STRONA GŁÓWNA > JESTEM NOWYM WŁAŚCICIELEM DOMU

JESTEM NOWYM WŁAŚCICIELEM DOMU

JESTEM NOWYM WŁAŚCICIELEM DOMU

Przekręcanie klucza w zamku drzwi, do których nie ma dostępu żaden inny wynajmujący, leżakowanie w hamaku na własnym podwórku i malowanie kuchni w jaskrawozielonym kolorze.

M.in. na takie przywileje może sobie pozwolić właściciel domu.„Pójście na swoje” to marzenie wielu ludzi, szczególnie młodych.

Kiedy staje się ono faktem, niektórzy pierwsi właściciele tracą głowę i popełniają błędy, które mogą zagrozić wszystkiemu, na co tak ciężko pracowali.

Nie bądź jedną z takich osób. Poświęć kilka chwil, aby zastanowić się nad kilkoma praktycznymi zagadnieniami, które pomogą Ci sprawić, że Twój dom stanie się miejscem, jakie sobie wymarzyłeś.

Nie przesadzaj z wydatkami na meble i przebudowę

Przeznaczyłeś właśnie dużą część życiowych oszczędności za przedpłatę, czy od razu cały zakup nieruchomości.

Nie tylko Twoje oszczędności są uszczuplone, ale miesięczne wydatki również są wyższe.

M.in. rachunki za wodę, śmieci czy dodatkowe ubezpieczenie dają się we znaki portfelowi.

Każdy chce spersonalizować i dostosować nowy dom do swoich potrzeb i gustu. Ale zachowaj umiar i nie zmieniaj wszystkiego na raz.

Daj sobie czas, aby dostosować się do nowej sytuacji i wydatków związanych z posiadaniem domu.

Odbuduj najpierw swoje oszczędności. Wymarzone szafki nadal będą na Ciebie czekać, kupisz je gdy będziesz mógł sobie na nie pozwolić.

Nie odkładaj niezbędnych konserwacji na potem

Jedną z nowych pozycji na liście wydatków, które towarzyszą nowemu właścicielowi domu, jest wykonywanie napraw i niezbędnych remontów.

Musisz o to zadbać sam – nie zadzwonisz do spółdzielni, jeśli twój dach przecieka lub toaleta jest zatkana.

Z drugiej strony, nie zobaczysz także na drzwiach ogłoszenia, że od przyszłego tygodnia wzrasta czynsz 🙂

Chociaż powinieneś zachować powściągliwość przy decydowaniu się na większe prace, nie możesz zaniedbywać żadnych problemów.

Szczególnie tych, które zagrażają Tobie lub mogą się pogarszać (w miarę upływu czasu), przekształcając stosunkowo niewielką usterkę w o wiele większy i bardziej kosztowny remont.

Do większych prac zatrudnij fachowców

Nie próbuj oszczędzać pieniędzy, dokonując samodzielnie ulepszeń i napraw, których nigdy wcześniej nie robiłeś.

Swój dom to nie najlepsze miejsce do eksperymentów dla laika. W końcu ma Ci służyć na lata i wszystko musi być w nim solidnie wykonane.

Oczywiście nie ma nic złego w tym, że sam pomalujesz ściany, ale jeśli jakieś przewody wystają ze ścian a Ty nie masz pojęcia o elektryce, lepiej nie igraj z losem.

Zatrudnienie fachowców do wykonania pracy, której sam nie możesz zrobić, jest najlepszym sposobem na utrzymanie domu w dobrym stanie i ewentualne uniknięcie obrażeń.

Pamiętaj o przepisach podatkowych

Aktualnie nie można dokonywać odpisów podatkowych na remonty i budowy domów, ale warto ten temat śledzić.

Ustawy w naszym kraju bardzo szybko się zmieniają i nie chcesz przegapić okazji, w której będziesz mógł z takiego przywileju skorzystać.

Nie przestawaj za to szukać różnego rodzaju okazji w marketach budowlanych, w których często można znaleźć promocje i zniżki.

Przechowuj rachunki i faktury

Kiedy będziesz chciał sprzedać swój dom, możesz wykorzystać koszty poniesione na remonty i naprawy, do zwiększenia wartości nieruchomości.

Oczywiście jest to tylko czysto hipotetyczna sytuacja. Ale gdybyś jednak z jakiegoś powodu chciał się pozbyć domu, dobrze jest o tym pamiętać.

Nie myl napraw z ulepszeniem

Kiedy coś będzie wymagać porządnego remontu, nie maskuj tego prowizorycznymi ulepszeniami.

Z czasem stan tego nieszczelnego okna, będzie się pogarszał coraz bardziej, a Ty będziesz tracił nerwy i pieniądze (za ogrzewanie).

Ustal więc jasne priorytety i nie kupuj nowej komody, kiedy coś innego wymaga interwencji w pierwszej kolejności.

Jestem nowym właścicielem domu – „papierologia”

Będąc właścicielem domu, musisz zadbać o jego właściwe ubezpieczenie i wszystkie inne ważne „papierkowe” sprawy.

Należy uregulować sprawy hipoteki, praw własności do nieruchomości w przypadku np. śmierci właściciela, rozwodu, dziedziczenia, itd.

Z wielkimi zaletami posiadania własnego domu, przychodzi także i ogromna odpowiedzialność.

Od tej chwili, musisz zarządzać swoimi finansami na tyle rozsądnie, aby utrzymać dom i jego dobrą kondycję. Tak, aby zapewnić rodzinie bezpieczeństwo.

Nie pozwól, aby ekscytacja związana z faktem bycia nowym właścicielem domu, była powodem złych decyzji lub niedopatrzeń.

Które w konsekwencji mogłyby zagrozić bezpieczeństwu finansowemu lub fizycznemu, Tobie lub Twoim bliskim.

Sprawdź również, czy w Twoim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie praca w domu przez internet.