JAKI BANK WYBRAĆ

JAKI BANK WYBRAĆ

Większość ludzi nie ma problemu ze wskazaniem kilku renomowanych banków. Problemem jest wręcz ich nadmiar, a szczególnie ogromna ilość produktów, które oferują.

Dodając do tego prawdziwą nawałę reklam, przeciętnemu Kowalskiemu, łatwo się w tym gąszczu pogubić.

Konsekwencjami nietrafnego wyboru bankowych usług, są źle dopasowane konta, lokaty, kredyty, karty, itd.

Jak więc ustrzec się przed pochopnymi decyzjami i skorzystać z produktu, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim oczekiwaniom?

Oto kluczowe kryteria, które należy uwzględnić przy wyborze banku, w którym otworzysz swoje konto osobiste.

Jaki bank wybrać – legalność i renoma

Przede wszystkim chcesz korzystać z pewnego, stabilnego i renomowanego banku.

To pewność tego, że Twoje pieniądze będą bezpieczne. Oczywiście nigdy nie ma 100% gwarancji, że dana instytucja, będzie prowadzić działalność w nieskończoność.

Ale nawet w przypadku tak ekstremalnej sytuacji, jak upadek banku – gwarantem odzyskania środków jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Obejmuje on wszystkie banki komercyjne, działające na terenie naszego kraju. Maksymalna kwota, która może być zwrócona jednemu deponentowi w danym banku lub kasie, wynosi równowartość w PLN, odpowiadającą 100 000 euro.

Wybór mniej znanego banku, nie jest oczywiście czymś negatywnym, z punktu widzenia Twoich finansów. Taka instytucja, aby zdobyć nowych klientów, często oferuje bardziej korzystne warunki od “starych wyjadaczy”.

I to w zasadzie główny powód, dlaczego tych “mniejszych graczy”, nie można od razu usuwać z radaru.

Taki bank trzeba oczywiście najpierw dobrze “prześwietlić”. I jeśli wszystko jest w porządku, śmiało można z niego korzystać, kosztem bardziej znanych podmiotów.

Jaki bank wybrać – tylko internetowy vs. naziemny

Kluczową sprawą przy wyborze instytucji, której powierzysz swoje pieniądze, jest to, czy ma to być bank tylko internetowy, czy “internetowo-naziemny”.

Oczywiście zdecydowana większość banków, ma w dzisiejszych czasach dobrze rozwiniętą bankowość online – nawet jeśli rozpoczynały swoją działalność jako instytucje naziemne.

Oznacza to, że niezależnie od tego, który z nich wybierzesz, będziesz miał dostęp do takich funkcji, jak płatności rachunków online, szybkie przelewy, czy zarządzanie budżetem przez aplikacje mobilne.

Gdzie więc leżą główne różnice pomiędzy bankami internetowymi a bankami naziemnymi?

Ogólnie rzecz biorąc – opłaty/prowizje i stopy procentowe. Ponieważ banki internetowe mają znacznie niższe koszty ogólne (m.in. nie muszą płacić za wynajem i utrzymanie placówek), mogą przenieść te oszczędności na konsumentów.

Przekłada się to często na lepsze warunki korzystania z danych produktów, np. braku comiesięcznych opłat za utrzymanie konta, wyższe oprocentowanie na rachunkach oszczędnościowych czy lokatach, itp.

Banki naziemne próbują konkurować z internetowymi, pokazując “ludzką twarz” – zachęcając do kontaktu z żywym człowiekiem.

Zastanów się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie wygodniejsze. Wolisz porozmawiać z kimś osobiście, czy współpracować z “maszyną”? Chcesz mieć dostęp do konta 24h, czy – w pewnym stopniu – uzależniać się od godzin otwarcia banku?

Jaki bank wybrać – lokalizacja i wielkość

Większość osób, które chcą posiadać konto w banku naziemnym, chce mieć oddział w pobliżu miejsca zamieszkania i/lub pracy. Chodzi oczywiście o wygodę i czas.

Jeśli nie podróżujesz często, możesz wybrać mniejszy bank krajowy lub regionalny. Jeśli natomiast często wyjeżdżasz, rozejrzyj się lepiej za większymi instytucjami.Które mają szeroką sieć placówek w całym kraju.

W końcu chcesz mieć łatwy dostęp do swoich pieniędzy, także gdy jesteś poza miejscem swojego zamieszkania.

Inną istotną kwestią, jeśli chodzi o wielkość banku, jest to, że niektórzy ludzie uważają, że obsługa klienta jest lepsza w mniejszych instytucjach. I że banki te bardziej interesują się lokalnymi społecznościami, w których prowadzą swoją działalność.

Nie ma tu jednak uniwersalnej reguły, więc jeśli te czynniki są dla Ciebie ważne, najlepszym rozwiązaniem, jest wizyta w danym banku i przekonanie się samemu.

Jaki bank wybrać – opłaty

Koszty – to parametr, na jaki klienci nadal zwracają uwagę w pierwszej kolejności. I słusznie – pamiętajmy o tym, że nawet niewielkie opłaty, mogą się z czasem sumować i stanowić kwotę, na którą nie można po prostu machnąć ręką.

Każdą ofertę należy więc starannie przeanalizować, ponieważ jedna usługa czy produkt, nie będą tak samo dobre dla wszystkich. Każdy ma inną sytuację finansową i będzie miał inne oczekiwania wobec oferty.

Oczywiście idealnie byłoby znaleźć konto bez opłat – ale w pełni darmowego ROR-u, po prostu nie ma. Bank nie są instytucjami charytatywnymi i na czymś muszą zarabiać.

Poszczególne rachunki różnią się od siebie parametrami i prowizjami za dane usługi.

Należy więc przemyśleć swoją aktywność (czy często wypłacamy z bankomatów, czy robimy przelewy krajowe czy międzynarodowe, czy płacimy kartą, itd.) i wybrać bank, który nie pobiera za dane usługi opłat.

Na rynku mamy obecnie nawet rachunki, które pozwalają klientowi spersonalizować niektóre parametry do swoich potrzeb. Wybór jest szeroki, więc każdy powinien znaleźć optymalny dla siebie bank.

Jaki bank wybrać 2019 r.

Ocena internautów
[Ogółem: 4 Średnio: 4.8]