JAK DZIAŁA POLECENIE ZAPŁATY

JAK DZIAŁA POLECENIE ZAPŁATY

Polecenie zapłaty to zautomatyzowany sposób płacenia rachunków. Wbrew pozorom, niewielu wie, na czym dokładnie polega ten proces. Jeszcze mniej liczni z niego korzystają.

Być może wynika to z naszej niechęci do płacenia rachunków. Każdy z nas ma świadomość, że jest to konieczne, ale nikt z nas nie lubi potrzeć, jak ubywa mu środków z konta bankowego.

Warto zautomatyzować ten proces, aby był nieco mniej przykry, a także aby nie tracić czasu. Polecenie zapłaty, to przekazanie upoważnienia do pobierania należnej płatności z własnego konta.

Jak działa polecenie zapłaty w praktyce

Innymi słowy: upoważniamy nasz bank, aby bez naszego udziału uregulował zapłatę za określoną fakturę.

Dzięki poleceniu zapłaty uwalniamy się więc od każdorazowego logowania i wykonywania płatności za pewne usługi.

Zwykle opłacane są w ten sposób należności za energię elektryczną, gaz, Internet, telewizję czy wywóz odpadów. Z poleceniem zapłaty mają do czynienia posiadacze kredytów hipotecznych.

Bank pobiera im co miesiąc, automatycznie ratę kredytu. Bardzo często polecenie zapłaty mylone jest z przelewem stałym. Tymczasem terminy oznaczają co innego.

Przelew stały przydaje się, jeśli co miesiąc przelewamy ściśle określoną kwotę na inne konto. Jest to dyspozycja przekazywania comiesięcznego konkretnej sumy pieniędzy.

Owszem, bardzo przydatna jeśli regularnie przelewamy dziecku kieszonkowe czy opłacamy abonament komórkowy w stałej wysokości. Nie sprawdzi się, jeśli mamy do czynienia ze zmiennymi fakturami.

Dla kogo usługa polecenie zapłaty

Dla kogo taka usługa?

Polecenie zapłaty jest usługa adresowana przede wszystkim do osób mało systematycznych. Jeśli wiemy, że jesteśmy nieco chaotyczni, nie zważamy na daty w kalendarzu i upływający czas, dyspozycja ta może nas uchronić przed wieloma nieprzyjemnościami.

Unikniemy karnych odsetek, zawieszenia świadczenia usługi, czyli np. odcięcia prądu czy gazu. Z kolei dla odbiorcy tego polecenia największym atutem jest gwarancja otrzymania wynagrodzenia za wykonaną usługę w określonym terminie.

Coraz częściej firmy proponują określone rabaty za jej uruchomienie. Oczywiście, wszystkie te działania są możliwe, jeśli mamy określone środki na koncie. Jeśli nie – możemy odwołać polecenie zapłaty.

Może się przecież zdarzyć, że po pobraniu środków z konta zauważymy, że zabraknie nam pieniędzy do końca miesiąca. Możemy wówczas odwołać płatność i mamy na to 56 dni.

Nie mamy żadnego obowiązku podawać przyczyny odwołania. Pobrana kwota zostanie zwrócona na rachunek bankowy – najlepiej aby było to darmowe konto. Oczywiście, nasze zobowiązanie pozostanie nieuregulowane.

5/5 - (1 vote)