JAK OSZCZĘDZAĆ PIENIĄDZE
Jak oszczędzać pieniądze w dzisiejszych czasach? W jaki sposób efektywnie operować swoimi finansami?
Domowe finanse i wspólny budżet, to bardzo ważna kwestia w codziennym funkcjonowaniu wszystkich domowników.
W końcu pieniądz jest obecny praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia – praca, edukacja, zdrowie, rozrywka, itd.
Żyjemy jednak w czasach, w których często trudno nam zachować finansową płynność, a w bardziej ekstremalnych sytuacjach – ciężko nawet związać koniec z końcem.
Zachodzi więc pytanie, czy można w jakiś sposób poprawić stan swojego budżetu, nie robiąc przy tym jakichś wielkich wyrzeczeń?
Okazuje się, że tak. Potrzeba do tego trochę samodyscypliny, wyrobienia pozytywnych nawyków i konsekwencji w działaniu.
Podane metody, stanowią tylko ogólny zarys tego, jak można oszczędzać na poszczególnych dziedzinach i życiowych aktywnościach.
Jak oszczędzać pieniądze na samochodzie?
- Jeśli podróżujesz dużo, rozważ zamontowanie w swoim pojeździe instalacji gazowej. Dzisiaj cena benzyny i diesla praktycznie nie robi już wielkiej różnicy, ale LPG – zdecydowanie tak.
- Kupujesz lub planujesz leasing nowego samochodu? Sprawdź oferty i porównywarki w internecie. Czasem za ten sam model, możesz zapłacić o wiele mniej niż u przedstawiciela „naziemnego”.
- Jeśli wynajmujesz samochód, który wymaga wymiany opon, kup używane z dobrym bieżnikiem na internetowych aukcjach lub u mechanika.
- Sprzedajesz samochód? Wystaw go jednocześnie na kilku portalach motoryzacyjnych i aukcyjnych.
Oszczędzanie pieniędzy na zakupach
- Planujesz większy zakup? Znajdź markę model, a następnie skorzystaj z dostępnych porównywarek produktów i wybierz najkorzystniejszą ofertę.
- Powyższą czynność, możesz zastosować również do każdych innych zakupów (niekoniecznie tylko tych dużych).
- Dołącz do programów lojalnościowych sklepów, w których kupujesz najczęściej. Przy kolejnych wizytach, otrzymasz rabaty i zniżki na niektóre towary.
- Kiedy wybierasz się na zakupy spożywcze, zrób sobie wcześniej listę, ale nigdy nie idź do sklepu głodny. Jest to skuteczny sposób na uniknięcie zakupów impulsowych.
- Wyznacz sobie górną granicę, jakiej nie możesz przekroczyć przy zakupie wakacyjnej wycieczki, czy innych wyjazdów.
- Używaj dostępnych kuponów, ale nie kupuj tylko dlatego, że masz bon. Wykorzystaj go na to, co kupujesz regularnie.
- Jeżeli masz taką możliwość, kupuj prosto z hurtowni. Ominiesz marżę dystrybutora i sklepowego sprzedawcy.
- Nie korzystaj z przedłużonych gwarancji. Zostały one zaprojektowane przede wszystkim po to, aby zwiększać zyski sprzedawców.
Jak oszczędzać pieniądze na podróżach?
- Planujesz podróż samolotem? Skorzystaj z serwisów typu kayak.pl czy Skyscanner.pl, aby znaleźć najniższe ceny i najlepszy czas na zakup biletu online.
- Potrzebujesz rezerwacji hotelowych? Portale takie jak Trivago.pl, Booking.com czy Priceline.com, pozwolą Ci znaleźć najbardziej optymalną ofertę (często z dużymi zniżkami).
Oszczędzanie pieniędzy na telefonie?
- Domownicy korzystają z różnych operatorów sieci komórkowych? Wybierzcie wspólnego dostawcę i cieszcie się większymi przywilejami.
- Posiadasz telefon stacjonarny i komórkowy? Przeanalizuj koszty i częstotliwość korzystania z aparatu stacjonarnego. Być może niepotrzebnie za niego płacisz i warto z niego zrezygnować.
- Rozważ połączenie usług telefonii komórkowej, internetu i telewizji u jednego dostawcy. Zwykle można otrzymać wtedy spore zniżki. Sprawdź, co lepiej wybrać – Cyfrowy Polsat czy NC+.
Jak oszczędzać na komputerze?
- Planujesz zakup komputera? Wybierz taki, który będzie miał parametry trochę gorsze od najnowszych modeli. W większości przypadków nie zauważysz różnicy w możliwościach, ale zauważysz dużą różnicę w cenie.
- Jeśli chcesz kupić drukarkę, rozważ nabycie urządzenia wielofunkcyjnego 3 w 1. Będziesz mieć od razu skaner, drukarkę i ksero. Korzystaj z zamienników (kartridży) z tuszem – są dobrej jakości, a przy tym o wiele tańsze, niż te renomowanych firm.
- Odłączaj nieużywane urządzenia – drukarkę, dodatkowe głośniki, ładowarkę, pada, itp.
Oszczędzanie pieniędzy „na zdrowiu”
- Przy wykupowaniu recept, szukaj tańszych zamienników – często drogie marki, każą sobie płacić więcej, tylko za nazwę.
- Korzystaj ze zniżek i kart lojalnościowych aptek.
- Dbaj o swoje zdrowie, zanim zachorujesz. Aktywność fizyczna, rozsądna dieta i suplementacja, mogą uchronić Cię przed wieloma dolegliwościami w przyszłości.
Jak oszczędzać na kartach kredytowych?
- Każdego miesiąca, dokonaj pełnej płatności salda karty kredytowej. Jeśli spóźnisz się z terminem, niepotrzebnie zapłacisz oprocentowanie.
- Rozważ zamienienie karty kredytowej na „debetówkę”. Ten psychologiczny trik, pozwoli Ci wydawać tylko tyle pieniędzy, ile realnie posiadasz na rachunku.
- Podejmując gotówkę z bankomatów, staraj się korzystać tylko z tych terminali, które oferują wypłatę gotówki bez prowizji.
Oszczędzanie pieniędzy na inwestycjach
- Jeśli grasz na giełdzie – negocjuj prowizje od transakcji. Co jakiś czas sprawdzaj również, czy inny dom maklerski, nie ma dla Ciebie lepszej oferty niż dotychczasowy.
- Działaj rozsądnie, ale zdecydowanie. Jeżeli zauważysz np. atrakcyjną lokatę lub promocyjne oprocentowanie rachunku oszczędnościowego – korzystaj. Czas, to pieniądz – za chwilę taka oferta, może nie być już dostępna.
Inne pomysły na oszczędzanie pieniędzy
- Przejrzyj szafy, piwnicę i strych. Na 100% znajdziesz tam wiele niepotrzebnych, dawno nieużywanych rzeczy, które z powodzeniem można sprzedać na aukcjach internetowych. Nie tylko „odgracisz” dom, ale jeszcze na tym zarobisz.
- Rozważ zamontowanie w domu termostatu, który sam będzie regulował temperaturę.
- Wypożyczaj książki z biblioteki, zamiast je kupować. Jeśli bardzo chcesz jakąś nabyć, szukaj w księgarniach online.
- Jeśli nie planujesz regularnie odwiedzać siłowni czy basenu, nie wykupuj na nie karnetów długoterminowych. Sporo osób ma na początku duży zapał, ale po jakimś czasie – zostają już tylko dobre intencje…
- Wymień tradycyjne żarówki na LED-owe. Ich eksploatacja kosztuje o wiele mniej i są znacznie żywotniejsze. Staraj się również pamiętać o tym, aby gasić światło, zawsze gdy wychodzisz z pokoju.
- Jeśli w domu zepsuje się jakiś sprzęt RTV/AGD, przekalkuluj koszty jego naprawy i cenę nowego urządzenia. Często może być tak, że koszty przywrócenia niesprawnego sprzętu do stanu używalności, mogą być podobne do ceny nowego.
- Stwórz budżet i trzymaj się go. Sprawdź również artykuł – zarządzanie budżetem domowym.
To oczywiście nie wszystkie sposoby na to, jak dodatkowe pieniądze mogą, zostać w naszych portfelach.
Ale większość z tutaj wymienionych, nie wymaga od nas jakichś wielkich wyrzeczeń i poświęceń.
Ważna jest przede wszystkim chęć oszczędzania – zacznijmy od małych i prostych kroków. A z czasem, będziemy mogli wprowadzić w życie, bardziej ambitne metody.