DZIECKO I FINANSE

DZIECKO I FINANSE

Dziecko i finanse – temat delikatny – co należy o nim wiedzieć?

Nauczanie nastolatków, jak zarządzać swoimi pieniędzmi, jest w dzisiejszych czasach bardzo ważną umiejętnością.

Wielu młodych ludzi, którzy są przyzwyczajeni do otrzymywania wszystkiego od rodziców, ma niestety bardzo małą wiedzę o tym, jak umiejętnie rozporządzać swoim niewielkim (najczęściej) budżetem.

Dopóki taki osobnik nie pójdzie do pierwszej pracy – ciężko będzie mu zrozumieć pewne mechanizmy. Chyba że, wcześniej wprowadzisz w życie własną „domową” edukację finansową.

Bez względu na to, czy jest to kieszonkowe, prezent od babci, czy pieniądze z dorywczej pracy – wykorzystaj tę możliwość jako okazję do nauki.

Przede wszystkim, nastolatka trzeba uświadomić, że dzielenie swojego budżetu jest sprawą kluczową w sprawnym zarządzaniu pieniędzmi.

Twoja pociecha musi zdawać sobie sprawę, ile może wydać np. na rozrywkę. A ile musi odłożyć na konsolę, a ile na „czarną godzinę”.

Dla nastolatka ważne jest, aby jak najwcześniej zdał sobie sprawę, że część odkładanych pieniędzy, musi być przeznaczona na rzeczy, które są uważane za obowiązki (tak jak to będzie, gdy będą dorośli).

Rzeczy takie jak opłata za czynsz, ubezpieczenie czy media, są obowiązkami każdego dorosłego człowieka. I im wcześniej, młody człowiek to zrozumie – tym lepiej dla niego.

Dobrą praktyką, byłoby więc poproszenie dziecka o comiesięczne odkładanie w swoim budżecie, jakiejś symbolicznej kwoty na wspólne domowe opłaty/obowiązki.

Taki „obowiązek” świetnie uczyłby nastolatka dyscypliny. A także pamiętania o tym, że pieniędzy nie może wydawać tylko na swoje przyjemności i rozrywkę.

Dziecko i finanse – ucz nastolatka, jak oszczędzać pieniądze

Bardzo ważną sprawą jest również to, aby nastolatek umiał odłożyć jakieś środki w dłuższej perspektywie. Tutaj pomocne mogłoby się okazać się rachunek bankowy dla małoletniego – https://finansepersonalne.pl/konto-dla-dziecka-ponizej-13-lat/

Takie narzędzie dydaktyczne, to znakomite urozmaicenie oszczędzania „do skarbonki” i jednocześnie powiew dorosłości dla młodego człowieka.

Aktualnie kilka banków umożliwia otwarcie rachunku dla osób już od 13 roku życia, więc warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie.

Poszukując odpowiedniej oferty, zwróć szczególną uwagę na warunki korzystania i okresowe promocje.

Rodzice mogą przy tej okazji nauczyć dziecko, jak otwierać konto w banku, przelewać pieniądze pomiędzy poszczególnymi kontami, czy wypłacać pieniądze z bankomatu.

Oczywiście w całej tej finansowej edukacji, nie można też przesadzić, robiąc z dziecka od razu bankiera czy ekonomistę.

Nastolatek powinien móc wydawać część zgromadzonych funduszy, na wszystko, co chce.

I jeśli będzie chciał kupić sobie nowe buty, grę, czy przeznaczyć jakąś sumę na cele charytatywne – nie powinieneś robić mu w tym żadnych przeszkód.

Nastolatkowie potrzebują praktycznych porad i wskazówek aby nabyć umiejętności, które będą im niezbędne w dorosłym życiu.

A zarządzanie pieniędzmi jest jednym z obszarów, w którym mogą skorzystać z Twojej pomocy i doświadczenia.