JAK OSZCZĘDZAĆ NA CODZIENNYCH WYDATKACH

JAK OSZCZĘDZAĆ NA CODZIENNYCH WYDATKACH

Niestety stosunek kosztów życia do zarobków sprawia, że wiele osób znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Większość Polaków nie ma żadnych oszczędności. Nie łatwo jest odkładać pieniądze, kiedy często nie starcza nawet do pierwszego.

Aby móc zacząć oszczędzać i zbudować sobie niezbędną finansową poduszkę bezpieczeństwa, trzeba zacząć skrupulatnie planować swoje finanse.

Pierwszym krokiem jest obniżenie poziomu wydatków. Jak to zrobić, kiedy wszystko drożeje?

Kluczem do sukcesu jest szczegółowe zaplanowanie domowego budżetu i zdefiniowanie, co jest nam naprawdę potrzebne, a co jest tylko zachcianką.

Sprawdź, jak zaoszczędzić na codziennych wydatkach.

Jak oszczędzać na codziennych wydatkach planuj zakupy

Po pierwsze powinniśmy nauczyć się odróżniać potrzeby od kaprysów, ponieważ to podstawa, która pozwoli nam efektywnie zaplanować wydatki.

Oczywiście nie chodzi o to, by prowadzić ascetyczne życie i nigdy nie pozwalać sobie na żadną zachciankę.

Raczej o to, by priorytetem stały się potrzeby oraz odkładanie oszczędności, a dopiero pozostałą kwotę możemy wydać na zachcianki.

Sprawdź, jak zarejestrować kartę Moja Biedronka – instrukcja krok po kroku.

Na podstawowe potrzeby gospodarstwa domowego składają się:

– opłata za mieszkanie,
– opłaty za media (woda, prąd, gaz),
– zdrowa żywność,
– środki czystości,
– niezbędna odzież,
– opłacenie wyjazdów do pracy i szkoły.

Z kolei jako zachcianki możemy sklasyfikować:

– wyjścia do kina, teatru, kręgielni i inne płatne rozrywki,
– jedzenie na mieście,
– kupowanie nadmiaru odzieży,
– kupowanie nadmiaru zabawek,
– słodycze,
– używki typu papierosy i alkohol,
– dania typu fast food,
– gadżety elektroniczne.

Wielu z nas bardzo nierozsądnie dysponuje pieniędzmi. Nie planujemy posiłków, jadamy w barach na mieście, kupujemy gotowe śniadania po drodze odo pracy.

Kupujemy przetworzoną żywność, która jest nawet kilka razy droższa, niż proste zdrowe produkty.

Niestety często właśnie dlatego wydaje nam się, że pieniądze przeciekają nam przez palce, a pensja kończy się zastraszająco szybko.

Usiądźmy z kartką i długopisem w ręce i planujmy wszystkie na wydatki na każdy kolejny tydzień. Najpierw wypiszmy podstawowe potrzeby i na ich podstawie postarajmy się obniżyć ponoszone koszty.

Zacznijmy zabierać domowe posiłki do pracy, nie jadajmy poza domem, porównujmy ceny i aktualne promocje w różnych sieciach handlowych, zainteresujmy się programami lojalnościowymi i zniżkami, jakie z nich wynikają.

Z pewnością dzięki takiemu podejściu do sprawy, uda nam się zredukować codzienne wydatki o co najmniej 20%. Większość z tej kwoty dobrze jest przeznaczyć na oszczędności.

Oczywiście raz na jakiś czas można pozwolić sobie na jakieś drobne szaleństwo, czy miłą zachciankę, ale zdecydowanie nie powinno to być naszym codziennym nawykiem, ponieważ skutecznie zrujnuje domowe finanse.

Gdzie szukać dodatkowych oszczędności

Gdzie szukać dodatkowych oszczędności?

Zacznijmy od zrewidowania taryf za różne usługi, z których korzystamy. Chodzi o takie comiesięczne opłaty jak kablówka, telefon, czy inne usługi abonamentowe.

Przejrzyjmy dostępne na rynku oferty, może się okazać, że są znacznie korzystniejsze. Nie warto latami upierać się przy korzystaniu z jednego dostawcy, jeśli oferta cenowa nie jest korzystna.

Źródłem oszczędności może być również redukcja liczby posiadanych przez nas usług przykładowo zmniejszenie pakietu programów telewizji kablowej, czy obniżenie abonamentu za Internet lub telefon komórkowych.

Zastanówmy się dobrze, czy oby na pewno wykorzystujemy w pełni te wszystkie usługi, za które płacimy. Być może warto z niektórych zrezygnować.

Zwracajmy też uwagę na swoje codzienne nawyki związane z korzystaniem z takich mediów jak prąd, czy woda. Czasami już drobne zmiany zachowania, mogą przyczynić się do sporych oszczędności.

Pamiętajmy, by zawsze gasić światło, gdy wychodzimy z pomieszczenia, nie zostawiajmy żadnych urządzeń w trybie czuwania, ani ładowarek w kontaktach.

Rozsądnie używajmy wody- zastąpmy kąpiele w wannie, prysznicem oraz zainstalujmy we wszystkich kranach perlatory, które pomogą nam zaoszczędzić nawet 70% zużywanej wody.

Z kolei, kiedy zepsuje się nam jakiś sprzęt domowy i trzeba wymienić go na nowy, kupujmy taki o jak najwyższej klasie energooszczędności, ponieważ pobiera on mniej prądu.

Oszczędzić możemy również na produktach bankowych. Nieużywany rachunek osobisty, kredyt odnawialny z którego nie korzystamy? Warto pomyśleć o rezygnacji z takich usług i zastąpieniu ich korzystniejszymi ofertami.

Na pewno na rozważenie zasługuje np. poszukanie bezpłatnego ROR-u – https://darmowekontobankowe.org/darmowe-konto-bankowe/ – który zredukuje opłaty za podstawowe usługi na koncie osobistym.

Podsumowanie

Niemal każdy z nas jest w stanie dokonać jeszcze pewnych cięć w codziennych wydatkach i wygospodarować, choć niewielką sumę na poczet oszczędności.

Potrzebna jest jedynie dobra organizacja, planowanie oraz wytrwałość i konsekwencja w działaniu.

Choć początki zawsze bywają trudne, zdecydowanie warto zacząć uczyć się planowania i zarządzania domowym budżetem, ponieważ przyniesie to nam wymierne finansowe korzyści.