniu przez nas zaliczki na poczet materiału, kontakt z osobą będącą oferentem, bezpowrotnie się urywa.

Żadnych surowców oczywiście nie otrzymamy, zaś własnych pieniędzy już nigdy nie zobaczymy, nie mówiąc już tutaj o kwestii ewentualnych zarobków.

Jak skutecznie uniknąć oszustów w przypadku pracy chałupniczej?

Jeżeli jednak zdecydujemy się na ryzyko i skorzystamy z jednej spośród ofert typu skręcanie długopisów, drukowanie ozdób, pieczętowanie kopert – powinniśmy podjąć podstawowe kroki zabezpieczające, które pomogą w prostym zdemaskowaniu oszustów.

Pierwszym z nich, będzie na pewno sprawdzanie danego przedsiębiorstwa (czy w ogóle takowe istnieje) poprzez numer REGON i NIP.

Tego rodzaju dane, udostępniane są publicznie w internecie.

Następną świetną metodą na sprawdzenie, czy nasz przyszły zleceniodawca jest wiarygodny, będzie przeprowadzenie rozmowy telefonicznej z uwzględnieniem numeru kontaktowego (najlepiej w wersji stacjonarnej), który został podany na stronie zleceniodawcy.

Jeżeli go nie ma, albo przedsiębiorstwo nie chce go nam udostępnić, powinna się nam zaświecić czerwona lampka.

Następną metodą będzie niewątpliwie internet, a konkretniej mówiąc blogi i fora internetowe.

Po prostu wystarczy, już wpiszemy w wyszukiwarkę nazwę przedsiębiorstwa i dodamy do tego słowo opinie, forum, recenzje nie będziemy mieli szansę zobaczyć, co sądzą inni na jego temat.

Ostatnia kwestia to umowa. Jeżeli zleceniodawca chcę robić wszystko na słowo i broni się przed spisaniem umowy w formie pisemnej, jego intencji chyba nie trzeba tłumaczyć.

Jakie czekają na nas oferty pracy chałupniczej?

Najpierw musimy się dokładnie zastanowić, jaki typ pracy chałupniczej będziemy mogli wykonywać w ogóle w domu:

  • składanie długopisów lub kartonów,
  • sklejanie prostych zabawek lub kopert,
  • szycie ubrań i obuwia,
  • pakowanie ulotek (chociażby ulotek pizzerii lub gazetek reklamowych marketów) czy też rajstop do pudełek;

to jedne spośród najbardziej popularnych ofert w zakresie pracy chałupniczej.

Adresowanie kopert (adresy, pod które listy mają być dostarczone, tak samo musi zapewnić pracodawca) to kolejna propozycja pracy chałupniczej.

Są to na ogół tak zwane koperty reklamowe, które zostały przygotowane pod względem potencjalnych klientów.

Mogą to być na przykład różnego typu zaproszenia na darmowe wykłady lub pokazy sprzętów i naczyń połączone z bezpośrednio sprzedażą.

Chałupnictwo to czasami również:

  • ręczne malowanie flakonów i wazonów,
  • komponowanie bukietów ze sztucznych kwiatów,
  • produkowanie biżuterii,
  • haftowanie obrusów,
  • zdobienie świeczników.

W kategorii chałupnictwa znajduje się także między innymi:

  • szycie ubranek dla kotów i psów albo dla lalek,
  • szydełkowanie serwetek,
  • wykonywanie podziękowań/zaproszeń,
  • malowanie na szkle,
  • wykonywanie kartek okolicznościowych,
  • robienie nadruków na koszulkach,
  • wypisywanie etykiet.

Jakie są różnice pomiędzy pracą zdalną a pracą chałupniczą?

Dawniej mieliśmy do czynienia z pracą chałupniczą, obecnie jest praca wykonywana zdalnie. Niektórzy z nas utożsamiają za sobą te dwa pojęcia.

Inni zaś starają się przekonać, iż praca chałupnicza odnosi się wyłącznie do niewielkiej produkcji (bez używania przy tym komputera), a praca zdalna (nazywana również tyle pracą) to ta, którą wykonuje się za pośrednictwem internetu.

Nietypowe rodzaje pracy chałupniczej, połączone ze zdalną, to na przykład wypełnianie ankiet, chociażby tych społecznych.

Jest to bowiem chałupnictwo, bowiem wykonujemy w domowych warunkach, zaś do realizacji zadań potrzebny nam będzie komputer, a ten powinien zostać zapewniony przez pracodawcę.

Tego samego rodzaju praca chałupnicza to również:

  • redagowanie/pisanie artykułów, które trafiają później na portal firmowy,
  • udzielanie różnorodnych porad online (wirtualny punkt obsługi),
  • mailing, czyli inaczej mówiąc wysyłanie ofert reklamowych na adresy mailowe, które wskaże pracodawca.

Praca chałupnicza – najlepsze pomysły

1. Wypełnianie ankiet przez internet i zarabianie na aplikacjach

Wypełnianie ankiet w internecie, cieszy się ostatnimi czasy niesłabnącą popularnością.

Jest to praca typu chałupniczego bez żadnych opłat (kaucji), jak i własnego wkładu – wszystko, co uda się nam zarobić, jest dla nas czystym zyskiem.

Niewątpliwie kluczem do skutecznego osiągania zarobków z tego typu zajęcia, będzie podejmowanie współpracy wyłącznie z wypłacanymi i sprawdzonymi serwisami udostępniającymi ankiety.

Ich lista nie jest zbyt długa, ale lepiej jest być pewnym, że otrzymamy za włożony wysiłek wynagrodzenie, aniżeli tracić cenny czas na poczet niepewnych projektów.

Warto wcześniej zorientować się w sieci, które spośród wybranych przez nas serwisów, są dobrze oceniane i w pełni wiarygodne.

Aktualny spis wypłacalnych i sprawdzonych paneli ankietowych można sprawdzić na: https://finansepersonalne.pl/zarabianie-na-ankietach/

Ciekawą opcją na pasywny dochód w domu są również aplikacje.

Większość z nas posiada telefon z dostępem do internetu, a więc i szansę na dodatkowy zarobek.

Niektóre aplikacje płacą np. za chodzenie, inne za granie w gry, kolejne za nieużywany transfer internetu, itp. Warto sprawdzić, czy któraś z tych aplikacji nam się nie spodoba – https://finansepersonalne.pl/aplikacje-do-zarabiania/

2. Praca chałupnicza jako copywriter

Osoby wykonujące blogi albo też firmy działające w internecie, potrzebują zawsze właściwie sformułowanych treści (tak zwanego kontentu) dla swoich własnych witryn.

Realia są jednakże takie, iż nie każdy będzie odpowiednio utalentowany w tworzeniu tekstów.

Zaś większość spośród twórców nie może sobie po prostu pozwolić na zatrudnienie autorów na pełen etat.

I tutaj pojawia się właśnie dobra okazja do zarobienia pieniędzy dla copywriterów, których łączy ze zleceniodawcami między innymi wybrany serwis pośredniczący w tworzeniu artykułów. Oczywiście zleceń można również szukać na własną rękę.

Niemniej jednak to zdecydowanie trudniejsze zadanie, aniżeli wykonywanie tych, które znaleźć można na specjalnych serwisach.

Poza tym, większość zleceniodawców wymaga już na samym początku doświadczenia, co nie zawsze w przypadku copywritera da się udokumentować. .

3. Korepetycje udzielane online

Tego rodzaju zajęcia może zainteresować przede wszystkim osoby, które są na bieżąco ze zdobywaniem wiedzy, czyli na przykład uczniów albo studentów.

Wszelakie korepetycje, poradniki i samouczki, można naprawdę ciekawie opakować i jako produkt cyfrowy, sprzedawać na różnego typu ogłoszeniowych portalach i forach przeznaczonych dla studentów (nie tylko przyszłych, ale również tych obecnych).

4. Praca chałupnicza jako okoliczny mechanik

Szybki, sprawdzony, a do tego solidny mechanik samochodowy, to jak wiadomo w obecnych czasach niezaprzeczalny skarb.

Nikt bowiem nie chcę rozstawać się z własnym autem na dłużej.

A oddanie pojazdu do serwisu związane jest zwykle z odczekaniem pewnego czasu.

Często tego typu usterki i nie są jednakże bardzo poważne i celem ich rozwiązania, wystarczyłoby spojrzenie okiem dobrego mechanika.

Jeżeli zatem posiadamy doświadczenie w zakresie tego typu spraw, nawet i bez otwarcia oficjalnie działającego warsztatu samochodowego, możemy świadczyć tego typu pomoc pośród okolicznych mieszkańców.

5. Naprawy komputerów realizowane w domu

Następnym zajęciem, które można z powodzeniem wykonywać w domu, będzie naprawianie komputerów.

Tego typu usługi możemy oferować nie tylko osobom prywatnym, ale także przedsiębiorstwom komercyjnym.

Ciekawe może wydawać się fakt, już coraz większa ilość podmiotów, oferuje usługę zdalnego naprawiania komputera.

6. Produkowanie noży

Jeżeli posiadamy smykałkę do wykonywania robót rzemieślniczych i mamy do dyspozycji jakiś warsztat, możemy spróbować własnych sił w produkowaniu noży.

Dużym wzięciem cieszą się takie, które mają oryginalny design, zwłaszcza kuchenne i myśliwskie.

7. Praca chałupnicza jako spawacz

Jeżeli jakimś cudem nie możemy znaleźć pracy jako spawacz, a posiadamy właściwą umiejętności i sprzęt, możemy świadczyć tego typu usługi prywatnie.

Nie będziemy na pewno narzekali na brak klientów.

Jedyne, czego może nam w takim przypadku zabraknąć, to czas na poczet realizacji następnych zleceń.

8. Opiekowanie się dziećmi

Pracujący (nierzadko ponad godziny) rodzice potrzebują zaufanych osób, którą będą mogli powierzyć swoje pociechy.

Tego też sprawdzone nianie, są obecnie często poszukiwane.

Z uwagi na nasze możliwości, możemy wziąć pod opiekę jedno, albo i nawet kilkoro dzieci, tworząc w tenże sposób swego rodzaju przedszkole domowe.

9. Sprzątanie

Coraz więcej osób nie posiada czasu na sprzątanie swoich własnych domów i powierza tego typu zadanie na specjalistycznym firmom.

Tego typu usługa może być świadczona także indywidualnie, na przykład sprzątając powierzchnie handlowe, biura, nagrobki, apartamenty czy też pokoje.

10. Produkcja miodu i pszczelarstwo

Coraz bardziej rozpowszechniona moda na zdrowe odżywianie, jak również znajdowanie w pełni naturalnych produktów, zatacza coraz to szersze kręgi.

Większa świadomość ludzi w tematyce: odżywianie a choroby, przyczyną wdrażania u siebie zdrowego odżywiania.

Do tego typu produktów, na pewno zaliczają się naturalne miody, które przynoszą nam sporo leczniczych korzyści.

Pszczelarze mogą także (poza sprzedażą miodu), sprzedawać również wosk pszczeli.

11. Praca chałupnicza jako producent świec

Świece (mimo scyfryzowanego świata) są ciągle niezwykle popularnym towarem.

Ich produkowanie (wbrew temu co może się wydawać) nie jest nazbyt skomplikowane, aczkolwiek wymagać będzie zastosowania sprzętu specjalistycznego.

12. Wyrób biżuterii

Wytwarzanie własnej biżuterii, może stać się dla nas niezwykle intratnym biznesem.

Tym bardziej, jeżeli uda nam się zdobyć szerokie grono kupców, przyczynia się bezpośrednio także do budowania marki.

Gdzie można sprzedawać tego typu produkty? Chociażby na platformach, które promują sztukę i rzemiosło, albo na portalach społecznościowych.

13. Produkowanie galanterii skórzanej

Podobnym pomysłem na zarabianie z własnej pracy rąk, będzie wytwarzanie wyrobów skórzanych, takich jak torby, buty, paski i zegarki.

14. Artykuły papiernicze

Mimo powszechności elektronicznych urządzeń, papier cały czas znajduje własne zastosowanie.

Ludzie ciągle wykorzystują papierowe notatniki, samoprzylepne karteczki, kartki okolicznościowe, koperty, czy też opakowania.

15. Praca chałupnicza jako stolarz

Następnym doskonałym pomysłem na biznes domowy, będzie stolarka.

Możemy produkować, sprzedawać drewniane ołówki, tacki, dekoracje, deski do krojenia, czy też drewniane zabawki.

16. Świadczenie domowych usług gastronomicznych

Pieczenie i gotowanie na różne okazje, jest jednym spośród najbardziej popularnych sposobów na zdobycie dodatkowych pieniędzy.

Tego rodzaju catering ma ostatnimi czasy duże wzięcie, ponieważ wiele osób szuka domowego jedzenia, nie zaś masówek z cukierni i sklepów.

17. Produkowanie pelletu

Chęć ograniczania emisji spalin, a co za tym idzie wymiana węglowych kotłów na te, dużo bardziej ekologiczne – powoduje coraz to większe zapotrzebowanie na pellet.

Tego typu zarobek wymaga zainwestowania środków. Niemniej jednak w perspektywie czasu, może stać się bardzo dochodowym biznesem.

18. Producent karmy dla zwierząt domowych

Coraz więcej osób będących właścicielami zwierząt domowych wybiera karmę ekologiczną, gdyż jest ona bezpieczniejsza i zdrowsza dla zwierząt.

Możemy wymyślić swoją własną mieszankę/formułę i rozpocząć zarabianie pieniędzy na jej sprzedawaniu właścicielom, jak i sklepom zoologicznym.

19. Wędkarstwo nie tylko jako hobby

Jeżeli lubimy łowić ryby i posiadamy licencję połowową, możemy bez problemu sprzedawać własne zdobycze innym.

Świeże ryby posiadają swoich amatorów i z pewnością znajdą nabywcę.

20. Praca chałupnicza jako złota rączka

Całkiem dobre pieniądze, można zarobić także będąc tak zwaną złotą rączką.

Jest dużo ludzi, którzy albo nie mają czasu albo nie potrafią wykonać drobnych napraw we własnym domu, jak i wokół niego.

Czasami są to proste usterki, na których naprawie możemy w szybki sposób podreperować własny budżet.

21. Chałupnictwo – masażysta

Jeżeli posiadamy licencję masażysty (kurs można wykonać nawet w kilka dni), możemy świadczyć takie usługi we własnym domu.

A jeśli dysponujemy większymi możliwościami, warto rozważyć również gabinet masażu w wersji mobilnej, czyli z opcją dojazdu do klienta.

22. Praca chałupnicza jako trener osobisty

Panująca teraz moda na dbanie o siebie i uprawianie sportów, wykreowały niejako zupełnie nową profesję – trenera osobistego.

Taka osoba ma za zadanie uczyć ludzi, jak rozwijać i utrzymywać sprawność fizyczną, piękną rzeźbę ciała, a także co jeść, aby być zdrowym.

23. Wynajem sprzętu

Jest to bardzo dochodowy biznes, ale niestety jak można się domyśleć będzie wymagać dużych nakładów finansowych na samym początku.

Możemy nabyć sprzęt, o którym wiemy, iż jest niezwykle potrzebny w naszej okolicy (taki jak chociażby sprzęt budowlany) i zarabiać na jego wynajmowaniu.

Osoby, których nie stać na zakupienie własnego sprzętu, a będzie im potrzebny do wykonania wybranych prac, korzystają z usług właśnie takich wypożyczalni.

24/25. Projektowanie i drukowanie 3D

Druk 3D jest coraz bardziej popularną usługą, która wkracza w różne branże.

Jednakże nie każdy z nas może sobie pozwolić na zakup tego rodzaju specjalistycznego sprzętu.

Jeżeli dysponujemy kapitałem na zakupienie drukarki odpowiedniej jakości, nie powinniśmy w przyszłości narzekać na brak zleceń.

26. Akcesoria do telefonów komórkowych

Telefon komórkowy, to w dzisiejszych czasach dodatkowa część ciała człowieka. Praktycznie, nigdy się z nim nie rozstajemy.

Firmy zajmujące się produkcją komórek, wymyślają do nich wiele różnych akcesoriów: urządzenia masowej pamięci, sprzęty do polepszania zdjęć, urządzenia głośnomówiące, obudowy ochronne czy szybkie ładowarki.

Możemy nabywać luzem w większej liczbie, na przykład z Chin i odsprzedawać innym ze sporym zyskiem.

W tym przypadku asortyment można zawsze poszerzyć na inne kategorie, ale na początku lepiej się będzie sprawdzić mniej ryzykownych.

27. Wykonywanie renowacji mebli

Z pozoru stare (nierzadko też wyrzucone na śmietnik) graty, mogą nam dać okazję do osiągnięcia sporych zarobków.

Przeprowadzanie renowacji mebli, wymagać będzie odpowiedniej znajomości branży, niemniej jednak daje możliwość osiągnięcia przyzwoitych dochodów.

Celem unikania nieporozumień, trzeba zapoznać się z przepisami, które dotyczą bezpośrednio założenia działalności gospodarczej w wybranej przez nas lokalizacji.

28. Praca chałupnicza jako freelancer

To praca, która polega na realizowaniu projektów na zlecenie, zwykle w wybranej dziedzinie.

Spektrum obejmujące pojęcie freelancingu, jest całkiem spora i obejmuje zwykle tworzenie grafiki, doradztwo, wykonywanie zdjęć, dziennikarstwo, czy też programowanie.

Do kategorii freelancing, zalicza się również copywriting.

Jeżeli więc rozważamy zarabianie w taki właśnie sposób, warto wcześniej dowiedzieć się, na czym dokładnie będzie polegać konkretna praca.

29. Sprzedaż płodów z gospodarstwa domowego

Jeżeli mamy gospodarstwo rolne (albo chociażby działkę), możemy sprzedawać produkty uzyskane z tego typu działalności.

Świeże jaja, warzywa i owoce, będą miały zawsze rynek zbytu. A utworzenie sobie siatki klientów, pozwoli na usprawnienie i przyspieszenie całej sprzedaży.

30. Inwestowanie online

W przypadku tego typu zajęcia, możemy zarobić nawet do kilku tysięcy miesięcznie, poświęcając zaledwie kilka godzin dziennie na pracę.

W dobie internetu, inwestowanie online to niezwykle dochodowa forma uzupełnienia budżetu domowego.

Aby jednak rozpocząć inwestowanie, trzeba zapoznać się z rynkiem i doskonale orientować się w rządzącymi nim mechanizmami.

Możemy rozpocząć swoją pracę od inwestowania na giełdzie w surowce, akcje, albo też innego typu instrumenty finansowe.

Modne stało się również inwestowanie w różnego rodzaju kryptowaluty – https://finansepersonalne.pl/jak-zarabiac-na-kryptowalutach/

Praca chałupnicza – zalety i wady

Elastyczny czas pracy to najważniejszy spośród atutów chałupnictwa.

Ilość czasu, który poświęcimy na wykonywanie pracy chałupniczej, ale także godziny rozpoczynania i kończenia tak zwanego dnia pracy, pracownik ustala sobie samodzielnie.

Następny plus brak konieczności dojeżdżania do, jak i z pracy.

Kto chce na poważnie zajmować się pracą chałupniczą, nie musi mieć odpowiedniego wykształcenia.

Czasami wystarczy nawet wykształcenie podstawowe, aby móc podjąć pracę chałupniczą.

Wymogi mające związek z umiejętnościami, nie są tak samo nazbyt wygórowane.

No chyba, że odnoszą się bezpośrednio do wspomnianych wyżej manualnych zdolności.

Doświadczenie też jest rzadko kiedy wymagane.

Na plus można również zaliczyć to, iż zawsze mamy możliwość większych, bądź mniejszych zarobków, w zależności od naszego zaangażowania.

Jeżeli na przykład, w danym miesiącu potrzebujemy większej gotówki – nic prostszego.

Wystarczy nieco lepiej przyłożyć się do swojej pracy i poświęcić na nią większą ilość czasu.

I analogicznie, mniejsze potrzeby finansowe są jednoznaczne z mniejszą ilością włożonej pracy.

Osoba wykonująca pracę w domu, musi jednakże wykazać się samodyscypliną.

Nie może wykonywać kosztem pracy chałupniczej obowiązków domowych, chociażby gotowania czy sprzątania.

Musi umieć połączyć pracę z codziennymi czynnościami.

Brak nadzoru bieżącego szefostwa, można potraktować jako zaletę, ale również jako i wadę.

Plus będzie taki, iż osoba zajmująca się pracą chałupniczą, ma zupełną swobodę w wykonywaniu powierzonych jej zadań. A ocena jej pracy następuje dopiero na koniec, w czasie rozliczania.

Czasami jednakże źle na tym wychodzi, gdyż właśnie dokonanie końcowej kontroli (na przykład podczas odbioru pracy przez przełożonego) czasami pokazuje, ilu błędów dopuścił się wcześniej pracownik.

Tym samym wiele czasu trzeba będzie poświęcić na poczet dokonania poprawek.

4.6/5 - 18 głosów