STRONA GŁÓWNA > CZY PŁACIĆ GOTÓWKĄ

CZY PŁACIĆ GOTÓWKĄ

Zapewne wielokrotnie stawałeś przed dylematem – czy płacić gotówką, czy kartą? Sprawdźmy zalety i wady obu tych rozwiązań.

W dobie nowoczesnych technologii, szybkich płatności mobilnych, kartami, gadżetami itd, regulowanie należności gotówką, wydaje się nieco archaiczne.

Jednak wbrew pozorom, ma bardzo dużo zalet. Choć we wszelkiego rodzaju książkach czy poradnikach o tematyce finansowej – często jest niedoceniana.

Z artykułu będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób dokonywanie zakupów gotówką, może przyczynić się do zwiększenia możliwości budżetowych, oszczędności i inwestycji.

CZY PŁACIĆ GOTÓWKĄ CZY KARTĄ?

Plastikowy Raj

Posiadanie „plastiku” stało się nie tyle modne, co w dzisiejszych czasach – wręcz oczywiste. Karty można personalizować, dodawać swoje grafiki, są praktyczne i szybko się nimi płaci.

Ich zaletą jest również zabezpieczenie. Karty są chronione przez Państwa osobisty numer identyfikacyjny (PIN) oraz podpis podpis.

Gotówkę zabezpieczają również limity dobowe czy na zakupy w internecie. Co więcej, karty są tak samo powszechnie akceptowane jak „żywa waluta”.

A jednak z perspektywy finansów osobistych, gotówka jest prawie zawsze lepszym wyborem podczas dokonywanie zakupów. Oto dlaczego:

1. Spontaniczne wydatki

Jedną z wad kart kredytowych i debetowych jest to, że zachęcają one do wydawania większej sumy pieniędzy, niż początkowo zakładałeś.

Operując gotówką, jeżeli chcesz „wybulić” na zakupy więcej niż planowałeś, musisz udać się do banku lub bankomatu, a następnie ponownie wrócić do sklepu.

Niektóre punkty sprzedażowe posiadają bankomaty wewnętrzne, ale często pobierają dodatkowe opłaty za korzystanie z nich.

Dla większości osób, czynniki te, są wystarczającym powodem do tego, żeby korzystać częściej z tej najbardziej konwencjonalnej (jeszcze?) metody płatności.

Ogólnie rzecz biorąc, jedynie noszenie ze sobą takiej ilości gotówki, jaką jesteś gotów zapłacić za dany produkt, może zapobiec nieplanowanym, spontanicznym zakupom.

To działa w odniesieniu do zakupów na małą skalę, ale w przypadku kupowania komputera lub samochodu, lepiej nie nosić ze sobą tak dużej ilości gotówki.

Jeśli masz taka możliwość, użyj do płatności karty debetowej a nie kredytowej. Wydasz wtedy pieniądze, którymi faktycznie dysponujesz.

2. Karta = wydawanie pieniędzy lekką ręką

O ile karty zachęcają do „spontanicznego” kupowania i płacenia za przedmioty więcej, niż są w rzeczywistości warte, tak same w sobie pozwalają na zakup większej ilości towarów.

Wiele sklepów kreowane jest w taki sposób, aby produkty wręcz same „wskakiwały” do koszyków klientów.

Czasami lista zakupów nie wystarcza, aby zabezpieczyć Cię przed impulsowym szałem zakupowym. 

Nie jest tajemnicą, że ludzie będą wydawać więcej za pomocą karty kredytowej niż w przypadku gotówki.

Wg badania Dun & Bradstreet, klienci wydają od 12% do 18% więcej przy korzystaniu z kart kredytowych niż przy korzystaniu z gotówki.

Więc co możesz zrobić, aby nie wpaść w te sidła? Nie licz za bardzo na swoją silna wolę – każdy ma chwilę słabości.

Szczególnie wtedy, kiedy jesteś na „shoppingu” z dziećmi lub kobietą 🙂

Tylko nosząc ze sobą wystarczającą ilość gotówki na zakup przedmiotów, znajdujących się na liście, możesz ominąć te pułapkę.

To zdecydowanie najlepszy sposób na trzymanie swojego budżetu w ryzach.

3. Karta kredytowa i debetowa

Oba narzędzia płatnicze mogą nam dobrze służyć, ale mogą przyczynić się także do zrujnowania naszych finansów.

Jeżeli już musisz korzystać z „plastiku” – wybierz „debetówkę”. Dlaczego? Dowiedz się czym różni się karta kredytowa od debetowej, a szybko postawisz na tę drugą.

Płacąc kartą debetową, wydajesz tylko te pieniądze, które faktycznie posiadasz na koncie. Operując „kredytówką”, niejako zaciągasz w banku kredyt, który oczywiście będziesz musiał potem spłacić.

Pamiętaj również o tym, że zarówno na kartach, jak i innych produktach bankowych można także zarabiać – https://finansepersonalne.pl/promocje-bankowe/

Czy płacić gotówką – konkluzja

W większości przypadków, korzystanie z karty kredytowej lub debetowej, zapewnia większe bezpieczeństwo niż korzystanie z gotówki.

Przy większych zakupach, noszenie ze sobą sporej ilości pieniędzy, nie jest rozsądnym rozwiązaniem.

Ponadto jeżeli „debetówka” jest używana rozsądnie, staje się bardzo dobrym zamiennikiem dla tradycyjnej gotówki.

Wygodnym narzędziem płatności, może być również karta kredytowa. Jednak zależy to od tego, czy regulujesz swoje należności wobec banku w terminie.

Jeżeli co miesiąc musisz płacić odsetki za zwłokę, karta kredytowa nie będzie dla Ciebie najlepszym wyjściem.

4.5/5 - 2 głosów