STRONA GŁÓWNA > GIEŁDY KRYPTOWALUT

GIEŁDY KRYPTOWALUT

Giełdy kryptowalut stanowią miejsce, które jest licznie odwiedzane przez osoby zainteresowane inwestowaniem w aktywa cyfrowe.

W sensie technicznym są to platformy online, które umożliwiają poszczególnym stronom sprzedaż oraz zakup różnych e-walut.

Algorytmy giełdowe dokonują automatycznego matchingu w przypadku wystosowania chęci zbycia lub pozyskania danej kryptowaluty. Dzięki takim zależnościom handel może przebiegać bardzo efektywnie i stosunkowo szybko.

Działanie giełd nie jest jednak w każdym przypadku jednakowe. Niektóre platformy oferują m.in. lepsze zabezpieczenia dla korzystających, inne zaś pobierają niskie prowizje, a jeszcze inne proponują np. dwuskładnikowe uwierzytelnienie podczas logowania.

Wybór dobrej giełdy kryptowalutowej nie jest więc taki oczywisty. Brak ogólnych regulacji prawnych dotyczących funkcjonowania tych miejsc sprawia, że wciąż w Internecie można natknąć się na nieuczciwe podmioty, które wykorzystując różne zapisy regulaminowe dorabiają się kosztem ich klientów.

Jak zatem wybrać dobrą giełdę, na której można swobodnie wymieniać się kryptowalutami, nie martwiąc się jednocześnie o bezpieczeństwo swoich środków?

Warto przede wszystkim zerknąć na opisy liderów, jeśli chodzi o obecną liczbę korzystających. W tej chwili takich platform w Internecie znajduje się przynajmniej kilka. Mają dobrą opinię i cechują się wieloma udogodnieniami dla zarejestrowanych użytkowników.

Poniżej wskazujemy, czym są giełdy kryptowalut, jak działają oraz na jakie kwestie bezpieczeństwa warto zwrócić swoją uwagę. Wymieniamy kryteria, którymi warto kierować się podczas typowanie giełdy.

Podpowiadamy także, jak handlować na takich platformach i w jaki sposób wygląda cały proces nabywania, sprzedawania oraz przechowywania Bitcoinów i innych e-walut.

Co to jest kryptowaluta i dlaczego zyskała ona tak ogromną popularność?

Popularność pieniądza cyfrowego jest w obecnych okolicznościach niepodważalna. O kryptowalutach słyszał niemalże każdy, kto choć przez chwilę wniknął nieco głębiej do świata internetowego.

Kryptowaluty stały się nie tylko ciekawostka, ale także znakomitą szansą na powiększanie swojego majątku. Nie może zatem dziwić, że wielu inwestorów dywersyfikuje swoje kanały inwestycyjne i rozszerza je także na e-walutę.

Generalnie rzecz biorąc, kryptowaluta to rodzaj waluty cyfrowej, która opiera się na zdecentralizowanym systemie niezależnym od banków centralnych czy rządów.

Kryptowaluty są przechowywane i przesyłane za pomocą specjalnych portfeli cyfrowych. Transakcje są rejestrowane w bazie danych zwanej siecią blockchain.

Oprócz korzyści związanych z inwestowaniem w e-pieniądze, kryptowaluty zyskały ogromną popularność, ponieważ umożliwiają anonimowe przeprowadzanie transakcji.

To szansa na ochronę swojej tożsamości oraz anonimizacji ruchu w sieci. Co więcej, generalnie pozwalają one uniknąć opłat i ograniczeń związanych z tradycyjnymi walutami, czyli np. kwestiami opłat na rzecz państwa.

Kryptowaluty są często postrzegane jako bezpieczniejsze niż tradycyjne waluty, ponieważ ich system opiera się na złożonej technologii, która jest trudna do złamania.

W opinii wielu osób zajmujących się tym tematem,  pieniądz elektroniczny może stanowić całkiem niezłą alternatywę dla niestabilnych rynków finansowych.

Renoma kryptowalut nie jest jednak nieskalana. Co jakiś czas można słyszeć o spektakularnych spadkach wartości cyfrowego pieniądza. Jest to jednak coś absolutnie normalnego, co z pewnością będzie miało jeszcze miejsce w przyszłości.

Należy pamiętać, że jakiekolwiek inwestowanie wiąże się z ryzykiem i powinno być konsultowane ze specjalistami w tym zakresie.

Kryptowaluty zyskały szybką popularność, szczególnie wśród młodych ludzi.

Najwięcej osób korzystających z e-waluty należy do grupy społecznej, która jest  najbardziej otwarta na nowe technologie.

Popularność cyfrowego pieniądza rośnie w szybkim tempie, a waluta, której nie można zobaczyć ani dotknąć, stała się bardziej znana niż waluta wielu krajów.

Mimo że kryptowaluty nie zawsze budzą zaufanie wśród wpływowych osób, ich cena może być manipulowana przez ważne przemówienia i wystąpienia osób publicznych.

Potwierdzeniem tego jest m.in. osoba Elona Muska, którego wystąpienia nierzadko wpływały na notowania poszczególnych kryptowalut.

W ramach ciekawostek można przytoczyć, że Salwador, czyli państwo w Ameryce Północnej, leżące nad Oceanem Spokojnym, uznało Bitcoina za oficjalny środek płatniczy. To świadczy o tym, że ogromna liczba podmiotów traktuje kryptowaluty niezwykle poważnie.

Czym są giełdy kryptowalutowe i jakie posiadają funkcje?

Giełdy kryptowalutowe pozwalają gromadzić i obracać Bitcoinami oraz altcoinami, chociażby takimi jak Etherum. To główny i podstawowy cel takich platform.

Ich funkcjonowanie nie ogranicza się jedynie do bycia kontrolerem w kontekście finalizowania poszczególnych transakcji pomiędzy użytkownikami. Dziś takie platformy są czymś więcej.

Spełniają one rolę nie tylko pośredników, ale dają również dostęp do ważnych informacji o poszczególnych instrumentach oraz udostępniają narzędzia i wskaźniki ułatwiające analizowanie kursów i podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Podobnie jak na tradycyjnych platformach, handel na nich jest realizowany za pomocą systemów informatycznych, a giełdy kryptowalut odpowiadają za egzekucję złożonych zleceń oraz decydują o tym, które aspekty zostaną włączone do obrotu giełdowego.

Rola giełd kryptowalutowych jest zatem zdecydowanie szersza, niż mogłoby się to początkowo wydawać.

Kolejnym przykładem działalności tychże podmiotów są zbiórki IEO, czyli jedna z metod finansowania nowoczesnych projektów technologicznych.

Giełdy są istotnym podmiotem, ponieważ to właśnie za ich pośrednictwem inwestorzy mogą starać się o pozyskanie dodatkowych środków. Służą one jako bezpieczne miejsce do upubliczniania tokenów, które jest regulowane prawnie.

W przeciwieństwie do ICO, w trakcie zbiórek IEO fundusze są kontrolowane przez giełdy, a nie przez same start-upy.

Ponadto, giełdy zarabiają na sprzedanych tokenach, dlatego mają interes w promowaniu i reklamowaniu danego projektu, co jest dodatkową korzyścią dla firm próbujących pozyskać kapitał.

Niektóre z tych podmiotów posiadają również platformy edukacyjne, które służą do promowania wiedzy na temat kryptowalut, technologii blockchain i inwestowania, co pomaga nowym, niezaznajomionym z tymi zagadnieniami inwestorom w wejściu na rynek.

To szczególnie ważne w momencie, gdy coraz większa liczba osób interesuje się tematem kryptowalut. Wspólna edukacja dotycząca tych zagadnień jest bardzo potrzebna, ponieważ pozwala to rozwinąć rynek globalny.

Funkcjonowanie platform kryptowalutowych. W jaki sposób działają?

Na samym początku warto zaznaczyć, że kryptowaluty są aktywem w pewnym sensie wirtualnym. Mają charakter zapisu kryptograficznego, zatem nie posiadają struktury fizycznej.

Owszem, mogą być przeniesione na np. zewnętrzny portfel kryptowalutowy, ale nie zmienia to ich faktycznego stanu istnienia. Kryptowaluty funkcjonują w świecie wirtualnym.

Ich głównym sposobem dystrybucji jest forma przesyłania ich drogą elektroniczną. Z tego też względu jako potencjalny użytkownik staniesz przed koniecznością skorzystania z danego portalu inwestycyjnego.

Jeśli taki proces wymiany nie byłby w żaden sposób zabezpieczony, to bardzo szybko dochodziło by do nielegalnego przejęcia kryptowaluty przez cyberprzestępców.

Z tego też względu poszczególne giełdy krytowalutowe muszą posiadać rozwinięte systemy bezpieczeństwa, które zniwelują aktywność hakerów w tym sektorze.

Pierwszym sposobem na zabezpieczenie ruchu jest wymóg rejestracji użytkowników, którzy będą korzystać z giełdy. Rejestracja na giełdzie kryptowalut jest prosta i podobna do tej, którą możesz spotkać na innych serwisach internetowych.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że giełdy często stosują dodatkowe zabezpieczenia do logowania do swojego systemu oraz do ważnych działań na koncie, takich jak wypłata środków.

Są to działania wymagające uwierzytelnienia dwuskładnikowego.

Operacje te zwykle trzeba potwierdzić za pomocą kodu SMS, hasła wysłanego na e-mail lub innego kodu przypisanego do użytkownika.

Na najlepszych giełdach możesz aktywować nawet dwie lub trzy metody autoryzacji, co zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. W zasadzie uniemożliwia to hakerom złamanie dostępu do konta, o ile oczywiście nie przejmą także innych urządzeń internauty.

To nie jedyny sposób, w jaki giełdy kryptowalutowe zabezpieczają interesy korzystających, oraz oczywiście swoje.

Zbyt duża liczba zdarzeń, związanych z potencjalną utratą danych, mogłaby nadszarpnąć prestiż takiej platformy. Powoduje to konieczność przedsięwzięcia różnych środków bezpieczeństwa, nie tylko do ochrony użytkowników, ale także do obrony interesów firmy.

Jak wygląda bezpieczeństwo transakcji online przy użyciu giełd kryptowalutowych?

Warto pokreślić, że kryptowaluty trzymane na giełdzie nie są w pełni pod twoją kontrolą. Będą one w pewien sposób monitorowane i zarządzane przez giełdę.

Choć istnieją godne zaufania podmioty giełdowe, warto unikać trzymania na nich długoterminowo kryptowalut, np. nieprzerwanie przez kilka lat.

Warto swoimi zasobami obracać, ponieważ niekiedy zdarzają się bankructwa takich podmiotów. Znane są przypadki giełd, które nagle zamknęły swoją działalność, co spowodowało utratę środków przez ich użytkowników.

To zaś sprawia, że wielu użytkowników traktuje giełdy kryptowalutowe z dużą ostrożnością. Oczywiście, nie ma co popadać w panikę dotyczącą braku bezpieczeństwa.

Miejsca te systematycznie rozwijają swoją siatkę ochronną, a także ugruntowują swoją pozycję na rynku, co zmniejsza ryzyko powstawania niewydolności finansowych.

Chociaż takie sytuacje obecnie rzadko się zdarzają, nadal trzeba być ostrożnym i traktować giełdy jako platformy handlowe, nie zaś do długoterminowego przechowywania swoich Bitcoinów i altcoinów.

Istnieje znacznie więcej bezpieczniejszych sposobów na składowanie aktywów kryptowlautowych.

Należą do nich m.in. portfele sprzętowe.

Jednocześnie warto podkreślić, że w dużej mierze przypadków giełdy są zarządzane przez osoby lub organizacje, które zarabiają na prowizjach za transakcje oraz innych usługach.

Większość giełd jest scentralizowana, co oznacza, że nie podlegają one kontroli zewnętrznej.

Teoretycznie są one zatem niezależne od polityków i nacisków z zewnątrz, generowanych przez m.in. banki oraz instytucje podatkowe.

Coraz bardziej rygorystyczne przepisy wymuszają na większości giełd kryptowalut na świecie obowiązek weryfikacji swoich użytkowników.

Proces ten na różnych platformach jest podobny i obejmuje przedstawienie: danych osobowych, zdjęcia dowodu osobistego, selfie oraz – czasami – także innych dokumentów.

Nie jest to jednak takie oczywiste, ponieważ każda platforma ma nieco inne zasady działania. Mowa chociażby o procesie weryfikacji użytkowników.

Niektóre giełdy dokonują jej szybko, nawet w ciągu kilkunastu minut, podczas gdy inne mogą sprawdzać nowych klientów przez kilka dni lub tygodni.

Proces ten może przebiegać w różny sposób. Czasem nawet dochodzi do blokady środków. Dlatego najlepiej wybrać giełdę, która oferuje szybkie i bezproblemowe weryfikowanie użytkowników.

Unikniemy wówczas sytuacji, w której nasze konto zostanie zablokowane przez wiele tygodni, przez co przegapimy okazję na sfinalizowanie intratnej transakcji kryptowalutowej.

Zagadnienia techniczne, związane z funkcjonowaniem giełd kryptowalutowych. Prowizje, waluty FIAT i dodatkowe koszty

Platformy giełdowe online to miejsca, które muszą utrzymywać się ze swojej działalności. Oznacza to, że poszczególne transakcje (albo dostęp do różnych narzędzi analitycznych) jest obarczony opłatami.

Niekiedy nie są one widoczne wprost dla użytkownika, innym razem pojawiają się w formie konkretnych prowizji.

Aby rozpocząć inwestowanie w kryptowaluty, należy założyć konto na giełdzie. Otwarcie i prowadzenie takiego konta najczęściej jest darmowe, ale trzeba pamiętać o opłatach za wpłatę i wypłatę środków.

Prowizja od handlu kryptowalutami waha się zazwyczaj od 0,1% do 0,5% wartości transakcji.

Wysokość prowizji na danej giełdzie kryptowalut może zależeć od liczby i wartości transakcji.

Na przykład, inwestor, który w ciągu miesiąca wykona operacje o równowartości dwustu tysięcy euro, może liczyć na niższe prowizje niż osoba, której łączna wartość transakcji wyniosła tysiąc złotych.

Giełdy kryptowalut bardziej doceniają osoby, które mają realny wkład w utrzymywanie serwisu. Nie może to nikogo dziwić – nie są to przecież organizacje charytatywne, lecz realnie istniejące na rynku podmioty biznesowe.

Realizując działania w ramach giełd kryptowalutowych bardzo często pojawiają się różne specjalistyczne terminy, które mogą wprawiać w zakłopotanie początkujących użytkowników.

Jednym z tego typu znaczeń jest waluta FIAT. Czym ona tak naprawdę jest i jakie ma znaczenie w kontekście kryptowalut?

Należy na początku zaznaczyć, że pierwsze historyczne waluty, które były wykorzystywane na szeroką skalę, miały pokrycie w realnej wartości.

Dobrym przykładem jest niegdysiejszy dolar, którego wartość była odzwierciedleniem wartości złota. Zmiany na rynku finansowym spowodowały, że obecnie stosuje się tzw. pieniądz fiducjarny.

Waluta FIAT to rodzaj waluty, która jest uważana za prawny środek płatniczy i jest emitowana przez rząd lub inną instytucję finansową.

Skrótowiec „FIAT” pochodzi od łacińskiego określenia fiat dinarius, co oznacza „niech to będzie walutą”, co odzwierciedla fakt, że waluta FIAT nie jest zabezpieczona żadnym konkretnym zasobem, takim jak złoto czy srebro.

Waluta ta jest akceptowana do obrotu pieniężnego na podstawie ustawy lub dekretu rządowego. Można zatem wskazać, że pomiędzy walutami FIAT i kryptowalutami istnieje jakieś podobieństwo.

Dotyczy ono tego, że ani jeden zasób, ani drugi nie jest zabezpieczony jakimś realnym dobrem, wartościowym kruszcem.

Na tym jednak kończą się podobieństwa. Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, są natomiast walutami cyfrowymi, które nie są emitowane przez żaden rząd ani instytucję finansową, lecz są tworzone i zarządzane za pomocą technologii blockchain.

Innymi słowy, waluta FIAT jest uważana za „tradycyjną” walutę, podczas gdy kryptowaluty są nowym rodzajem waluty, która opiera się na technologii cyfrowej.

Najpopularniejsze giełdy kryptowalut – czym się kierować podczas dokonywania wyboru?

Wybór odpowiedniego miejsca, w którym będziemy handlować e-walutą, nie zawsze jest łatwy. Jeśli chcesz inwestować w kryptowaluty, najlepiej skupić się na ofercie największych i najbezpieczniejszych giełd kryptowalut.

Operatorzy tych giełd oferują szeroki wybór aktywów, a także stosują różne zabezpieczenia, zarówno techniczne, jak i organizacyjne.

Gwarantują też wysoką płynność handlu, co pozwala zachować stabilność kursów aktywów i uniknąć dużych wahań spowodowanych kosztownymi transakcjami.

To szczególnie ważne w przypadku mniej popularnych e-walut. Podczas wybierania optymalnej platformy kryptowalutowej należy zwrócić swoją uwagę na kilka istotnych czynników.

Poniżej wymieniamy pięć, które mogą spełniać ważną rolę w kontekście funkcjonalności i bezpieczeństwa.

 Ilość dostępnych krytowalut na giełdzie 

Z pewnością na początku większość osób jest w stanie zadowolić się transakcjami realizowanymi przy pomocy Bitcoina czy Etherum.

Z czasem jednak tak wąski zakres aktywów będzie dosyć dużym ogranicznikiem dla inwestora. Szybko można dojść do wniosku, że inwestowanie w mniej znane altcoiny może wygenerować spory potencjał ewentualnego zysku.

Dlatego od samego początku warto brać pod uwagę giełdy, które obsługują dużą liczbę kryptowalut i stale wprowadzają nowe. Należy również uważać na giełdy, które oferują podejrzane coiny, które mogą być niewypłacalne.

 Metody doładowywania konta 

Warto sprawdzić, w jaki sposób można dodawać środki na swoje konto giełdowe. Im więcej wygodnych metod płatności, tym lepiej.

Część osób szuka przede wszystkim takich sposobów, które gwarantują dużą anonimowość.

Z metodami płatności wiąże się również kwestia dotycząca minimalnej wartości wpłat. Najlepiej, jeśli giełda kryptowalutowa pozwala na wpłacanie nawet niewielkiej ilości pieniędzy.

Oprócz kwestii związanych z powyższymi zagadnieniami, ważne jest także zwrócenie uwagi na ewentualne koszty wypłat.

Niektóre podmioty mogą doliczać wysokie prowizje, które wiążą się z koniecznością utrzymania systemów. Im będą one niższe, tym lepiej dla korzystającego.

 Doświadczenia i opinie korzystających 

Jednym ze źródeł wiedzy dotyczącym funkcjonalności danej giełdy kryptowalutowej mogą być doświadczenia użytkowników.

To szczególnie ważne, jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z takiej platformy i chcielibyśmy zasięgnąć opinii w gronie osób bardziej zaawansowanych.

Czy warto wierzyć komentarzom zostawianym w sieci? Czasami są to jedyne wiarygodne źródła informacji.

Należy jednak pamiętać, że opinie dostępne w sieci nie zawsze są prawdziwe – w obecnych czasach stworzenie kilku kont i dodanie fałszywych opinii nie stanowi problemu, bez względu na to, czy są one korzystne dla danej marki, czy nie.

W takiej sytuacji mogą nam pomóc zaufane portale, które analizują rynkowe oferty i tworzą rankingi z najkorzystniejszymi opcjami według ich uznania.

Dobrym sposobem jest zatem sprawdzenie, np. listy największych giełd kryptowalutowych, jakie obecnie funkcjonują.

 Łatwość realizowania transakcji 

Dla nowych użytkowników to szczególnie istotna właściwość, ze względu na niewielkie doświadczenie. Należy sprawdzić, jak skomplikowany jest proces zawierania transakcji na giełdzie.

Z pewnością duża część osób na początku swojej przygody będzie zainteresowana inwestycją w Bitcoina.

W przypadku ten e-waluty jest to zazwyczaj bardzo proste, ponieważ prawie każda giełda wprowadziła ją do swojej oferty jako pierwszą.

Zanim jednak zaczniesz realizować transakcje, Twoje konto musi przejść proces aktywowane. To ważny element, który bardzo często może być niezwykle długotrwały.

Zwykle będziesz zobligowany do wprowadzenia swoich danych, w tym potwierdzenia ich za pośrednictwem zdjęcia dokumentu tożsamości. Niekiedy może też być konieczne przejście weryfikacji telefonicznej. 

 Obsługa języka polskiego 

Większość renomowanych giełd kryptowalutowych dostępna jest w języku angielskim.

Część posiada wersję tłumaczoną, dzięki czemu osoby nie znające tego języka nie będą czuły się przytłoczone ilością niezrozumiałych komunikatów.

Slang inwestycyjny bywa bardzo złożony, wobec czego dla wielu osób korzystanie z anglojęzycznej wersji serwisu może być problematyczne.

Dla pewnej części korzystających, ich znajomość języka będzie czynnikiem determinującym o wyborze lub zrezygnowaniu z usług danej platformy.

Chociaż wszystkie giełdy obsługują język angielski i posiadają strony internetowe w tym języku, czasami trudno jest zrozumieć specyficzne słownictwo wiążące się z kryptowalutami.

Szczególnie, jeśli mowa o osobach dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą dziedziną inwestowania.

Giełdy kryptowalut – jaką wybrać?

Jakie są najlepsze giełdy kryptowalut dostępne również dla użytkowników z Polski? Oto zestawienie rankingowe, w którym znajdują się najbardziej znane i bezpieczne podmioty.

To nic innego, jak lista najkorzystniejszych miejsc, dzięki którym inwestorzy mogą handlować kryptowalutami.

Którą z nich wybrać? Wszystko zależy od tego, co dany użytkownik oczekuje. Sporo kwestii jest związanych z indywidualnymi preferencjami użytkowników.

Część osób chce inwestować intensywnie, wobec czego ważne będzie to, aby giełda nie posiadała limitów transakcji i wysokich prowizji.

Inni korzystający zwrócą uwagę na język, jaki jest użytkowany na platformie. Z tego też względu część inwestorów zwróci się ku giełdom, które obsługują język polski.

Oprócz tego, ważnymi czynnikami mogą być: renoma marki, bezpieczeństwo logowania, możliwość zawierania transakcji rozliczanych także w polskich złotówkach.

Giełdy kryptowalut – lista najlepszych w 2024 roku:

  • Binance – najlepsza giełda dla początkujących, światowy gigant, działający od 2017 roku
  • MEXC – giełda kryptowalut bez weryfikacji KYC, działa od 2018 roku, obsługuje ponad 10 milionów użytkowników ze 170 krajów
  • Kraken – amerykańska giełda krypto, założona w 2011 roku
  • OKX – giełda istniejąca od 2017 roku z siedzibą na Seszelach
  • Coinbase – amerykańska giełda kryptowalutowa, uruchomiona w 2012 roku
  • ByBit – szybko rozwijająca się giełda krypto, działająca od 2018 roku
  • Zonda – polska giełda kryptowalutowa, uruchomiona w 2014 roku
  • Crypto.com – światowy gigant, stworzony w 2016 roku
  • Bitfinex – giełda krypto dla instytucji i profesjonalnych traderów, działa od 2012 roku
  • Kanga – polska giełda kryptowalut  z największą siecią kantorów naziemnych