Sprawdź najlepsze platformy VOD w Polsce – zobacz aktualny ranking najpopularniejszych serwisów. Oglądaj filmy i seriale online za darmo lub w abonamencie.

VOD (video on demand) w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza wideo na żądanie.

Usługa ta pozwala na oglądanie danego filmu lub serialu w czasie wybranym przez użytkownika.

Stawia na swobodę i elastyczność, a użytkownik może, oglądać co chce i kiedy chce.

Na rynku ilość platform VOD systematycznie się zwiększa i obecnie w naszym kraju jest dostępnych wiele takich platform, które zdążyły już wejść na rodzimy rynek.

Warto się z nimi zapoznać i przyjrzeć dokładnie, co oferuje każda z nich, tak aby móc dokonać prawidłowego wyboru przy potencjalnym zakupie.

Platforma VOD – Netflix

Jest to prawdopodobnie najpopularniejsza platforma VOD na całym świecie.

W Polsce również radzi sobie bardzo dobrze, co pokazują dane z czerwca tego roku, kiedy portal zgromadził 4 760 612 aktywnych użytkowników.

Jego systematyczny rozwój i ilość nowych osób, które dołączają do subskrypcji platformy, jest widoczny, kiedy zostaną porównane z danymi z czerwca ubiegłego roku, gdy serwis zgromadził 2 929 683 osób.

Serwis oferuje bogatą bibliotekę filmów i seriali, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Produkcje Netflixa stoją przeważnie na wysokim poziomie, mimo że gigant z Los Gatos wydaje w ciągu roku przytłaczającą ilość nowych produkcji.

Najpopularniejszymi, które warto wymienić są: Stranger things, House of Cards czy La casa de papel. Serwis Reeda Hastingsa inwestuje też w polskie produkcje m.in.”1983”.

Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że Netflix wytoczył nowe ścieżki dla innych platform streamingowych m.in. oferując obraz w rozdzielczości 4K, możliwość dodawania ulubionych produkcji do kategorii „Moja Lista” albo dając opcję powrotu do miejsca, w którym skończyło się oglądać.

Korzystanie z serwisu jest bardzo wygodne i intuicyjne.

Platforma oferuje trzy pakiety cenowe przy zakupie subskrypcji, których możliwości i korzyści rosną proporcjonalnie z ceną:

  • pakiet podstawowy za 34 zł

  • dzięki któremu można korzystać z serwisu z jednego urządzenia jednocześnie oraz z jakością obrazu SD
  • pakiet standardowy za 43 zł

  • oferuje możliwość korzystania z 2 urządzeń jednocześnie i jakości obrazu Full HD
  • pakiet premium za 52 zł

  • pozwala na jednoczesne korzystanie z 4 urządzeń oraz oglądanie w rozdzielczości Full HD oraz 4K

Serwis oferuje różne rodzaje płatności przy zakupie danego pakietu. Obecnie nie ma możliwości przetestowania tej platformy VOD za darmo.

Może Cię zainteresować – Netflix karta podarunkowa.

Platforma VOD – HBO GO

HBO Max to kolejna platforma, która jest bardziej popularna na świecie, niż w naszym kraju.

W Polsce, w porównaniu do innych podobnych platform, znajduje się z tyłu rankingów popularności z liczbą 1 471 818 aktywnych subskrybentów.

W porównaniu z analogicznym okresem w tamtym roku widać, że ilość subskrypcji spadła o około 200 tys.

Biblioteka tej platformy VOD również jest pokaźna, a serwis może pochwalić się takimi produkcjami jak: kultowa Gra o tron, Seks w wielkim mieście czy Detektyw.

Narzekać można na toporny interfejs serwisu, który odstaje od konkurencji, a także na często niedziałające serwery.

Minusem dla wielu może być brak możliwości powrotu do miejsca, w którym poprzednio skończyło się oglądanie.

Cena za subskrypcję serwisu jest stosunkowo niska i wynosi 24,90 zł, a dodatkowo każdy nowy użytkownik może przetestować platformę przez 7 dni za darmo.

Finalizując transakcję, do wyboru jest wiele rodzai płatności m.in. vouchery.

Platforma VOD – Player+

Player+ oferuje przede wszystkim ofertę TVN, ale znajdują się tutaj również produkcje od HBO i Canal+.

W Polsce liczba subskrybentów tego serwisu oscyluje w granicach 2 milionów, więc platforma zaliczyła niewielki spadek w odniesieniu do poprzedniego roku.

Platforma jest w stanie zaproponować rozdzielczość obrazu 4K, a także jest w niej dostępna telewizja na żywo.

Player+ oferuje wiele różnych pakietów, z czego najtańszy ELEVEN SPORTS kosztuje 15 zł za miesiąc, natomiast najdroższy UNLIMITED 80 zł.

Platforma VOD – Ipla

W Polsce liczba użytkowników tej platformy VOD wynosi około 1 miliona, co czyni ów portal jednym z mniej chętnie wybieranych.

W przypadku tego serwisu również widać spadek ilości subskrybentów o około 200 tys. w stosunku do poprzedniego roku.

Podobnie jak Player+ oferuje produkcje polskiej stacji telewizyjnej, tylko w tym przypadku jest to oferta Polsatu, więc na tej platformie można obejrzeć takie serialowe klasyki jak: Świat według Kiepskich, Pierwsza Miłość, Miodowe lata czy Fala zbrodni.

Oprócz tego na platformie można znaleźć produkcje HBO czy Eleven Sports. W przypadku tego portalu mamy do czynienia z hybrydą.

Serwis oferuje zarówno telewizję na żywo jak i wideo na życzenie. Ipla posiada ciekawą opcję, która pozwala wykupić pakiet z jednym serialem i mieć do niego dostęp przez 90 dni.

Podobnie jak w przypadku Player+, tak i tutaj można wykupić jeden z wielu dostępnych pakietów.

Najtańsze są BEZ REKLAM i DZIECI, które kosztują 10 zł za miesiąc, natomiast najdroższy jest TV, za którego trzeba płacić 50 zł, co 30 dni.

Platforma VOD – Amazon Prime Video

Platforma VOD od Jeffa Bezosa nie ma jeszcze w Polsce tak ugruntowanej pozycji, jak Netflix czy HBO GO, ale może się pochwalić kilkoma kultowymi produkcjami jak: The Marvelous Mrs Maisel, The Office czy Seinfield.

W tym momencie liczba subskrybentów tego portalu wynosi około kilkuset tysięcy, a to sprawia, że Prime Video znajduje się na końcu zestawienia najchętniej wybieranych platform filmowych.

Co istotne, w serwisie jest możliwość wykupienia tylko jednego pakietu, którego miesięczna cena wynosi 5,99 Euro.

Platforma może się pochwalić najwyższą dostępną jakością obrazu i dźwięku, a ponadto działa bez zarzutu i większych przeciążeń.

Użytkownik, w każdej chwili może przestać oglądać daną produkcję i wrócić do miejsca, w którym przerwał, kiedy będzie miał ochotę.

Prime Video posiada dodatkowo unikalną funkcję, która nazywa się X-Ray.

Pozwala ona jednym kliknięciem otworzyć nakładkę odtwarzania i na wyświetlenie informacji na temat danej sceny bez przerywania odtwarzania.

Dzięki niej można rzucić okiem na obsadę produkcji, przeczytać biografię danego aktora czy podejrzeć utwory, jakie zostały wykorzystane w danej scenie.

W skrócie – jest to bardzo porządna platforma filmowa.

Platforma VOD.pl

To najchętniej odwiedzany przez Polaków serwis VOD, należący do portalu Onet.

Liczba użytkowników tego portalu waha się w granicy 2,5 miliona. W przypadku tej platformy spadek subskrypcji również jest widoczny i wynosi około 300 tysięcy.

Platforma oferuje ofertę takich serwisów jak: Player, Disney czy Ipla, więc jest co oglądać, a przykładami produkcji oferowanymi przez portal są: Kryminalni, Druga szansa czy Belfer.

Do tego większość produkcji z tych platform można obejrzeć za darmo, ale niestety w wersji z reklamami.

Portal działa trochę inaczej, niż konkurenci i nie oferuje żadnego rodzaju pakietu do wykupienia.

Za możliwość obejrzenia danego filmu płaci się jednorazowo, a średni koszt wypożyczenia to około 9,90 zł.

W kwestiach technicznych platforma działa bez zarzutu, chociaż od czasu do czasu występują drobne problemy.

Serwis WP.pl

Platforma cieszy się w Polsce sporą popularnością, posiadając dużą liczbę subskrybentów na poziomie około 3 milionów.

W przypadku tej platformy można mówić o wzroście zainteresowania, gdyż liczba nowych subskrybentów zwiększyła się o około pół miliona w przeciągu jednego roku.

Użytkownicy, decydujący się na korzystanie z tego portalu mają dostęp do ponad 350 filmów oferowanych w serwisie, gdzie nie brakuje również kilku perełek w postaci prawdziwych hitów.

Do tego znaleźć w nim można specjalne pakiety National Geographic Channel, produkcji stworzonych z myślą o najmłodszych oraz koncertów muzycznych.

Serwis oferuje różne pakiety tematyczne w opcji 30-dniowego abonamentu (DOKUMENT, DLA DZIECI, ROZRYWKA).

Ale filmy udostępniane są również w opcji z 48-godzinną licencją.

Platformy VOD – filmy i seriale online za darmo przez 14 dni

Platforma TVP VOD

Portal ten również jest popularny wśród Polaków, a należy do Telewizji Polskiej, więc na platformie użytkownik ma dostęp do produkcji kanałów: TVP1, TVP2, TVP Rozrywka czy TVP Info.

Liczba osób, które korzystają z tej platformy, wynosi około 2,5 miliona. A w odniesieniu do poprzedniego roku wartość ta nie uległa znaczącej zmianie.

Platforma oferuje telewizję na żywo i wideo na żądanie. Jakość obrazu może być dla wielu dość znaczącym minusem, gdyż niektóre produkcje nie posiadają nawet rozdzielczości HD.

Obejrzeć je można za darmo, chociaż i tutaj pojawiają się reklamy. Istnieje możliwość wykupu abonamentu, który kosztuje 9,99 zł za 30 dni.

Taki abonament można najpierw przetestować przez 14 dni za darmo.

Poza tym jest opcja jednorazowego płacenia za wypożyczenie filmu, a cena za taki wykup na okres 24h zaczyna się od 5 zł.

Serwis CDA.pl

W Polsce ilość osób, które korzystają z subskrybcji portalu, można oszacować na około 2,5 mln.

Usługa oferuje dostęp do katalogu kilku tysięcy filmów i seriali.

Osoby, które korzystają z urządzeń mobilnych, mogą pobierać filmy na urządzenie i oglądać je bez podłączenia do sieci.

Warto wspomnieć, że dostęp do filmów i seriali na cda.pl jest darmowy. Ale dzięki wykupieniu abonamentu znikają wszelkie reklamy, które pojawiają się w darmowej wersji.

Abonament można wypróbować za darmo przez okres 14 dni. Po wygaśnięciu okresu próbnego konieczne do oglądania bez reklam jest wykupienie jednego z kilku dostępnych pakietów.

Do wyboru jest kilka rodzajów pakietów:

  • CDA premium – oferta home.pl, kosztująca 20 zł na okres 30 dni
  • oferta Cda.pl, która kosztuje 19,90 zł na okres 30 dni
  • CDA Premium – oferta home.pl, kosztująca 55 zł na okres 90 dni
  • oferta Cda.pl, kosztująca 59,70 zł na okres 90 dni.

Online Cinema

Serwis OnlineCinema to stosunkowo świeży gracz na rynku.

Jest to rodzaj wyszukiwarki filmów i seriali z najpopularniejszych platform VOD – Netflix, HBO GO, Player+, CDA.pl, CHILI Cinema, Rakuten TV, iTunes Store.

Platformy VOD – podsumowanie

Wskazanie najlepszej platformy filmowej w Polsce jest zadaniem karkołomnym.

Każdy serwis oferuje trochę co innego, dlatego każdy widz znajdzie bez wątpienia coś dla siebie.

Netlix jest doskonałym wyborem, jeśli pod uwagę, zostanie wzięta wydajność, wygoda, intuicyjność i oferta biblioteki. HBO GO to propozycja dla fanów nietuzinkowych produkcji, dobrze ocenianych i jakościowych seriali.

Natomiast Prime Video jest w stanie zaoferować ciekawe opcje, dobrą cenę i mnóstwo klasyków, co z pewnością skusi wiele osób.

Wybór jest ogromny, a platformy starają się nadążyć, a nawet przegonić konkurencję. Na tym wszystkim zyskuje tylko każdy z nas.

Sprawdź również aktualne oferty pakietów telewizja + internet – https://finansepersonalne.pl/telewizja-i-internet/

5/5 - 1 głosów