Czy możliwe jest zarabianie pieniędzy bez poświęcania swojego drogocennego czasu? Czy emerytura w wieku 30-40 lat jest możliwa? W czym tkwi sekret osób, które mają jednocześnie czas i pieniądze na nieustanne podróże i poświęcanie się pasjom?

Wszystko to może stać się Twoim udziałem, musisz jedynie poświęcić swoją uwagę tematowi dochodu pasywnego. To on pomoże osiągnąć Ci wolność finansową, dzięki której wreszcie będziesz mógł odetchnąć z ulgą, bez obawy o utratę źródła utrzymania.

Dochód pasywny – co to jest?

Dochód pasywny polega na uzyskiwaniu dochodów, w które nie trzeba angażować własnej pracy. A przynajmniej nie przez cały czas. Dochód pasywny to pieniądze otrzymywane przez dłuższy okres czasu.

Raz wykonana praca powoduje uzyskiwanie powtarzalnego dochodu, niezależnie od tego, czy nadal będziesz poświęcał temu czas, czy nie.

Zarabianie pieniędzy nawet wtedy, kiedy smacznie śpisz, wydaje się być nieosiągalnym marzeniem?

Absolutnie nie, bo teoretycznie każdy człowiek może stworzyć własną maszynkę do zarabiania pieniędzy. Wystarczy mądry, twórczy pomysł oraz jego realizacja.

Nic jednak nie bierze się z powietrza. Najpierw trzeba zainwestować swój czas lub pieniądze w aktywa, które będą generatorem Twoich zysków.

Twoimi aktywami mogą być najprzeróżniejsze rzeczy. Sposobów na pasywne zarabianie jest naprawdę wiele.

Może to być wynajmowanie swojego lokalu użytkowego, czy mieszkania, uzyskiwanie odsetek z pieniędzy ulokowanych na lokacie, promowanie produktów poprzez linki afiliacyjne i wiele wiele innych. 

Co może przynieść nam przychód pasywny?

Oprócz bieżącego wsparcia naszego budżetu może stać się głównym źródłem naszych zarobków. Doprowadzi to nas do całkowitej wolności finansowej.

Wolność finansowa to taki stan, w którym nie musisz już więcej trudnić się pracą. Ilość pieniędzy, jakie wtedy generujesz jest większa od Twoich całkowitych wydatków.

Stajesz się wtedy niezależny finansowo i możesz myśleć o spełnianiu się w innych kwestiach, niż tylko zawodowe.

Czy z dochodu pasywnego można się utrzymać?

Zarabiać pieniądze bez nakładu własnego czasu i pracy? Czy to nie brzmi całkowicie abstrakcyjnie?

A jednak wbrew pozorom nie jest to wcale oderwane od rzeczywistości, bo wiele osób w dzisiejszych czasach właśnie tak generuje przychody.

Dzięki przychodom pasywnym są w stanie się samodzielnie utrzymać, a wolny czas wykorzystują na pielęgnowanie swoich pasji, czy szukanie kolejnego źródła zarobków. 

Mimo wszystko muszę Cię rozczarować. Wokół tematu dochodu pasywnego krąży wiele nieprawdziwych informacji, które niestety wprowadzają w ogromny błąd.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że zarabianie dzięki dochodowi pasywnemu to nie są błyskawiczne i duże pieniądze. Nic nie zyskujesz ot tak, za pstryknięciem palca.

Wyrobienie własnych aktywów, które będą generowały dla Ciebie zyski to przede wszystkim inwestycja.

Musisz najpierw zainwestować w to swój czas, pieniądze, albo jedno i drugie. Aby coś uzyskać, najpierw musisz coś poświęcić.

Solidnie zbudowane podstawy wybranych przez siebie aktywów, będzie drogą do uzyskiwania pierwszych i następnych dochodów pasywnych.

Dochód pasywny nie jest de facto w 100% pasywny. Najpierw musisz w to włożyć naprawdę dużo pracy, aby osiągnąć choć minimalne efekty.

Z czasem jednak będziesz musiał poświęcać coraz mniej czasu w cały proces.

Czy dochód pasywny jest dla każdego?

Dochód pasywny może wygenerować każda chętna osoba. Jednakże, czy znasz wiele osób, które właśnie w taki sposób generują zyski?

Być może odpowiesz przecząco i zadajesz sobie w tej chwili pytanie „dlaczego tak się dzieje, skoro wydaje się to być ciekawa alternatywa dla zwyczajnej pracy?”.

Odpowiedź chyba nie będzie tu zaskoczeniem.

Pierwszą kwestią jest przede wszystkim edukacja o finansach, a mianowicie jej brak. W szkołach nie uczą tego, jak stać się bogatym przy jak najmniejszym nakładzie pracy.

W szkołach uczą jak stać się dobrym pracownikiem etatowym.

Edukacja szkolna to szkolenie dobrze wykwalifikowanych pracowników, którzy będą posłusznie wykonywać polecenia i wpisywać się w określone szablony zachowań.

Szkoły to nie placówki, w których dowiemy się jak stać się ludźmi biznesu. Nie dowiemy się nawet, jak w sposób prawidłowy obchodzić się ze swoimi pieniędzmi.

Brak rzetelnej edukacji finansowej i powszechny temat tabu, dotyczący pieniędzy to ogromny problem naszego społeczeństwa.

Kolejnym aspektem przyczyniającym się do stosunkowo niewielkiej liczby osób uzyskujących dochód pasywny jest brak działania.

Trwanie w marazmie, brak chęci do podjęcia próby jakiegokolwiek działania, zakładanie z góry, że nasz plan się nie powiedzie to właśnie przejawy złożenia broni już na samym początku.

Brak podejmowania, chociażby próby działania to niestety okrutne uśmiercenie naszych ambitnych marzeń o wolności finansowej i stopniowym bogaceniu się.

Nic nie jest nam dane z góry za darmo. Zawsze trzeba podjąć ten pierwszy krok, aby w życiu wydarzyło się to, czego się pragnie.

Dochód pasywny – jak zacząć?

Jeśli postanowiłeś, że zaczniesz działać w kierunku uzyskania dochodu pasywnego, to gratulacje.

Podjęcie decyzji to pierwszy krok ku wolności finansowej. Następny zaś to wyznaczenie sobie konkretnego celu.

Znasz może genialny sposób formułowania celów, który znacznie zwiększa Twoje szanse na ich realizację? Metoda, o której teraz mowa nosi nazwę SMART.

Oprócz tego, że tłumaczenie słowa „smart” (z ang. sprytny) świetnie opisuje tę metodę, to jest to jednocześnie akronim, który nazywa pięć cech, które powinien spełniać cel dobrze sformułowany.

  • S (specific – sprecyzowany)
  • M (measurable – mierzalny)
  • A (achievable – osiągalny)
  • R (relevant – istotny)
  • T (time-bound – określony w czasie)

Jeśli już wyznaczyłeś swój cel zgodnie z zasadą SMART, napisz go na kartce papieru i umieść ją w widocznym dla Ciebie miejscu.

Niech ten kawałek papieru nieustannie przypomina Ci o tym, do czego dążysz, ilekroć na niego popatrzysz.

To niesamowicie ważne, aby nieustannie myśleć i pamiętać o tym, czego się pragnie. 

Pamiętaj, tylko prawdziwa konsekwencja i ciągły upór w dążeniu do celu, doprowadzą Cię do mety.

Droga na skróty to często sromotna porażka, nie porywaj się na działania niskich lotów. Wymagaj od siebie wiele, później zaś sobie podziękujesz.

Dochód pasywny – pomysły i przykłady

To, że można zarabiać stosunkowo niskim nakładem pracy i czasu, a przynajmniej w późniejszych etapach procesu, to już wiesz.

Tylko jak się za to wszystko zabrać i w co najlepiej zainwestować?

Na to nie znajdziesz konkretnej odpowiedzi, bo każdy z nas jest inny i każdy niesie ze sobą inny bagaż doświadczeń. Każdy ma własne indywidualne predyspozycje

Przedstawię Ci przykładowe propozycje, które mogą stać się Twoim startem w utworzenie dochodu pasywnego.

Każda z nich to osobna inspiracja. Przemyśl wszystkie za i przeciw i znajdź swój sposób na uzyskanie wolności finansowej. Powodzenia!

1. Dochód pasywny z nieruchomości

Wynajem mieszkania, czy lokalu użytkowego to jeden ze sztandarowych sposobów na tworzenie dochodów pasywnych.

Wbrew pozorom nie jest to droga usłana różami i często wymaga poświęcenia naszego czasu i uwagi.

Inną metodą zarabiania na nieruchomościach jest kupno domu/mieszkania w kiepskim stanie za przysłowiowe grosze, wyremontowanie go, a następnie sprzedanie za całkiem niezłą sumkę, na której sporo zyskamy.

Nadwyżkę finansową możemy zainwestować w podobne albo całkiem inne aktywa.

2. Ebook, audiobook, książka w wersji papierowej

Pisanie e-booków ostatnimi czasy stało się bardzo modne.

Nic dziwnego, jest to dość przyjemny sposób na zarabianie pasywnych pieniędzy, dzięki wykorzystaniu efektu skalowalności.

Raz poświęcony na napisanie e-booka czas, generuje nam nieustanne zyski – praktycznie do momentu, aż zdejmiemy go z wirtualnych witryn sprzedażowych.

Ta sama sytuacja dotyczy audiobooków i książek papierowych.

Jeśli masz ciekawy temat, do podzielenia się z innymi, albo masz pomysł na wciągającą powieść, to ten sposób jest właśnie dla Ciebie.

3. Stworzenie kursu online

Nauka przez internet to bardzo lubiana forma learningu. Coraz więcej osób decyduje się na podniesienie swoich kwalifikacji za pomocą kursu w formie online.

Wszystko przez wygodę i komfort, jaką zapewnia nam e-learning.

Może czas wykorzystać potencjał w tym drzemiący i stworzyć kurs w dziedzinie, której najlepiej się czujesz?

Ludzie potrzebujący kursu z tego zakresu, a także Twój portfel serdecznie Ci za to podziękują.

4. Strona internetowa, blog

Własna strona internetowa, czy blog to doskonałe miejsce, które może wygenerować dla Ciebie dochód pasywny.

Jeśli piszesz ciekawie i znasz zasady SEO i przede wszystkim masz pomysł na motyw przewodni własnej strony internetowej, to z pewnością znajdziesz sposób na spieniężenie tego działania.

Wpisy sponsorowane, polecanie produktów poprzez programy afiliacyjne, reklamy kontekstowe, współpraca z markami – metod jest naprawdę wiele.

5. Lokata

Bardzo powszechny sposób na tworzenie pasywnego źródła dochodu.

Jest to jednak sposób, który jest bardzo czasochłonny i wymaga zamrożenia dość dużej ilości pieniędzy, aby wygenerowany zysk był opłacalny.

Wrogiem numer jeden w tym wypadku jest inflacja i „tymczasowy” podatek Belki.

6. Zarabianie pasywne na kryptowalutach

Pasywne zarabianie na kryptowalutach, to kolejna ciekawa opcja na pomnażanie kapitału.

Rynek cyfrowego pieniądza otwiera sporo możliwości do takiej formy czerpania zysków:

Dochód pasywny na kryptowalutach

APY (Annual Percentage Yield) – roczny zysk procentowo

Zarabianie pasywne na popularnych kryptowalutach

  • Zdeponowanie kryptowalut na platformie pożyczkowej.
  • Yield farminglokowanie kryptowalut w zamian za z góry określony profit.
  • Kopanie kryptowalut za pomocą profesjonalnej koparki lub np. przez cloud mining.

Zarabianie na kryptowalutach - kopanie kryptowalut

Więcej szczegółów o zarabianiu na kryptowalutach znajdziesz na stronie – https://finansepersonalne.pl/jak-zarabiac-na-kryptowalutach/

7. Urządzenia samoobsługowe

Myjnia samoobsługowa, parkometr, zniczomat, automat z kawą – urządzeń, które nie wymagają naszej obsługi jest coraz więcej.

Może to właśnie Twój moment na zainwestowanie pieniędzy w tego typu urządzenie? 

Sposobów na wygenerowanie dochodów pasywnych jest mnóstwo.

Podane wyżej przykłady to de facto jedynie ułamek tego, co można wykorzystać do zarabiania w sposób pasywny.

Im więcej tworzysz zysków pasywnych, tym więcej znajdujesz pomysłów na inwestycje w nowe aktywa.

Im więcej zgromadzisz źródeł dochodu pasywnego, tym większą wolność finansową osiągniesz.

Pamiętaj, tylko mądrze ulokowane pieniądze przyniosą Ci zyski.

Przykładowo nowy samochód, czy przeróżne gadżety to nie aktywa, ale pasywa, które w przyszłości mogą wytworzyć Ci co najwyżej koszty, a nie zyski.

Stworzenie łańcucha dochodów pasywnych jest z pewnością czasochłonne i wymagające niezwykłego oporu w dążeniu do celu, ale jego efekty mogą zmienić całkowicie Twoje życie.

No bo kto powiedział, że jedynie praca od 7 do 15 jest jedyną słuszną drogą zarabiania pieniędzy?

5/5 - 1 głosów