KONTO DLA DZIECKA PONIŻEJ 13 LAT

KONTO DLA DZIECKA PONIŻEJ 13 LAT

Czy można założyć konto dla dziecka poniżej 13 lat? Sprawdźmy, co jest do tego potrzebne i które banki oferują takie rachunki.

W dzisiejszych czasach nie jest już niczym niezwykłym, że swoje konta bankowe posiadają nawet najmłodsi.

Pomaga im to w nauce oszczędzania, mogą oni również wcześnie w swoim życiu nauczyć się podstawowych zasad działania banków.

My zaś, jako rodzice, możemy w ten sposób kontrolować finanse naszej pociechy, a także inwestować w jej przyszłość.

Konta bankowe dla dzieci można podzielić na przynajmniej dwa rodzaje oszczędnościowe oraz bieżące.

Które z nich będzie jednak lepsze dla osoby poniżej 13-go roku życia i jak wybrać to optymalne? W naszym artykule omówimy właśnie te kwestie.

Konto dla dziecka poniżej 13 lat czy warto założyć?

Na początku zastanówmy się, czy otwarcie konta dla osoby poniżej 13 roku życia w ogóle ma sens.

Dziecko przecież nie uzyskuje stałych dochodów, nie ma żadnej pracy więc skąd na jego rachunku miałyby w ogóle brać się pieniądze?

Oczywiście, zakładając konto bankowe dla naszego dziecka musimy mieć świadomość tego, że to przede wszystkim my będziemy musieli je uzupełniać.

Możemy na przykład w taki właśnie sposób przekazywać potomkowi kieszonkowe.

Ma to jednak wiele plusów. Nie tracimy przecież żadnych dodatkowych oszczędności dziecku przekazujemy jedynie te pieniądze, które i tak miało dostać.

A możemy dać naszemu potomkowi kilka ważnych lekcji. Pierwszą z nich jest lekcja oszczędzania.

Dziecko zrozumie, jak wielką wartość mogą mieć po jakimś czasie pieniądze zgromadzone na jego rachunku oszczędnościowym, oraz dlaczego nie warto ich przedwcześnie wydawać.

Drugą niezwykle ważną lekcją jest możliwość pokazania dziecku, że pieniądze nie biorą się z powietrza, a ich ilość jest ograniczona.

A także, że kiedy przeznaczone dla niego pieniądze na dany miesiąc się skończą, to koniec.

Umieszczenie pieniędzy na koncie bankowym dziecka daje nam również większą kontrolę nad jego wydatkami (każde takie konto udostępnia rodzicowi podgląd transakcji wykonanych przez dziecko).

Wreszcie decydując się na wybór konta oszczędnościowego możemy z biegiem czasu zbudować solidną odprawę dla naszej pociechy, którą otrzyma następnie z okazji wejścia w dorosłość.

Znacząco ułatwi to naszemu dziecko start w dorosłym życiu i pomoże sfinansować, np. kurs prawa jazdy czy czesne na studiach prywatnych.

Konto dla dziecka poniżej 13 roku życia jakie są ograniczenia?

Musimy jednak wiedzieć, że zgodnie z prawem dziecko nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych dopiero po ukończeniu 13-go roku życia.

Oznacza to tyle, że w teorii nie może ono posiadać konta bankowego, jeśli trzynastych urodzin jeszcze nie miało.

Czy to jednak oznacza, że nie uda nam się założyć konta dla naszego dziecka, jeśli nie jest ono jeszcze nastolatkiem? Otóż niekoniecznie.

Istnieje bowiem kilka banków, które umożliwiają otwarcie konta dla młodszego dziecka, wykorzystując przewidziany w przepisach prawa wyjątek dotyczący bieżących potrzeb życia codziennego.

Konto bankowe dla osoby poniżej 13-go roku życia będzie miało, rzecz jasna, ograniczoną funkcjonalność w stosunku do tradycyjnego konta bankowego, jakim posługiwać się może osoba dorosła.

W wielu bankach, przykładowo, domyślnie blokowana jest możliwość dokonywania transakcji przez internet.

Do wielu tego typu opcji dodatkowych dostęp ma jednak rodzic, który może według swojego uznania wprowadzić kolejne ograniczenia, lub odblokować odpowiednie funkcje za pomocą specjalnej aplikacji.

Konto dla dziecka poniżej 13 lat ranking 2021

Rachunek bieżący służy, jak wskazuje sama nazwa, do zaspokajania aktualnych potrzeb.

Dziecko posiadające taki rodzaj konta bankowego może zatem zapłacić kartą w sklepie, czy wybrać pieniądze z bankomatu.

Konto takie nie ma z kolei oprocentowania i nie pozwala oszczędzać. Rachunek bieżący oferowany jest przez kilka banków, między innymi:

 Pekao S.A PeoPay Kids 

Bank Pekao oferuje klientom możliwość założenia konta dla dziecka w oddziale banku, lub za pomocą bankowości elektronicznej.

Klient, który skorzysta z oferty banku otrzyma dostęp do kompleksowej gamy usług, w tym:

  • portfela elektronicznego i karty debetowej dla dziecka (PeoPay Kids)
  • usługi bankowości internetowej dla dziecka 
  • funkcji Skarbonka w dziecięcej bankowości internetowej
  • specjalnej aplikacji rodzica

Za pomocą aplikacji PeoPay Kids dziecko może korzystać z konta zupełnie tak, jak osoba dorosła, w tym, za zgodą rodzica, zlecać przelewy.

Może ono także skorzystać z funkcji Skarbonka, która pozwoli mu wyznaczyć odpowiednie cele oszczędnościowe i doradzi, jak szybciej do nich dojść.

Aby założyć konto dla dziecka, musimy sami być klientami banku Pekao S,A

 Konto Samodzielniaka BNP Paribas 

Konto Samodzielniaka to dziecięcy rachunek bieżący oferowany przez bank BNP Paribas.

Z oferty tego banku może skorzystać każda osoba, której pociecha ukończyła siódmy rok życia. Zdecydowanym atutem tego konta jest fakt, iż jest ono praktycznie w pełni darmowe.

Za najważniejsze usługi bankowe, takie jak przelew, wypłata w bankomacie, czy płatność kartą dziecko nie zapłaci zupełnie nic. Do konta wydawana jest także karta płatnicza.

Należy jednak podkreślić, że w przypadku osób do 14-go roku życia, Karta Konta Samodzielniaka powiązana będzie z rachunkiem rodzica.

Dopiero po ukończeniu 14-go roku życia, dziecko uzyska możliwość samodzielnego decydowania o środkach na swoim koncie.

 eKonto Junior mBank 

eKonto Junior w mBanku to tak naprawdę subkonto istniejące przy rachunku rodzica.

Co za tym idzie, abyśmy mogli otworzyć naszemu dziecku takie konto w mBanku, sami musimy być jego klientami.

Rachunek dziecka, a także zgromadzone na nim środki, są cały czas widoczne z poziomu bankowości internetowej rodzica.

Dziecko natomiast, po założeniu mu konta, otrzymuje kartę debetową, dzięki której może korzystać ze swojego konta w praktycznie dowolny sposób.

Najmłodsi klienci mBanku skorzystać mogą również ze specjalnej aplikacji mobilnej,

Konto oszczędnościowe dla dziecka gdzie założyć?

Rachunek oszczędnościowy dla dziecka pozwala zgromadzić pieniądze niezbędne do zapewnienia mu dobrego startu w przyszłości.

Podobnie, jak w przypadku rachunków bieżących, istnieje sporo banków oferujących tego typu usługę poniżej wymienimy jedynie niektóre, najbardziej popularne opcje. 

 Pekao SA Mój Skarb 

Konto oszczędnościowe Mój Skarb w banku Pekao SA możemy otworzyć nawet tuż po narodzinach dziecka wystarczy dowód osobisty oraz akt urodzenia dziecka.

Założyć konto możemy w oddziale banku. Warto wiedzieć, że obecność dziecka nie jest wymagana przy zakładaniu konta.

Wpłat dokonać można z własnego konta, lub w oddziale banku. Wypłata natomiast nastąpić może na konto rodzica w banku PEKAO SA.

Jeśli nie ma on takiego konta, wypłaty z rachunku dziecka są wstrzymane do momentu ukończenia przez nie 9-go roku życia.

Oprocentowanie 0,06% w skali roku (2% przez pierwsze 92 dni do kwoty 3000 PLN)

 Konto Oszczędnościowe Profit Bank Millennium 

Podobnie jak w przypadku opisywanego wyżej rachunku oszczędnościowego Mój Skarb, konto otworzyć możemy osobiście, w przedstawicielstwie banku.

Obecność dziecka jest jednak konieczna, ponieważ otrzyma teczkę klienta. Wymagane jest również poświadczenie rodzicielstwa aktem urodzenia.

Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o sposoby wpłaty na konto oszczędnościowe.

Natomiast wypłata możliwa jest w przedstawicielstwie banku, lub na rachunek rodzica, jeśli jest on klientem Banku Millenium.

Oprocentowanie standardowe wszystkich środków 0,01% w skali roku, przez pierwsze 60 dni w promocji do 0,5% do kwoty 50.000 PLN,

 Otwarte Konto Oszczędnościowe ING Bank Śląski 

Bank ING również udostępnia możliwość otwarcia konta oszczędnościowego dla dziecka poniżej 13-go roku życia.

Możliwe jest to tylko w oddziale banku, przy czym obecność dziecka nie jest konieczna.

Musimy z kolei przyjść zaopatrzeni w naszym dokument tożsamości, a także akt urodzenia dziecka. Niestety, dostęp do konta również możliwy jest tylko w oddziale banku.

Możliwość wypłaty środków również ograniczona jest jedynie do przedstawicielstwa banku.

Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do konkurencji ING Bank Śląski udostępnia aż cztery waluty, w których może być prowadzone konto oszczędnościowe dziecka PLN, EUR, GBP oraz CHF.

Oprocentowanie wynosi 0,05% w skali roku dla konta prowadzonego w złotówkach i 0,01% w skali roku dla pozostałych walut.

Jak przygotować się do założenia konta dziecku?

Oczywiście, żaden bank nie pozwoli nam na założenie rachunku, czy to bieżącego czy oszczędnościowego na dobre słowo.

Podstawą akceptacji wniosku o konto jest złożenie kompletu dokumentów. Tj. naszego dowodu tożsamości, dokumentu tożsamości dziecka (może to być np. paszport) oraz aktu urodzenia. 

W większości przypadków, dostęp do informacji o rachunku dziecka ma tylko ten rodzic, który podpisywał z bankiem umowę o prowadzenie konta.

Ściślejsze informacje na ten temat uzyskamy jednak kontaktując się bezpośrednio z bankiem.

Pracownik wytłumaczy nam, jak aktywować dostęp również dla drugiego rodzica (lub mu ten dostęp odebrać, jeśli ma na przykład ograniczone prawa rodzicielskie).

Konto dla dziecka poniżej 13 lat co jeszcze warto wiedzieć?

Mniej więcej wytłumaczyliśmy, czym charakteryzują się konta bieżące i oszczędnościowe dla dzieci i jak wygląda ich prowadzenie.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, odpowiemy jeszcze pokrótce na kilka często zadawanych pytań.

 Czy konto dla dziecka może uruchomić babcia lub dziadek? 

Niestety nie, chyba że są oni opiekunami prawnymi dziecka poniżej 13 roku życia.

Jeśli jednak rodzice żyją i mają w pełni przysługujące prawa rodzicielskie tylko oni mogą złożyć odpowiedni wniosek w przedstawicielstwie banku. 

 Ile pieniędzy można wybrać z konta dziecka? 

Choć wydaje się, że skoro jako rodzic mogliśmy zdeponować pieniądze na koncie dziecka, to możemy również wszystkie wybrać nie zawsze tak jest.

Domyślnie z konta naszego dziecka możemy pobrać maksymalnie 5.100 złotych miesięcznie.

Teoretycznie możliwe jest również wybranie większej kwoty, lecz wymaga to zgody właściwego Sądu Opiekuńczego.

 Czy pieniądze z konta dziecka może zająć komornik? 

Nie, jeśli rachunek prowadzony jest na nazwisko dziecka.

W takim przypadku nawet, jeśli do ukończenia przez nasze dziecko 13-go roku życia de facto to my dysponujemy jego kontem, komornik nie może zająć zgromadzonych na nim oszczędności.

Dotyczy to zarówno rachunków bieżących, jak i oszczędnościowych. Ewentualne zajęcie przez komornika konta dziecka uprawnia do złożenia skargi na jego czynności. 

5/5 - (1 vote)