Jak założyć konto bankowe przez internet od zaraz – bez dowodu i wychodzenia z domu, w 100% online?

Aby otworzyć i aktywować konto online od zaraz, musimy potwierdzić swoją tożsamość przez internet. Aby to zrobić, możemy skorzystać z następujących metod: przelew weryfikacyjny, konto na selfie, wideo rozmowa z pracownikiem banku i e-dowód osobisty

W dobie technologicznych nowinek i coraz to nowszych usług, otwieranie rachunku bankowego bez fizycznego podpisywania dokumentów, wciąż nie jest rozwiązaniem powszechnym.

Taką możliwość udostępnia aktualnie tylko kilka banków. Warto przypomnieć, że jeszcze do 2016 roku tych instytucji było około 20. Jednak Komisja Nadzoru Finansów uznała wówczas, że priorytetem jest tutaj bezpieczeństwo.

W związku z tym, KNF wprowadził w życie rekomendacje, które obowiązują po dzień dzisiejszy. Na czym polegają ów wytyczne?

Otóż konto z którego chcesz wysłać przelew weryfikacyjny, musi należeć do Ciebie i być otwarte za pomocą tradycyjnego podpisania umowy.

Mało tego, przelew identyfikacyjny musi zostać wykonany z rachunku, który posiada identyczne dane jak te, które podaliśmy wcześniej we wniosku online o nowe konto.

Dlaczego aż takie restrykcje? Ponieważ w czasie kiedy takich ograniczeń nie było, dochodziło do częstego zakładania kont na osoby trzecie, służących potem do działań przestępczych, m.in. wyłudzania pożyczek i kredytów.

Załóż konto bankowe przez internet od zaraz – 100% online

Konto na selfie można założyć za pomocą urządzenia wyposażonego w kamerkę lub przez telefon i aplikację (do pobrania po wybraniu opcji – „W aplikacji PeoPay”).

Konto na selfie w Pekao Banku

Wybierz sposób weryfikacji tożsamości

Konto bankowe bez dowodu otworzymy nw Banku Millennium za pomocą jednego z wybranych sposobów: na selfie lub poprzez zalogowanie się z innego banku.

Zarówno jedna jak i druga metoda umożliwiają aktywację konta w ciągu kilku- kilkunastu minut.

Konto bankowe online na selfie

 

Konto bankowe przez internet od zaraz - logowanie w innym banku

Konto w 100% online założymy w mBanku za pomocą jednej z kilku dostępnych opcji: w aplikacji na selfie oraz przez e-dowód, na stronie internetowej przez e-dowód.

Szczegółowy opis każdej z nich znajdziemy na dole strony mBanku – po rozwinięciu menu z prawej strony.

Konto bankowe online - wybór metody potwierdzenia tożsamości

W ING Bank Śląski otworzymy konto bankowe bez dowodu za pomocą jednej z 2 metod: przelewem weryfikacyjnym lub na selfie.

Należy jednak wziąć pod uwagę to, że ING Bank Śląski akceptuje przelew weryfikacyjny tylko z następujących banków: Alior Bank, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Millennium, mBank, Santander Bank Polska.

Rachunek z którego jest wykonywany przelew musi mieć takie same dane (imię, nazwisko, adres), jak te, podane we wniosku o nowe konto.

Konto można założyć również przez selfie – apka do pobrania po wybraniu opcji – „Załóż konto przez aplikację mobilną„.

Konto bankowe bez dokumentów - przelew weryfikacyjny

Konto na selfie w ING Bank Śląski

Konto bankowe przez internet od zaraz założymy w Santander Banku za pomocą metody na selfie.

Jeżeli jednak będziemy woleli potwierdzić tożsamość za pomocą kuriera, możemy założyć także konto bankowe bez selfie. Wówczas umowę do podpisania dostarczy nam kurier na wskazany we wniosku adres. 

Konto na selfie bez wychodzenia z domu

Jak jeszcze można założyć konto bankowe?

Oprócz otwierania rachunku bankowego poprzez przelew weryfikacyjny, selfie czy e-dowód, istnieje jeszcze kilka innych metod na zawarcie umowy z wybranym bankiem.

Pierwszą i zarazem najbardziej tradycyjną metodą jest oczywiście wizyta w oddziale banku.

Wiąże się to zazwyczaj z wygospodarowaniem dodatkowego czasu na samo dotarcie do placówki oraz ewentualne (prawdopodobne) oczekiwanie w kolejce.

Chyba najmniej popularną opcją jest korzystanie z infolinii. Tutaj konsultant przedstawi ramowe warunki umowy, a samo podpisanie dokumentu odbędzie się w oddziale banku lub poprzez kuriera.

Zawieranie umowy z bankiem przy pomocy aplikacji mobilnej, to kolejna alternatywa. Coraz więcej instytucji udostępnia taką usługę, ale nie jest ona standardem.

Aby móc skorzystać z takiej opcji, należy w pierwszej kolejności ściągnąć aplikację banku na telefon. Następnie trzeba wybrać opcję zakładania nowego konta i wykonywać instrukcje podane na kolejnych etapach składania wniosku.

Najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem jest z kolei tzw. wideo weryfikacja. Taka usługa jest dopiero wdrażana i na palcach jednej ręki można policzyć banki, które ją udostępniają.

Dzięki niej – podobnie jak w przypadku przelewu aktywacyjnego – można otworzyć konto bankowe bez wychodzenia z domu.  

Jak dokładnie działa? W trakcie wypełniania wniosku o konto, zaznacz wideo weryfikację jako sposób na zawarcie umowy.

Zostaniesz połączony z pracownikiem banku, który zajmie się weryfikacją Twojej tożsamości i danych. M.in. będziesz musiał przybliżyć twarz i dowód osobisty (lub paszport) do kamerki internetowej.

Resztę automatycznie wykona już algorytm, przeprowadzając weryfikację biometryczną. Cała procedura trwa dosłownie kilka minut i pozwala aktywować konto w zasadzie od razu po zakończeniu wideo weryfikacji.

Co ciekawe, nawet niektóre rachunki biznesowe można otwierać już całkowicie zdalnie – https://przyjaznebanki.pl/konto-firmowe-online/

JAK ZAŁOŻYĆ KONTO W BANKU – METODY I WYMAGANE DOKUMENTY

 • PRZELEW WERYFIKACYJNY / LOGOWANIE SIĘ W INNYM BANKU – bez dokumentów (dowodu osobistego)
 • KONTO NA SELFIE – dowód osobisty
 • WIDEO WERYFIKACJA – dowód osobisty
 • ODDZIAŁ BANKU – dowód osobisty
 • INFOLINIA – dowód osobisty (samo podpisanie umowy nastąpi w oddziale banku lub poprzez kuriera)
 • E-DOWÓD OSOBISTY (wymaga wcześniejszego założenia)

Podania jakich danych bank będzie wymagał najczęściej? Przeważnie będą to standardowe informacje, które udostępniamy często w innych instytucjach finansowych lub urzędach państwowych:

 • imię i nazwisko,
 • kraj,
 • datę i miejsce urodzenia,
 • numer PESEL,
 • adres zamieszkania/zameldowania,
 • numer oraz datę ważności dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
 • dane kontaktowe (adres e-mail, numer telefonu).
4/5 - 6 głosów