Dowiedz się, jak szukać pracy przez internet – skutecznie i szybko.
Choć internet kojarzy nam się w większości z rozrywką, sieć stała się również sposobem na poszukiwanie pracy.
Aż 79% bezrobotnych korzystało z internetu, w celu znalezienia dla siebie odpowiedniej oferty.
Aż tak duży odsetek nie może dziwić, skoro coraz więcej pracodawców ogłasza się właśnie online.
Oto kilka wskazówek i porad, co należy zrobić, aby dać sobie szansę na znalezienie i otrzymanie wymarzonej pracy.
Wiedz, gdzie szukać
Nie znajdziesz pracy, jeśli nie wiesz gdzie szukać. Zacznij od serwisów takich jak OLX, Pracuj.pl, Praca.pl, czy Gumtree.
Jeśli poszukujesz pracy w branży, z którą jesteś już zaznajomiony, zajrzyj na strony największych firm. Prawie każda będzie mieć dział „Kariera”.
Lokalne fora, również są dobrym miejscem do zapoznania się z aktualnymi ogłoszeniami w Twojej okolicy.
Najlepszym sposobem na odnalezienie takich stron, jest albo wyszukiwanie nazwy stanowiska pracy i lokalizacji, albo poprzez zadawanie pytań dotyczących branży.
Kiedy znajdziesz odpowiedni serwis, sprawdź, czy możesz się w nim zarejestrować.
Taka opcja, pozwoli Ci na otrzymywanie na skrzynkę pocztową powiadomień o najnowszych ofertach.
Oczywiście wcześniej będziesz musiał wypełnić swój profil, aby „automat” mógł przysyłać Ci spersonalizowane propozycje pracy.
Nie zapominaj również o prywatnych blogach o pracy i zarabianiu, np. https://eduzarabianie.pl/
Jak szukać pracy przez internet – nie koncentruj się tylko na tytule ogłoszenia
Podczas gdy skupiasz się tylko na poszukiwaniu ściśle określonego stanowiska (np. dyrektor ds. księgowości) – idealna praca dla Ciebie, może być zamieszczona pod zupełnie innym tytułem.
Spróbuj zatem szukać synonimów (w powyższym przykładzie, weź pod uwagę np. kierownik sprzedaży, czy manager odpowiedzialny za finanse).
A jeżeli strona umożliwia taką funkcjonalność, użyj wyszukiwania kategorii, tak aby uzyskać szersze spektrum.
Po prostu upewnij się, że nie ograniczysz się ściśle do jednej kategorii.
Jak szukać pracy przez internet – zachowaj profesjonalizm
Jeśli jakaś oferta przykuła Twoją uwagę, działaj jak najszybciej.
Konkurencja nie śpi i czasem liczą się dosłownie minuty. Przygotuj wcześniej swoje CV i dołącz je do zgłoszenia. Curriculum Vitae najlepiej wykonać w formacie PDF.
Będziemy mieć wtedy pewność, że pracodawca nie będzie miał trudności z jego otwarciem i przeczytaniem. Uniemożliwi to również zmianę jego formatu przez oprogramowanie, używane przez adresata.
Pamiętaj również o tym, aby użyć do korespondencji w miarę profesjonalnego – najlepiej ze swoim imieniem i nazwiskiem. Adresy zawierające słowa typu: kwiatuszek, buziaczek, czekoladka, itp. nie będą wyglądać dla odbiorcy poważnie.
Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest kluczowe. Jeżeli Twój potencjalny pracodawca nie będzie mógł otworzyć pliku, lub zobaczy mało profesjonalną nazwę maila – Twoja korespondencja szybko wyląduje w koszu lub w spamie.
Bądź konsekwentny
Niezależnie od tego, czy wysyłasz swoją kandydaturę online, czy stawiasz się na rozmowę osobiście – musisz śledzić firmy i stanowiska, na które się zgłaszałeś. Łatwość aplikowania przez internet, ułatwia wysyłanie mnóstwa duplikatów i zapominanie o szczegółach ofert.
Jeśli kontaktujesz się z oferentem pracy za pośrednictwem poczty elektronicznej, będziesz mieć czas na odnalezienie wszystkich detali oferty.
Jednak jeśli Twój potencjalny pracodawca zadzwoni i nie będziesz wiedział (lub pomylisz z innym stanowiskiem) o co w ogóle pyta – prawdopodobnie bezpowrotnie stracisz szansę na otrzymanie posady w tej firmie.
Dobrą praktyką jest zrobienie sobie kilku notatek na temat danej oferty (numery kontaktowe, wymagania i priorytety firmowe, itp).
Jak szukać pracy przez internet – nie zapominaj o „realnym świecie”
Nie utkwij tylko w cyberprzestrzeni. Pokaż, że zależy Ci na danym stanowisku – dodatkowo dzwoniąc.
To dowiedzie, że poważnie podchodzisz do pracy i jesteś zdeterminowany, by ją otrzymać. Oczywiście nie możesz w tym wypadku przesadzić i telefonować do firmy kilka razy dziennie. Zbytnia nachalność może okazać się Twoją zgubą.
Podczas rozmowy, pamiętaj o zachowaniu zarówno luzu jak i profesjonalizmu. Przekonywanie rekrutera, jak bardzo jesteś zdesperowany, aby otrzymać dane stanowisko, raczej Ci nie pomoże.
Ponieważ coraz więcej osób jest zatrudnianych za pośrednictwem ogłoszeń online, upewnij się, że Twoje umiejętności dot. komputera, są aktualne.
Te kilka wskazówek nie zagwarantuje Ci zatrudnienia, ale pomoże w poszukiwaniu pracy online i zapewni, że nie zostaniesz pominięty z powodu prostego błędu.
Sprawdź również, co to jest i na czym polega praca zdalna.