Już od wielu lat bardzo dużo słyszy się o inwestowaniu w kryptowaluty. Ludzie wymieniają się zasłyszanymi informacjami na ów temat i zachęcają innych do działania w zakresie kupna wirtualnej waluty.
Często jednak nieświadomie powielają mity i szerzą dezinformację, a o nią nietrudno w dobie powszechnego internetu i social mediów. No więc, jak zacząć zarabiać na kryptowalutach i czy to faktycznie droga do fortuny?
Kryptowaluta – co to takiego?
Zanim wejdziemy w szerokie pojęcie inwestycji w kryptowaluty, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czym tak właściwie ona jest.
Kryptowaluta jest rodzajem cyfrowego pieniądza, który stworzony jest na bazie algorytmu i nie jest ona w żaden sposób powiązana z tradycyjnymi systemami bankowymi, czy rządowymi.
Kryptowaluty opierają się na kryptografii – rodzaju cyfrowego szyfrowania. Dzięki temu transakcje są zabezpieczone, a tworzenie nowych jednostek pieniężnych jest w pełni regulowane.
Stąd też pochodzi druga nazwa pojęcia – waluty kryptograficzne. Wirtualne waluty nie mają swojego materialnego odpowiednika.
Są one de facto formą niepowtarzalnego, zaszyfrowanego kodu informatycznego, który chroni przed powielaniem i wielokrotnym użytkowaniem.
Kryptowaluty a waluty tradycyjne
Łatwo można zauważyć, że kryptowaluty w sposób znaczący różnią się od walut fiducjarnych, jakie znamy od dziecka. Nie mają one takiej postaci jak tradycyjne pieniądze, które możemy w materialny sposób poczuć.
Jednakże możemy je kupować i sprzedawać tak, jak ma to miejsce w przypadku każdego innego aktywa.
Mamy także możliwość przeprowadzania transakcji, opierając się na ruchach cenowych kryptowalut przy pomocy kontraktów CFD.
Kryptowaluty przeżywają swój rozkwit, a popularność zyskują m.in. dzięki cechom, których próżno doszukiwać się w walutach tradycyjnych. Jakie to pożądane przez użytkowników cechy? Poznajmy te najważniejsze.
Cechy kryptowalut
ZDECENTRALIZOWANY SYSTEM
Polityka monetarna tradycyjnych pieniędzy jest kształtowana przez banki centralne krajów.
A jeśli chodzi o kryptowaluty – nie istnieje tu żadna instytucja centralna w łańcuchu bloków, tzw. blockchainie.
Tutaj każdy użytkownik ma taką samą wartość jak pozostali, nikt nie jest ważniejszy.
Co więcej, wszelkie dane, które dotyczą transakcji, są rozproszone po sieci – są przechowywane w sposób bezpośredni przez samych posiadaczy kryptowalut.
Dlatego nie istnieje jedno konkretne miejsce, które zakłóciłoby proces obrotu wirtualnymi monetami po ewentualnym ataku hakerskim.
PEŁNA ANONIMOWOŚĆ UŻYTKOWNIKÓW
Wirtualne monety zapewniają wszystkim swoim użytkownikom pełną anonimowość.
W ich transakcjach nie istnieje przypisywanie do konkretnej osoby, czy firmy, tylko do przypadkowo utworzonego ciągu cyfrowo-liczbowego.
Dzięki temu nie można powiązać kontraktów z fizycznymi osobami lub instytucjami.
BRAK POŚREDNIKÓW I NADZORU
Dzięki temu, że transakcje z wykorzystaniem wirtualnych monet nie są regulowane przez instytucje finansowe, ani organy kontrolujące, nie występują tutaj żadne ograniczenia, czy prowizje, które mogłyby dodatkowo obciążyć kieszeń inwestora.
Z drugiej strony należy pamiętać, że będąc posiadaczem kryptowalut, nie mamy prawa korzystać z ochrony, jaka nam przysługuje w przypadku regulowanych usług finansowych.
Wszelkich transakcji dokonujemy na własną odpowiedzialność.
MODEL PRZESYŁU
Sposób, w jaki prowadzi się przesył kryptowalut, w żadnym stopniu nie zależy od ustalonych systemów bankowych.
A zatem m.in. od sesji przychodzących i wychodzących w państwach nadawcy i odbiorcy. Dzięki temu transfer wirtualnych monet jest niemal natychmiastowy.
Zasada działania kryptowalut
Często osobom zaczynającym przygodę z kryptowalutami, ciężko zrozumieć zasadę działania wirtualnych monet.
Polega ona na tym, że ich użytkownicy posiadają je jako zaszyfrowany kod cyfrowy, zapisany w ich wirtualnym elektronicznym portfelu.
Dzięki prywatnemu kluczowi, przypisanemu do szyfru, możemy spokojnie korzystać ze zgromadzonych środków.
Informacje o zebranych wirtualnych walutach są przekazywane do sieci komputerów ich użytkowników.
Wraz z realizowaniem następnych transakcji, tworzą one coraz to większe bloki i łańcuch, dlatego określa się to mianem „blockchain”.
Każdy blok może zawierać tylko określoną ilość transakcji, a jego zapis nie może być zmieniony bez zgody reszty sieci.
Koncepcja blockchain przypisywana jest Satoshiemu Nakamato, który jest również uznawany za założenie jednej z najbardziej popularnych kryptowalut – Bitcoina.
Czy każdy może zarabiać na kryptowalutach?
Skoro znamy już trochę teorii dotyczącej wirtualnych walut, to może przejdźmy do kwestii, która najbardziej interesuje potencjalnych użytkowników.
Czy każdy może zacząć zarabiać na kryptowalutach? Teoretycznie KAŻDY, jednak w praktyce absolutnie nie poleca się tego osobom, które nie rozumieją zasady ich działania. Stawką są bowiem realne pieniądze, które można zyskać lub stracić, jeśli błędnie ocenimy burzliwy rynek.
Jak zarabiać na kryptowalutach?
Najbardziej popularne sposoby zarabiania na kryptowalutach to:
1. INWESTYCJA KRÓTKOTERMINOWA (HANDEL DZIENNY)
Handel dzienny polega na kupowaniu i odsprzedawaniu kryptowalut w tym samym dniu, wykorzystując krótkoterminowe wahania kursów wirtualnych walut.
Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty?
Wysokość inwestycji zależy tylko od Ciebie – od wysokości kapitału jaki posiadasz, obranej strategii oraz stopnia ryzyka, jakie jesteś w stanie podjąć.
Czyli, równie dobrze możesz kupić kryptowaluty za np. 10 zł, jak i za 100.000 zł.
Do handlu dziennego bardzo dobrze nadają się giełdy kryptowalut.
Świetnie może sprawdzić się np. największa giełda kryptowalut na świecie – Binance
- giełda obsługuje j. polski
- ponad 15 milionów użytkowników
- prawie 3 tysiące zatrudnionych pracowników
- ogromna ilość dostępnych kryptowalut
- wiele możliwości pasywnego zarabiania – m.in. staking, oszczędności, pożyczki
- darmowe wymiany jednych kryptowalut na inne (to świetna opcja dla osób początkujących – nieznających się zbyt dobrze na wykresach giełdowych)
2. INWESTYCJA DŁUGOTERMINOWA
Jest to jeden z częściej wybieranych sposobów zarabiania na kryptowalutach.
Możemy zainwestować w kilka rodzajów inwestycji, ale każda niesie ze sobą inny stopień ryzyka oraz zysku.
Możemy np. zawierzyć swoje pieniądze w znaną kryptowalutę, o ugruntowanej pozycji, np. Bitcoin czy Ethereum, albo zaryzykować w inwestycję, która może być niepewnym posunięciem, ale niosącym potencjalnie duży zysk.
Przy długoterminowym przechowywaniu kryptowalut nie jest rozsądnym rozwiązaniem trzymanie zgromadzonego kapitału na giełdzie.
Lepiej robić to na sprzętowym portfelu zewnętrznym np. Ledger
3. WYDOBYWANIE (MINING)
Wydobywanie kryptowalut odbywa się przy użyciu komputera, który w celu zatwierdzenia nowych transakcji, będzie rozwiązywał skomplikowane problemy matematyczne.
Można to zrobić praktycznie na każdym komputerze, jednak niektóre z nich są lepiej przystosowane do tego rodzaju działań, potrzebna do tego jest bowiem silna karta graficzna oraz specjalne oprogramowanie.
Taki sposób zarabiania wymaga poświęcenia dużej ilości czasu no i oczywiście nieco grubszego portfela, gdyż sam sprzęt do miningu będzie nas trochę kosztował.
Można również kopać kryptowaluty na swoim komputerze / laptopie / telefonie z Androidem czy iOS.
Jak zacząć zarabiać Bitcoina na przeglądarce?
Służy do tego bardzo ciekawa platforma do zarabiania pieniędzy / Bitcoina.
- Pobieramy tę przeglądarkę
- Ustalamy suwakiem prędkość kopania Bitcoina (patrz foto u góry).
- Obserwujemy, jak przybywa Bitcoina w portfelu.
Co warto jeszcze wiedzieć?
- Im mocniejszy sprzęt, na którym będziesz korzysta z przeglądarki, tym więcej BTC wykopiesz.
- Przeglądarki nie musisz używać do surfowania po internecie – może po prostu chodzić w tle i kopać Bitcoina.
- Jeżeli masz problem ze ściągnięciem przeglądarki, wyłącz na chwilę antywirusa – może ją traktować jako oprogramowanie z nieznanego źródła.
- Wypłaty można zlecać na wybrany portfel kryptowalutowy.
- Czas realizacji wypłaty wynosi max. 24h, ale zwykle jest na portfelu po paru godzinach od zlecenia.
4. DARMOWE KRYPTOWALUTY
Coś dla osób, które chcą zarabiać na kryptowalutach bez wkładu własnego (a przynajmniej na początku swojej przygody z krypto).
Tutaj w zasadzie mamy 2 główne sposoby na zdobywanie darmowych kryptowalut, a mianowicie airdropy (tzw. zrzuty kryptowalutowe) oraz faucety (kraniki kryptowalutowe).
AIRDROPY
Airdropy to kampanie dystrybuujące darmowe kryptowaluty dla określonej grupy użytkowników, którzy spełnili warunki kwalifikujące ich do otrzymania takiego zrzutu.
Wymogami są tutaj najczęściej określone aktywności w mediach społecznościowych – lajki, komentarze, polubienia na FB, Twiterze, Telegramie, posiadanie jakiejś kryptowaluty z danego ekosystemu, itd.
Warto dodać, że nawet spełnienie wymogów nie gwarantuje otrzymania airdropu, a w wielu przypadkach trzeba czekać na niego nawet rok czasu.
Ponadto 90% takich airdropów wymaga od użytkownika pełnej weryfikacji tożsamości – tj. wysłania skanu swojego dowodu osobistego, adresu zamieszkania i selfie.
W sieci istnieje mnóstwo oszustów wykorzystujących różne „fejkowe” airdropy do wyłudzania kryptowalut lub tożsamości.
Z racji tak wielu minusów, nie będziemy airdropów rekomendować do zdobywania darmowych kryptowalut.
FAUCETY (KRANIKI KRYPTOWALUT)
Zdecydowanie pewniejszą, bezpieczniejszą i łatwiejszą metodą na zarabianie darmowych kryptowalut są tzw. faucety (kraniki) krypto.
Są to strony, które oferują swoim użytkownikom wynagrodzenie w postaci kryptowalut za wykonywanie prostych czynności:
- darmowe odbieranie kryptowalut poprzez tzw. roll faucety
- oglądanie reklam,
- klikanie w reklamy,
- granie w gry,
- instalowanie i używanie aplikacji,
- wypełnianie ankiet (90% z nich jest w języku polskim)
- itp.
- wszystkie poniższe faucety są sprawdzone i wypłacalne
- zapisanie się do każdego z nich jest w pełni darmowe
- rejestracja wymaga tylko podania adresu e-mail i potwierdzenia rejestracji poprzez kliknięcie w link aktywacyjny, który zostanie wysłany na podany adres e-mail
1. FaucetCrypto – kranik płacący od ponad 5 lat
2. CoinPayU – faucet płacący od 2019 roku
3. Fury – platforma płacąca od 2019 roku
4. Cointiply – faucet płacący od 2018 roku
5. Firefaucet – kranik płacący od 2018 roku
6. Freebitco – faucet płacący od 2013 roku
Czy warto zarabiać na kryptowalutach – wady i zalety
Inwestowanie w kryptowaluty ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Jest to zupełnie zrozumiałe, gdyż taka inwestycja ma swoje zalety oraz wady.
Wiele osób doszukuje się w kryptowalutach źródła szybkiego i prostego zarobku, jednak nie jest to do końca takie łatwe, jak się może wydawać.
Na inwestycji możemy zarobić od kilku złotych do kilku miliardów, w zależności od tego jak dużo zainwestujemy, ale równie dobrze możemy takie kwoty stracić, jeśli dokonamy nieprawidłowego rozeznania rynku.
Przyjrzyjmy się bliżej najmocniejszym i najsłabszym punktom tych nowoczesnych aktywów inwestycyjnych.
ZALETY KRYPTOWALUT
- decentralizacja
- pełna anonimowość użytkowników
- brak pośredników w transakcji
- realizacja płatności w trybie natychmiastowym
- ochrona przed inflacją
- brak ingerencji ze strony banków centralnych
WADY KRYPTOWALUT
- niepewna wycena
- zero gwarancji na stabilność oraz wartość kryptowalut
- duża ilość oszustów
Czy inwestycja w kryptowaluty jest bezpieczna?
Przy podejmowaniu jakichkolwiek inwestycji zawsze powinniśmy pamiętać, o ryzyku, jakie możemy ponieść. I to nie tylko tyczy się inwestycji w kryptowaluty, ale i inne aktywa.
Wszystko podlega zmienności, dlatego nawet najlepsze prognozy ekspertów mogą się nie sprawdzić, a nawet mogą być rozbieżne, co nie ułatwia decyzji o podjęciu inwestycji.
Pamiętajmy, że wraz z zawierzeniem swoich pieniędzy w kryptowaluty, otrzymujemy zarówno wysokie ryzyko ich straty, jak i szansę na wypracowanie naprawdę ponadprzeciętnych zysków
Kryptowaluty są nowym produktem na rynku i mają w sobie ogromny potencjał.
Mimo że obecnie nie są jeszcze powszechnie akceptowalne jako środek wymiany, to jednak z biegiem czasu przewiduje się, że mogą mieć szersze zastosowanie jako środek płatniczy.
Również stosowana w przypadku wirtualnych walut technologia blockchain ma bardzo szerokie potencjalne spektrum i może w przyszłości być wykorzystana np. do programów bezpieczeństwa, czy systemów głosowania.
Więcej informacji o krypto dla początkujących użytkowników znajdziesz także na stronie – https://filarykryptowalut.pl/kryptowaluty-dla-poczatkujacych/